11th-21st Legislature (1979 -2000)

HOUSE
RAMONA BARNES





Representative Ramona Barnes
District: 22
Party: Republican

Legislative Service
1979-2000 Representative
1993-1994 Representative Speaker of the House

BIRTH DATE/PLACE:
07/07/1938;
Pikeville, Tennessee

OCCUPATION:
President, Arctic Research Consultants

CHILDREN:
Randall, Michael, Michelle

EDUCATION:
High School: Bledsoe County College/University: Waipahu Community College

EMPLOYMENT:
Executive Committee, National Republican Legislators Association; Executive Committee, National Conference of State Legislatures;
American Legislative Exchange Council;
National Organization of Women Legislators;
Business and Professional Women's Club;
Presidential Commission for Drug-Free America

SERVICE ORGANIZATIONS:
Anchorage Republican Women's Club;
National Federation of Republican Women;
Navy League; National Rifle Association

SPECIAL INTERESTS:
Family, reading, gourmet cooking

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 68 LIMIT NAMES ON GENERAL ELECTION BALLOT REPRESENTATIVE BARNES
WITHDRAWN BY SPONSR 02/10/1995
HB 110 CONFIDENTIALITY OF MOTOR VEHICLE RECORDS REPRESENTATIVE BARNES
CHAPTER 67 SLA 96 06/18/1996
HB 148 RESTRUCTURE BOARD OF GAME REPRESENTATIVE BARNES
(H) RES 02/03/1995
HB 149 RESTRUCTURE BOARD OF FISHERIES REPRESENTATIVE BARNES
(H) FSH 02/06/1995
HB 373 EDUC FOR FAMILY OF DECEASED MILITARY REPRESENTATIVES MARTIN, BARNES
(H) FIN 02/29/1996
HJR 15 OPPOSING FEDERAL MANDATES ON STATES REPRESENTATIVE BARNES
(H) WTR 01/16/1995
HJR 20 SUPPORT 10TH AMENDMENT ENFORCEMENT ACT REPRESENTATIVE BARNES
LEGIS RESOLVE 70 05/29/1996



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 63 DOG MUSHING VANITY PLATES REPRESENTATIVE DAVIES
CHAPTER 97 SLA 96 06/25/1996
HB 154 REGULATORY TAKING OF PRIVATE PROPERTY REPRESENTATIVE KOHRING
(H) FIN 04/30/1996
HB 155 PREF FOR NONCOMM FISHING/ LICENSE FEES REPRESENTATIVE MULDER
(H) FSH 02/03/1995
HB 225 PERMIT TO POSSESS, ETC., ELEPHANTS REPRESENTATIVE KOHRING BY REQUEST
CHAPTER 44 SLA 95 05/25/1995
HB 419 AGENCY DISPOSAL OF PROP., INCL. FIREARMS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 13 SLA 96 04/12/1996
HB 499 PERM.FUND CONTRIB. TO CHILDREN'S TRUST REPRESENTATIVE B.DAVIS
(H) HES 02/12/1996
HB 512 ENGLISH AS THE COMMON LANGUAGE REPRESENTATIVE KOTT
(H) JUD 03/20/1996
HJR 8 OPPOSING FEDERAL MANDATES ON STATES REPRESENTATIVE OGAN
(H) STA 02/01/1995
HJR 54 FAVOR TRANS-ALASKA GAS SYSTEM & LNG SALES REPRESENTATIVE KUBINA
LEGIS RESOLVE 46 04/17/1996
SB 264 LIMIT SUSPENDED IMPOSITION OF SENTENCE SENATOR HALFORD
CHAPTER 55 SLA 96 06/06/1996