SENATE
LORA REINBOLD
28th-32nd Legislature (2013 -2022)

Senator Lora Reinbold

District: G
Party: Republican
Legislative Service
2019-2022 Senator
2013-2018 Representative

Biography:
PLACE OF BIRTH: Fairbanks, Alaska
NAME OF SPOUSE: Eric Reinbold
CHILDREN’S NAMES: Rydell & Zachary
Occupation : Legislator, State of Alaska
LENGTH OF RESIDENCY IN ALASKA: 42
ALASKAN COMMUNITIES LIVED IN:
Clear (1964-1969), Anchorage (1969-1989, 1991-2003), and
Eagle River (2006-2014)
EDUCATION:
East Anchorage High (1978-1982), Oral Roberts University
(1982-87, B.S. Business Administration), University of Alaska,
Anchorage (1985/2001).
POLITICAL AND GOVERNMENT POSITIONS:
Representative, Alaska State House (2013-Present); State
House Committee Assignments: Chair, Administrative
Regulation Review; Vice Chair - Education; Vice Chair -
Labor & Commerce; Member- Community & Regional Affairs,
Health & Social Services, and Military & Veterans’ Affairs.
Vice President South Fork Community Council (2009-2012)
Eagle River-Chugiak Parks and Recreation Board (2010-2012)
Vice-Chair District 32 (Eagle River), Republican Party (2010-
2011),
Governor Parnell’s Resources, Energy & Environment Transition
Team (2010-2011)
BUSINESS AND PROFESSIONAL POSITIONS:
BioTech Sales Specialist, Johnson & Johnson/Centecor
Pharmaceuticals
Alaska District Manager, Bristol-Myers Squibb Company
Assistant Business Office Manager, NME Hospitals
Operations Manager, Medical Park Family Care
SERVICE ORGANIZATION(S) MEMBERSHIP:
Chugiak-Eagle River Chamber of Commerce
SPECIAL INTERESTS:
Running, Skiing, Fishing, Hiking & Building Trails to share
with the Eagle River Community.

:
\r\n

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 233 DEDUCTIONS FOR UNION DUES PROHIBITED SENATOR REINBOLD
(S) JUD 02/24/2020
SB 234 CRIMINAL PROCEDURE; VICTIMS' RIGHTS SENATOR REINBOLD
(S) JUD 02/24/2020
SB 235 STUDENT DATA & ASSESSMENTS SENATOR REINBOLD
(S) EDC 02/24/2020
SB 236 CRIME OF TEACHING COMMON CORE SENATOR REINBOLD
(S) EDC 02/24/2020
SB 237 REPEAL CRIMINAL JUSTICE COMMISSION SENATOR REINBOLD
(S) STA 02/24/2020
SCR 10 STANDARDIZE STATE FINANCE CHARTS/GRAPHS SENATOR REINBOLD
(S) FIN 02/24/2020



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 12 PROTECTIVE ORDERS REPRESENTATIVE KOPP
CHAPTER 7 SLA 19 06/10/2019
HB 14 ASSAULT; SEX OFFENSES; SENT. AGGRAVATOR REPRESENTATIVE LINCOLN
CHAPTER 11 SLA 19 07/19/2019
HB 71 STATE PERSONNEL ACT: VETERANS' EXPERIENCE REPRESENTATIVE STORY
CHAPTER 12 SLA 20 04/20/2020
HJR 25 ENSURE ACCESS INTO DENALI PARK REPRESENTATIVE TALERICO
LEGIS RESOLVE 17 04/20/2020
SB 1 REPEAL CERTIFICATE OF NEED PROGRAM SENATOR WILSON
(S) FIN 04/10/2019
SB 12 ASSAULT; SEX OFFENSES; SENTENCING CREDIT SENATOR MICCICHE
(S) FIN 03/06/2019
SB 16 ALCOHOL LIC: RECREATIONAL SITES; BONDS SENATOR MICCICHE
CHAPTER 10 SLA 19 07/05/2019
SB 91 NUYAKUK RIVER: HYDROELECTRIC SITE SENATOR HOFFMAN
CHAPTER 20 SLA 19 08/16/2019
SB 94 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH SENATOR GRAY-JACKSON
(S) STA 03/18/2019
SB 106 HOMEOWNER/RENTER INSURANCE RENEWAL SENATOR BEGICH
CHAPTER 27 SLA 20 04/30/2020
SB 193 ELECTRIC UTILITY LIABILITY SENATOR COGHILL
RETURNED TO (S) RLS 03/22/2020

Legislative Service: