19th-19th Legislature (1995 -1996)

HOUSE
DON LONG





Representative Don Long
Appointed; January 12, 1996
District: 37
Party: Democrat

Legislative Service
1995-1996 Representative Appointed January 12, 1996

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 488 SCHOOL DISTRICT MATCHING FUND REQUIREMENT REPRESENTATIVE LONG
(H) HES 04/15/1996



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 192 AHFC HOUSING LOANS REPRESENTATIVE FOSTER
(S) FIN 04/27/1996
HB 458 MANDATORY INSURANCE FOR COSTS OF BIRTH REPRESENTATIVE ROBINSON
(H) HES 01/30/1996
HB 460 STATE EMPLOYEE INCENTIVE AWARD REPRESENTATIVE ROBINSON
(H) L&C 01/31/1996
HB 504 PROMOTION BY SEAFOOD MARKETING INSTITUTE REPRESENTATIVE NICHOLIA
(H) FSH 02/12/1996
HB 507 G.O. BONDS: SCHOOLS & UNIV. REPRESENTATIVE MACKIE
(H) HES 02/12/1996
HCR 15 ALCOHOL-RELATED BIRTH DEFECTS AWARENESS REPRESENTATIVE NICHOLIA
(H) HES 02/29/1996
HJR 54 FAVOR TRANS-ALASKA GAS SYSTEM & LNG SALES REPRESENTATIVE KUBINA
LEGIS RESOLVE 46 04/17/1996

Legislative Service: