32nd-32nd Legislature (2021 -2022)

HOUSE
TOM MCKAY





Representative Tom McKay
Email: Representative.Tom.McKay@akleg.gov
District: 24
Party: Republican
Toll-Free: 866-465-4993
Session Contact
State Capitol Room 110
Juneau AK, 99801
Phone: 907-465-4993
Interim Contact
1500 W. Benson Blvd.
Anchorage AK, 99503
Phone: 907-269-0200

Legislative Service
2021-2022 Representative

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 185 HUNTING PERMITS: TRANSFERABILITY REPRESENTATIVE MCKAY
(H) RES 04/21/2021
HB 205 STATE REGULATION OF PESTICIDES REPRESENTATIVE MCKAY
(H) CRA 05/06/2021
HJR 11 WAIVER FROM PASSENGER VESSEL SERVICES ACT REPRESENTATIVE MCKAY
(H) AET 02/18/2021



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 3 DEFINITION OF "DISASTER": CYBERSECURITY REPRESENTATIVE JOHNSON
(S) JUD 05/07/2021
HB 108 CONCURRENT SECONDARY & TRADE SCHOOL REPRESENTATIVE MCCARTY
(H) EDC 02/22/2021
HB 125 MILITARY AND FAMILY EMPLOYMENT PREFERENCE REPRESENTATIVE NELSON
(S) L&C 05/10/2021
HB 158 PFD CONTRIBUTIONS TO GENERAL FUND REPRESENTATIVE PRAX
(H) STA 03/31/2021
HB 163 FORM OF SIGNATURE ON VEHICLE TITLE REPRESENTATIVE SCHRAGE
TRANSMITTED TO (S) 05/17/2021
HB 166 ONE LICENSE PLATE PER VEHICLE REPRESENTATIVE MCCABE
(H) FIN 04/28/2021
HB 167 GOLD AND SILVER SPECIE AS LEGAL TENDER REPRESENTATIVE MCCABE
(H) CRA 04/09/2021
HB 179 LIMITATIONS ON FIREARMS RESTRICTIONS REPRESENTATIVE TILTON
(H) CRA 04/16/2021
HB 187 STATE AGENCY PUBLICATIONS REPRESENTATIVE KAUFMAN
(H) AWAIT NEXT COM 05/17/2021
HB 196 BALLOT CUSTODY/TAMPERING; VOTER REG; MAIL REPRESENTATIVE VANCE
(H) JUD 04/28/2021
HB 201 LICENSE PLATES: FALLEN POLICE OFFICERS REPRESENTATIVE KAUFMAN
(H) STA 05/05/2021
HJR 12 ENDORSING ANWR LEASING; RELATED ISSUES REPRESENTATIVE RAUSCHER
LEGIS RESOLVE 2 05/12/2021
HJR 14 RESOLUTION: FED SAFE BANKING ACT/CANNABIS REPRESENTATIVE RASMUSSEN
TRANSM TO GOVERNOR 05/13/2021
SB 125 HUNTING PERMITS: TRANSFERABILITY SENATOR VON IMHOF
(H) RLS 05/13/2021

Legislative Service: