12th-21st Legislature (1981 -2000)

SENATE
ALBERT ADAMS





Senator Albert Adams
District: S
Party: Democrat

Legislative Service
1981-1988 Representative
1989-2000 Senator

BIRTH DATE/PLACE:
06/18/1942;
Kotzebue, Alaska

OCCUPATION:
State Senator;
Executive Consultant, Native Firm

SPOUSE:
Diane

CHILDREN:
Bart, Luke, Michelle, Herbert, Guy, Al Jr.

EDUCATION:
High School: Mt. Edgecumbe, diploma Technical/Vocational: RCA Institute College/University: University of Alaska, Fairbanks

EMPLOYMENT:
Self-employed, Adams Management Services;
President, Kikiktagnuk Inupiat Corporation;
Executive Vice-President, NANA Regional Corporation;
Member, Alaska Native Claims Appeals Board;
Director, Rural Development, Department of Community and Regional Affairs

SPECIAL INTERESTS:
Family activities, fishing, hunting,
basketball, reading, cooking

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 133 MANAGEMENT FOR TERMINAL FISHERIES SENATOR ADAMS
(S) STA 03/17/1995
SB 187 TELECOMMUNICATIONS UTILITIES SENATOR ADAMS
(S) CRA 05/16/1995
SB 200 AMEND STATEHOOD ACT RE ANWR SENATOR ADAMS
(S) JUD 01/08/1996
SB 255 PROMOTION BY SEAFOOD MARKETING INSTITUTE SENATOR ADAMS
(S) RES 02/02/1996
SB 256 SECOND CLASS CITY MAYOR SENATOR ADAMS BY REQUEST
CHAPTER 79 SLA 96 06/20/1996
SJR 2 CONST. AMDT: SUBSISTENCE PREFERENCE SENATORS HOFFMAN, ADAMS, LINCOLN, ZHAROFF, DUNCAN
(S) STA 01/16/1995
SJR 18 CREATION OF ARCTIC COUNCIL SENATOR ADAMS
(H) WTR 04/26/1995



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HCR 11 SOBRIETY AWARENESS MONTH: MARCH 1995 REPRESENTATIVE NICHOLIA
LEGIS RESOLVE 8 03/06/1995
SB 286 APPROP TO PERM. FUND FROM BRF & RES. ACCT SENATOR DUNCAN
(S) HES 03/27/1996
SCR 13 100TH YEAR OF WOMEN IN STATE LEGISLATURES SENATOR LINCOLN
LEGIS RESOLVE 24 08/07/1995
SCR 18 ANNIVERSARY OF END OF WORLD WAR II SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 20 07/04/1995
SJR 17 NAT'L ENDOWMENT FOR THE HUMANITIES SENATOR RIEGER
(H) HES 04/13/1995
SJR 35 EDUCATION ENDOWMENT IN PERM. FUND SENATOR DUNCAN
(S) JUD 02/09/1996