HOUSE
GARY KNOPP
30th-31st Legislature (2017 -2020)

Representative Gary Knopp
Deceased July 31, 2020

District: 30
Party: Republican

:

Gary was born in Whitefish, Montana and moved to Alaska in 1979.  He and his wife, Helen live in Kenai, Alaska where he is a General Contractor.   Before settling in Kenai Gary has also spent time in Anchorage and Sterling.

Gary has served in various roles on the Kenai Peninsula Borough Assembly since October of 2006, including serving as President from October 2010 through October 2012.  Gary recently resigned from the assembly to serve the people of District 30 at the State level. 

In his role as a member of the House of Representatives, Gary recognizes that the decisions he makes will impact communities and those decisions will always be made with the intent of bettering the communities and moving the State forward in a positive manner.

When Gary is not representing the wonderful folks on the Kenai Peninsula he enjoys flying (he is a pilot and certified flight instructor), Diving, Hunting, Golfing and enjoying life on the Peninsula. 

Legislative Service:

Past Memberships (Deceased July 31, 2020)

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 18 STATE EMPLOYEES:LONGEVEITY PAY INCREMENTS REPRESENTATIVE KNOPP
(H) L&C 02/20/2019
HB 19 TRANSPORTATION FOR HUNTERS; WATER TAXI REPRESENTATIVE KNOPP
(H) TRA 02/20/2019
HB 174 MIN. AGE TO POSSESS NICOTINE/ECIG PRODUCT REPRESENTATIVE KNOPP
(S) FIN 03/27/2020
HB 203 TRANSPORTATION OF LIVE CRAB REPRESENTATIVE KNOPP
CHAPTER 25 SLA 20 04/29/2020
HB 208 RENAMING COLLEGE RD AS ALAN BORAAS RD REPRESENTATIVE KNOPP
(S) TRA 03/13/2020



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 198 AGGRAVATING FACTORS AT SENTENCING REPRESENTATIVE JOSEPHSON
(H) JUD 02/07/2020
HB 209 ESTABLISH DEP'T OF MANAGEMENT AND BUDGET REPRESENTATIVE THOMPSON
(H) FIN 01/21/2020
HB 263 TRANSFER OF RAIL PROPERTY TO THE STATE REPRESENTATIVE KOPP
(H) RES 02/21/2020
HB 301 ELECTRICIAN & PLUMBER APPRENTICESHIPS REPRESENTATIVE SHAW
CHAPTER 26 SLA 20 04/30/2020
HJR 18 CONST AM: PERMANENT FUND; POMV;EARNINGS REPRESENTATIVE KREISS-TOMKINS
(H) JUD 05/03/2019
HJR 23 RESOLUTION: FED SAFE BANKING ACT/CANNABIS REPRESENTATIVE RASMUSSEN
(H) CRA 01/21/2020
SB 80 INITIATIVE SEVERABILITY SENATOR BIRCH
(H) STA 05/03/2019

Legislative Service: