17th-20th Legislature (1991 -1998)

HOUSE
MARK HANLEY





Representative Mark Hanley
District: 12
Party: Republican

Legislative Service
1991-1998 Representative

Date/Place of Birth:
February 10, 1958 Seattle, Washington

Occupation:
Commercial Fisherman

Residency in Alaska:
Anchorage: 1971-present

Education:
High School: Dimond High School, Anchorage, 1973-76 Vocational/Technical: Emery Aviation, Greeley, CO, 1983,Commercial Pilot, Instrument Rating College/University: Colby College, Waterville, ME, 1976-77; University of Glasgow, Glasgow, Scotland, 1978-79; University of Idaho, Moscow, 10, 1977-78, 1979-81, B.S. Business, Cum Laude

Political and Government Positions:
Alaska House of Representatives, 199~96: Co-Chair, Finance Committee; Member, Rules Committee; Committee on Committees. Alaska House, 1993-94: Vice-Chair, Finance Committee; Member, Rules Committee. Alaska House, 1991-92: Member of the Judiciary, HESS, Intemational Trade & Tourism,and Administrative Regulation Review Committees; Precinct Committeeman, 1986; State Convention Delegate, 1986

Business and Political Positions:
Owner, HMS Enterprises, Business Consulting

Service Organization(s) Membership:
Anchorage Chamber of Commerce, Alaska Outdoor Council, Resource Development Council, Aircraft Owners & Pilots Association, Alaska Airmen's Association

Special Interests:
Flying, basketball, tennis, golf, travel

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 78 CHILD SUPPORT & AFDC PROGRAMS REPRESENTATIVE HANLEY
VETOED BY GOVERNOR 06/16/1995
HB 86 MUNICIPAL PERSONAL PROPERTY TAXATION REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 40 SLA 95 05/25/1995
HB 183 FINANCING IMPROVEMENTS BY LEASE/PURCHASE REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 36 SLA 95 05/24/1995
HB 272 MUNICIPAL MOTOR VEHICLE TAX REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 76 SLA 96 06/20/1996
HB 301 MEDICAID FUNDING REPRESENTATIVE HANLEY
(H) FIN 04/05/1995
HJR 28 RATIFYING FED BALANCED-BUDGET AMENDMENT REPRESENTATIVE HANLEY
(H) FIN 02/06/1995



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 22 STATE LONG-TERM PLANNING REPRESENTATIVE PARNELL
VETOED BY GOVERNOR 06/06/1996
HB 26 DEPOSITIONS IN CRIMINAL CASES REPRESENTATIVE PARNELL
CHAPTER 12 SLA 95 04/26/1995
HB 27 DNA TESTING OF VIOLENT OFFENDERS REPRESENTATIVE PARNELL
CHAPTER 10 SLA 95 04/26/1995
HB 121 SALVAGE TIMBER SALES REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 6 SLA 95 04/12/1995
HJR 7 EXPORT OF ALASKA OIL REPRESENTATIVE FINKELSTEIN
LEGIS RESOLVE 5 03/06/1995
HJR 13 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE NAVARRE
LEGIS RESOLVE 4 07/25/1995
HJR 27 EXEMPT ALASKA FROM FED CLEAN WATER ACT REPRESENTATIVE GREEN
LEGIS RESOLVE 10 04/07/1995
HJR 29 SUPPORT FEDERAL BALANCE BUDGET AMENDMENT REPRESENTATIVE PARNELL
(S) FIN 02/21/1995
SCR 18 ANNIVERSARY OF END OF WORLD WAR II SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 20 07/04/1995
SJR 7 OPPOSING FEDERAL MANDATES ON STATES SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 3 04/07/1995

Legislative Service: