19th-25th Legislature (1995 -2008)

HOUSE
VIC KOHRING





Representative Vic Kohring
District: 26
Party: Republican

Legislative Service
1995-2006 Representative
2007-2008 Representative Resigned 7/19/07

Date/Place of Birth:
8/2/58; Waukegan, IL

Spouse:
Tatiana

Children:
Anna

Occupation:
Construction

Residency in Alaska:
Chugiak; 1963-69 Anchorage; 1969-76 Wasilla; 1976-present

Education:
High School - Dimond, 1973-76, diploma College/University - Alaska Pacific University, 1987, B.A. Post Graduate - Alaska Pacific University, 1989, M.B.A.

Political and Government Positions:
State Representative, District 14, 1995-Present; Alaska Housing Finance Corporation Board of Directors, 1991-94; Wasilla Planning and Utilities Commission, 1991-94.

Service Organization(s) Membership:
Wasilla Chamber of Commerce; Palmer Chamber of Commerce; National Rifle Association; Iditarod Trail Committee

Special Interests:
Fishing, hunting, family activities

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 154 REGULATORY TAKING OF PRIVATE PROPERTY REPRESENTATIVE KOHRING
(H) FIN 04/30/1996
HB 224 STATE PLUMBING CODE REPRESENTATIVE KOHRING
CHAPTER 2 SLA 96 03/01/1996
HB 225 PERMIT TO POSSESS, ETC., ELEPHANTS REPRESENTATIVE KOHRING BY REQUEST
CHAPTER 44 SLA 95 05/25/1995
HB 336 RAILROAD GRADE CROSSINGS REPRESENTATIVE KOHRING
(H) TRA 05/05/1995
HB 455 PREFER CONSUMPTIVE USE SALMON FISHERIES REPRESENTATIVE KOHRING
(H) FSH 01/26/1996
HB 513 ELIMINATE DEPARTMENT OF ADMINISTRATION REPRESENTATIVE KOHRING
(H) STA 02/12/1996



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 2 BOOT CAMP FOR NONVIOLENT OFFENDERS REPRESENTATIVE WILLIS
CHAPTER 110 SLA 96 06/27/1996
HB 9 DAMAGE TO PROPERTY BY MINORS REPRESENTATIVE THERRIAULT
CHAPTER 34 SLA 95 05/19/1995
HB 27 DNA TESTING OF VIOLENT OFFENDERS REPRESENTATIVE PARNELL
CHAPTER 10 SLA 95 04/26/1995
HB 45 CAPITAL PUNISHMENT FOR MURDER REPRESENTATIVE SANDERS
(H) STA 01/16/1995
HB 71 LEGISLATIVE SESSIONS TO BE IN ANCHORAGE REPRESENTATIVE GREEN
(H) JUD 01/16/1996
HB 74 ASSAULT BY ADULTS ON CHILDREN REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 54 SLA 95 05/27/1995
HB 78 CHILD SUPPORT & AFDC PROGRAMS REPRESENTATIVE HANLEY
VETOED BY GOVERNOR 06/16/1995
HB 83 REVIEW OF FEDERALLY MANDATED PROGRAMS REPRESENTATIVE OGAN
(H) STA 02/08/1995
HB 86 MUNICIPAL PERSONAL PROPERTY TAXATION REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 40 SLA 95 05/25/1995
HB 121 SALVAGE TIMBER SALES REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 6 SLA 95 04/12/1995
HB 130 REGULATION ADOPTION PROCEDURES & REVIEW REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 64 SLA 95 06/05/1995
HB 134 REPEAL VEGETABLE DEALER LICENSING REPRESENTATIVE THERRIAULT
(H) L&C 01/27/1995
HB 155 PREF FOR NONCOMM FISHING/ LICENSE FEES REPRESENTATIVE MULDER
(H) FSH 02/03/1995
HB 241 DISPOSAL OF CAMPAIGN ACCOUNT & ASSETS REPRESENTATIVE BUNDE
(S) L&C 03/08/1996
HB 255 NEGLIGENT HOMICIDE BY AUTOMOBILE REPRESENTATIVE OGAN
(H) JUD 03/15/1995
HB 267 REGULATION REVIEW AND EXPIRATION REPRESENTATIVE JAMES
(H) FIN 04/07/1995
HB 276 LEGISLATIVE PER DIEM REPRESENTATIVE NAVARRE
(H) L&C 03/22/1995
HB 293 USE OF FORCE DEFENDING PERSON OR PROPERTY REPRESENTATIVE VEZEY
RETURN TO (H) RLS 04/12/1996
HB 307 CHARITABLE GAMING & POLITICS REPRESENTATIVE TOOHEY
(S) RLS 05/04/1996
HB 325 NO. SLOPE HEAVY OIL ROYALTY MODIFICATION REPRESENTATIVE GREEN
(S) FIN 04/23/1996
HB 352 APPROVE PALMER AIRPORT FIRE BLDG. REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 109 SLA 96 06/27/1996
HB 387 JUVENILE CODE REVISION/CURFEW/TRUANCY REPRESENTATIVES KELLY, THERRIAULT
CHAPTER 59 SLA 96 06/12/1996
HB 388 OIL & GAS LEASING/ BEST INT. FINDINGS REPRESENTATIVE ROKEBERG
CHAPTER 138 SLA 96 07/10/1996
HB 394 SHALLOW NATURAL GAS LEASING REPRESENTATIVES OGAN, ROKEBERG
CHAPTER 140 SLA 96 07/11/1996
HB 409 DEPT OF COMMUNITY & ECONOMIC DEVELOPMENT REPRESENTATIVE KELLY
(H) CRA 01/11/1996
HB 447 PROTECT ACCESS FOR TRADIT'NL OUTDOOR USES REPRESENTATIVE MASEK
VETOED BY GOVERNOR 06/27/1996
HB 473 GLENN HIGHWAY SPEED LIMIT REPRESENTATIVE KOTT
(H) TRA 02/07/1996
HB 481 CAPITAL PUNISHMENT FOR CHILD MURDER REPRESENTATIVE MASEK
(H) JUD 02/29/1996
HB 512 ENGLISH AS THE COMMON LANGUAGE REPRESENTATIVE KOTT
(H) JUD 03/20/1996
HCR 1 LONG RANGE FINANCIAL PLANNING COMMISSION REPRESENTATIVE PHILLIPS
LEGIS RESOLVE 6 03/06/1995
HJR 1 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE REPRESENTATIVE PHILLIPS
HELD TO 5/7 CAL(S) 05/06/1996
HJR 5 LIMITING TERMS OF STATE LEGISLATORS REPRESENTATIVE THERRIAULT
(S) FIN 04/25/1995
HJR 8 OPPOSING FEDERAL MANDATES ON STATES REPRESENTATIVE OGAN
(H) STA 02/01/1995
HJR 13 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE NAVARRE
LEGIS RESOLVE 4 07/25/1995
HJR 17 CONTROL & FUNDING OF PUB & PVT SCHOOLS REPRESENTATIVE VEZEY
(H) HES 01/19/1995
SB 1 REVIEW OF FEDERALLY MANDATED PROGRAMS SENATOR TAYLOR
VETOED BY GOVERNOR 06/16/1995
SB 26 DEADLY WEAPON OFFENSES BY JUVENILES SENATOR DONLEY
(H) FIN 05/06/1995
SB 52 ADVISORY VOTE ON CAPITAL PUNISHMENT SENATOR TAYLOR
(H) FIN 04/29/1996
SB 84 APPROP: TO PERMANENT FUND PRINCIPAL SENATOR HALFORD
CHAPTER 20 SLA 96 05/03/1996
SB 175 "NO FRILLS" PRISON ACT SENATOR DONLEY
(S)AWAIT CONC/RECED 05/07/1996
SB 177 CONCEALED HANDGUN PERMITS/ GUNS ON FERRY SENATOR GREEN
VETOED BY GOVERNOR 06/19/1996
SB 191 ELECTION CAMPAIGN FINANCE REFORM SENATOR KELLY
CHAPTER 48 SLA 96 05/30/1996
SB 230 MANAGEMENT OF PARKS & RECREATIONAL AREAS SENATOR PEARCE
VETOED BY GOVERNOR 06/27/1996
SB 285 DISCRETE SALMON STOCK MANAGMNT & ASSESSMT SENATOR HALFORD
(H) RES 05/05/1996
SJR 7 OPPOSING FEDERAL MANDATES ON STATES SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 3 04/07/1995