18th-21st Legislature (1993 -2000)

HOUSE
GARY G.DAVIS





Representative Gary G.Davis
District: 8
Party: Republican

Legislative Service
1993-2000 Representative

Date/Place of Birth:
10/8/45; Longview, WA

Occupation:
Excavating Contractor

Spouse:
Susan Erlwein

Children:
Brian, Karen, Carol

Residency in Alaska:
Soldotna; 1961-73 and 1978-present Kenai; 1973-76 Anchorage, 1976-78

Education:
High School - Kenai High School, 1961-63, diploma College/University - Alaska Methodist University, 1968-72, B.A. Education

Military Service:
U.S. Navy, (E-5), 4 years service, Vietnam and Antarctica service

Political and Government Positions:
Mayor, City of Soldotna, 1990-92; Member: Soldotna City Council, 1984-90

Business and Professional Positions:
Owner, GDX Co.; Administrator, Kenai Harbor Committee; Manager, Wildwood Construction Co.; Program Manager, Wildwood Boarding Program

Service Organization(s) Membership:
Soldotna Chamber of Commerce; Seward Chamber of Commerce; Veterans of Foreign Wars, Post 10046

Special Interests:
Family, community, sports and homesteading

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 23 REFERRALS INVOLVING DENTAL SERVICES REPRESENTATIVE G.DAVIS BY REQUEST
CHAPTER 22 SLA 95 05/10/1995
HB 138 INFORMANT RELIABILITY/CRIME STOPPERS REPRESENTATIVE G.DAVIS
(H) JUD 02/01/1995
HB 173 REPORTS TO THE LEGISLATURE REPRESENTATIVE G.DAVIS
CHAPTER 21 SLA 95 05/10/1995
HB 214 MEDICAL RECORDS IN ELECTRONIC FORM REPRESENTATIVE G.DAVIS
CHAPTER 39 SLA 95 05/24/1995
HB 246 OPERATION OF PIONEERS' HOME REPRESENTATIVE G.DAVIS
(H) HES 03/09/1995
HB 279 MUNICIPAL RIVER HABITAT TAX CREDIT REPRESENTATIVE G.DAVIS
(H) FIN 04/11/1995
HB 367 PERMANENT DISABILITY IDENTIFICATION REPRESENTATIVE G.DAVIS
(H) HES 01/08/1996
HB 479 IMMUNITY FOR EQUINE ACTIVITIES REPRESENTATIVE G.DAVIS
(S) JUD 03/27/1996
HB 502 CONDUCTING AUCTIONS OF REAL PROPERTY REPRESENTATIVE G.DAVIS
CHAPTER 133 SLA 96 07/03/1996



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 39 AUTHORITY TO PRONOUNCE DEATH REPRESENTATIVE THERRIAULT
CHAPTER 53 SLA 95 05/27/1995
HB 121 SALVAGE TIMBER SALES REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 6 SLA 95 04/12/1995
HB 154 REGULATORY TAKING OF PRIVATE PROPERTY REPRESENTATIVE KOHRING
(H) FIN 04/30/1996
HB 216 EDUCATION TECHNOLOGY PROGRAM REPRESENTATIVE KOTT
(S) HES 04/26/1996
HB 272 MUNICIPAL MOTOR VEHICLE TAX REPRESENTATIVE HANLEY
CHAPTER 76 SLA 96 06/20/1996
HB 276 LEGISLATIVE PER DIEM REPRESENTATIVE NAVARRE
(H) L&C 03/22/1995
HB 354 RIP FOR SCHOOL DISTRICT EMPLOYEES REPRESENTATIVE MACKIE
CHAPTER 65 SLA 96 06/18/1996
HB 506 UNIVERSITY FIRE FIGHTING PROGRAM REPRESENTATIVE NAVARRE
(S) FIN 04/29/1996
HCR 19 TASK FORCE ON CORRECTIONS DEPARTMENT REPRESENTATIVE MULDER
(H) RLS 05/04/1995
HJR 1 REPEAL OF REGULATIONS BY LEGISLATURE REPRESENTATIVE PHILLIPS
HELD TO 5/7 CAL(S) 05/06/1996
HJR 7 EXPORT OF ALASKA OIL REPRESENTATIVE FINKELSTEIN
LEGIS RESOLVE 5 03/06/1995
HJR 13 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE NAVARRE
LEGIS RESOLVE 4 07/25/1995
HJR 48 KENAI PENINSULA SUBSISTENCE PROPOSAL REPRESENTATIVE NAVARRE
(H)AWAIT CONC/RECED 05/16/1995
HJR 54 FAVOR TRANS-ALASKA GAS SYSTEM & LNG SALES REPRESENTATIVE KUBINA
LEGIS RESOLVE 46 04/17/1996
SB 150 DUTCH HARBOR REMEMBRANCE DAY SENATOR KELLY
CHAPTER 38 SLA 95 05/24/1995
SB 193 MANDATORY INSURANCE FOR COSTS OF BIRTH SENATOR SALO
CHAPTER 49 SLA 96 05/31/1996
SJR 7 OPPOSING FEDERAL MANDATES ON STATES SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 3 04/07/1995
SJR 37 PRIMARY MFG OF PUBLICLY OWNED TIMBER SENATOR TORGERSON
LEGIS RESOLVE 52 05/29/1996

Legislative Service: