16th-19th Legislature (1989 -1996)

HOUSE
DAVID FINKELSTEIN





Representative David Finkelstein
District: 16
Party: Democrat

Legislative Service
1989-1990 Representative "Elected to fill the seat April 5, 1989 after a run-off"
1991-1996 Representative

OCCUPATION::
Natural Resource Specialist from Anchorage

BIRTH DATE/PLACE::
01/10/1956; Phoenix, Arizona

EDUCATION:
High School/College: University of California, Bachelor's degree, 1979

SPOUSE:
Veronica

EMPLOYMENT:
Owner, Mountain View Environmental Consultants; Officer, Alaska Department of Natural Resources; Assistant, Alaska State Legislature

SERVICE ORGANIZATIONS::
Member, Anchorage Waterways Council; Member, Alaska Center for the Environment; Member, Alaska Association for the Education of Children

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 317 ELECTION CAMPAIGN FINANCE REFORM REPRESENTATIVE FINKELSTEIN
(H) STA 01/08/1996
HJR 7 EXPORT OF ALASKA OIL REPRESENTATIVE FINKELSTEIN
LEGIS RESOLVE 5 03/06/1995
HJR 37 SUPPORT INCREASING FEDERAL MINIMUM WAGE REPRESENTATIVE FINKELSTEIN
(H) WTR 03/15/1995



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 65 ASSISTIVE TECHNOLOGY LOAN GUARANTEES REPRESENTATIVE PORTER
CHAPTER 65 SLA 95 06/05/1995
HB 75 VEHICLE THEFT AND JOYRIDING REPRESENTATIVE SANDERS
CHAPTER 71 SLA 96 06/19/1996
HB 90 CONVENING LEGISLATURE AFTER GOV ELECTION REPRESENTATIVE B.DAVIS
CHAPTER 72 SLA 96 06/19/1996
HB 173 REPORTS TO THE LEGISLATURE REPRESENTATIVE G.DAVIS
CHAPTER 21 SLA 95 05/10/1995
HB 310 ALLOW VIDEO GAMING ON STATE FERRIES REPRESENTATIVE MOSES
(H) TRA 04/18/1995
HB 371 RIGHTS OF TERMINALLY ILL PERSONS REPRESENTATIVES BROWN, TOOHEY
(H) STA 02/21/1996
HB 386 CRUELTY TO ANIMALS REPRESENTATIVE GRUSSENDORF
(S) FIN 04/11/1996
HB 449 INCOME TAX ON INDIVIDUALS & FIDUCIARIES REPRESENTATIVE MOSES
(H) STA 01/24/1996
HB 507 G.O. BONDS: SCHOOLS & UNIV. REPRESENTATIVE MACKIE
(H) HES 02/12/1996
HCR 22 UNIFORM RULES - POST DAILY CALENDAR REPRESENTATIVE BROWN
(H) STA 01/08/1996
HJR 23 COMMUNITY DEVELOPMENT FISHING QUOTAS REPRESENTATIVE AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 35 09/19/1995
HJR 24 WASTE IN PACIFIC AND BERING SEA FISHERY REPRESENTATIVE MOSES
LEGIS RESOLVE 39 03/11/1996
SB 14 INCREASED PENALTIES FOR JOYRIDING SENATOR LEMAN
VETOED BY GOVERNOR 05/19/1995
SB 68 DONATIONS TO FOOD BANKS:MEAT & FISH SENATOR LEMAN
CHAPTER 16 SLA 95 05/05/1995
SB 193 MANDATORY INSURANCE FOR COSTS OF BIRTH SENATOR SALO
CHAPTER 49 SLA 96 05/31/1996

Legislative Service: