17th-21st Legislature (1991 -2000)

HOUSE
GAIL PHILLIPS





Representative Gail Phillips
District: 7
Party: Republican

Legislative Service
1991-2000 Representative
1995-1998 Representative Speaker of the House

Date/Place of Birth:
5/15/44; Juneau, AK

Occupation:
Public Service

Spouse:
Walter

Children:
Robin, Kim

Residency in Alaska:
Lifelong; Juneau, Nome, Fairbanks, Anchorage, Homer

Education:
High School - Nome High School, 1958-62, diploma College/University - University of Alaska Fairbanks, 1962-67, B.A. Business Education Post Graduate - University of Alaska, Miscellaneous Courses

Political and Government Positions:
Speaker of the House, 1995-1998; House Majority Leader, 1993-94; Legislative Aide to Senate President, 1989-90; Legislative Committee Chair, Alaska State Municipal League; Kenai Peninsula Borough Assembly, 1986-88; Homer City Council, 1981-84; State Secretary, Republican Party of Alaska, 1982-88

Business and Professional Positions:
Partner, Lindphil Mining Company, 1983-present; Owner, Quiet Sports Store, 1978-84; Airline Employee, Western Airlines and Wein Air Alaska, 1969-79; Business Education Teacher, Nome High School, 1967-69

Service Organization(s) Membership:
Kenai Peninsula College Council: Board Member, Past Chair; Member: Kenai Peninsula Chambers of Commerce; Homer United Methodist Church; Resource Development Council; Homer Emblem Club; Pioneers of Alaska; Iditarod Trail Commitee

Special Interests:
Family and friends, politics, mining, statewide transportation improvements

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 312 EXTEND CURRENT SUBSISTENCE LAW REPRESENTATIVE PHILLIPS
CHAPTER 130 SLA 96 07/03/1996
HB 327 ELIMINATE MONTE CARLO NIGHTS REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) RLS 05/06/1995
HCR 1 LONG RANGE FINANCIAL PLANNING COMMISSION REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 6 03/06/1995
HCR 7 STATE V. BABBITT LAWSUIT CONTINUATION REPRESENTATIVE PHILLIPS
RETURN TO (H) RLS 01/27/1995
HCR 10 PEACEFUL SOLUTION WEEK REPRESENTATIVE PHILLIPS
(H) RLS 02/08/1995
HCR 16 AUTHORIZING A RECESS LONGER THAN 3 DAYS REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 17 08/07/1995
HJR 1 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE REPRESENTATIVE PHILLIPS
HELD TO 5/7 CAL(S) 05/06/1996



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 125 JUVENILE RECORD INFORMATION TO SCHOOLS REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 32 SLA 95 05/19/1995
HB 132 CANDIDATES FOR STATEWIDE BALLOT REPRESENTATIVE MACKIE
(H) RLS 02/27/1995
HB 146 SLED DOG RACE CLASSIC REPRESENTATIVE FOSTER
CHAPTER 13 SLA 95 05/02/1995
HB 173 REPORTS TO THE LEGISLATURE REPRESENTATIVE G.DAVIS
CHAPTER 21 SLA 95 05/10/1995
HB 188 INDECENT PHOTOGRAPHY REPRESENTATIVE MACKIE
CHAPTER 29 SLA 95 05/15/1995
HB 197 MINERAL EXPLORATION INCENTIVE CREDITS REPRESENTATIVE FOSTER
CHAPTER 86 SLA 95 06/20/1995
HB 208 SEAFOOD PROCESSING STANDARDS REPRESENTATIVE MOSES
CHAPTER 48 SLA 95 05/26/1995
HB 419 AGENCY DISPOSAL OF PROP., INCL. FIREARMS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 13 SLA 96 04/12/1996
HB 506 UNIVERSITY FIRE FIGHTING PROGRAM REPRESENTATIVE NAVARRE
(S) FIN 04/29/1996
HJR 13 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE NAVARRE
LEGIS RESOLVE 4 07/25/1995
HJR 27 EXEMPT ALASKA FROM FED CLEAN WATER ACT REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 10 04/07/1995
HJR 54 FAVOR TRANS-ALASKA GAS SYSTEM & LNG SALES REPRESENTATIVE KUBINA
LEGIS RESOLVE 46 04/17/1996
SB 26 DEADLY WEAPON OFFENSES BY JUVENILES SENATOR DONLEY
(H) FIN 05/06/1995
SB 55 REPEALING SUNSET OF ENHANCED 911 SYSTEM SENATOR TORGERSON
CHAPTER 8 SLA 95 04/20/1995
SB 193 MANDATORY INSURANCE FOR COSTS OF BIRTH SENATOR SALO
CHAPTER 49 SLA 96 05/31/1996

Legislative Service: