24th-31st Legislature (2005 -2020)

HOUSE
GABRIELLE LEDOUX





Representative Gabrielle LeDoux
District: 15
Party: Republican

Legislative Service
2005-2020 Representative

Date/Place of Birth:
March 24, 1948 Baltimore, Maryland

Residency in Alaska:
Anchorage: 1979 Kodiak: 1980 - present

Occupation:
Lawyer

Spouse:
Kurt (deceased)

Children:
Matthew, Sheree, Daniel (deceased)

Education:
La Mirada High School: 1962 - 1966 University of Southern California: 1966 - 1968 University of California Berkeley: 1968 - 1970 B.A. UC Berkeley School of Law: 1970 - 1973

Alaska State House of Representatives:
Co-Chair, Community & Regional Affairs Committee: 2007 - 2008 Co-Chair, Fisheries Committee: 2005 - 2006 Member, Community & Regional Affairs Committee: 2005 - 2006 Member, Labor & Commerce Committee, 2005 - 2008 Member, Fisheries Committee, 2007 - 2008 Member, Military & Veterans Affairs Committee, 2007 - 2008 Member, Resources Committee: 2005 - 2006 Finance Subcommittees: - Commerce, Community & Economic Development: 2005 - 2006 - Fish & Game: 2005 - 2008 - Labor and Workforce Development: 2007 - 2008 - Military & Veterans Affairs: 2007 - 2008 - Transporation & Public Facilities: 2005 - 2008

Other Political and Government Positions:
Kodiak Island Borough Mayor Kodiak Electric Association Kodiak Lauch Complex Advisory Board Board Member, Alaska Municipal League

Business and Professional Positions:
Admiralty Law Section, Alaska Bar Association Disciplinary Area Hearing Committee Alaska Bar Assocation Maritime Law Assocation Women's Fisheries Network

Service Organizations and Community Involvement:
Habitat for Humanity Soroptimists League of Women Voters Kodiak Women's Resource and Crisis Center Kodiak Chamber of Commerce Fil/Am Association Asociacion Latina de Mujeres de Alaska Sons of Norway Kodiak Arts Council KMXT/Public Radio Rotary

Special Interests:
Travel

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 108 SCHOOL DISTRICT READING PROGRAM REPRESENTATIVE LEDOUX
(H) EDC 04/16/2019
HB 109 MILITARY CHILDREN SCHOOL RESIDENCY WAIVER REPRESENTATIVE LEDOUX
(S) EDC 02/26/2020
HB 129 DISABLED ALASKANS F&G LIC/DNR PERMITS REPRESENTATIVE LEDOUX
(H) MLV 04/11/2019



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 14 ASSAULT; SEX OFFENSES; SENT. AGGRAVATOR REPRESENTATIVE LINCOLN
CHAPTER 11 SLA 19 07/19/2019
HB 15 SENTENCING: VEHICLE THEFT REPRESENTATIVE FIELDS
(H) STA 02/20/2019
HB 24 LIMITED TEACHER CERTIFICATES; LANGUAGES REPRESENTATIVE KREISS-TOMKINS
(H) RLS 03/16/2020
HB 29 INSURANCE COVERAGE FOR TELEHEALTH REPRESENTATIVE SPOHNHOLZ
CHAPTER 3 SLA 20 03/16/2020
HB 30 WORKERS' COMP: DEATH; PERM PARTIAL IMPAIR REPRESENTATIVE JOSEPHSON
(S) L&C 03/27/2020
HB 56 ESTABLISH HMONG-AMERICAN VETERANS DAY REPRESENTATIVE TARR
CHAPTER 22 SLA 20 04/29/2020
HB 71 STATE PERSONNEL ACT: VETERANS' EXPERIENCE REPRESENTATIVE STORY
CHAPTER 12 SLA 20 04/20/2020
HB 79 PEACE OFFICER/FIREFIGHTER RETIRE BENEFITS REPRESENTATIVE KOPP
(H) RLS 03/18/2020
HB 80 JURY TRIALS FOR TERM. OF PARENTAL RIGHTS REPRESENTATIVE WILSON
(H) JUD 03/06/2019
HB 93 MILITARY SPOUSE COURTESY LICENSE REPRESENTATIVE TUCK
(H) RLS 03/11/2020
HB 96 PIONEERS' HOME AND VETERANS' HOME RATES REPRESENTATIVE FIELDS
CHAPTER 23 SLA 20 04/29/2020
HB 113 MILITARY FAMILY EMPLOYMENT PREFERENCE REPRESENTATIVE JACKSON
(S) STA 03/18/2020
HB 182 SEXUAL ASSAULT EXAMINATION KITS: TESTING REPRESENTATIVE TARR
(S) FIN 03/25/2020
HB 187 RESTRICT OUT-OF-STATE CORRECTIONAL FACIL. REPRESENTATIVE FIELDS
(H) FIN 01/29/2020
HB 201 DEFENSE OF PUB. OFFICER: ETHICS COMPLAINT REPRESENTATIVE JOSEPHSON
(H) FIN 02/26/2020
HB 221 STATE RECOGNITION OF TRIBES REPRESENTATIVE KOPP
(S) STA 03/18/2020
HB 245 DEFINITION OF "DISASTER": CYBERSECURITY REPRESENTATIVE JOHNSON
(H) CRA 02/12/2020
HB 263 TRANSFER OF RAIL PROPERTY TO THE STATE REPRESENTATIVE KOPP
(H) RES 02/21/2020
HB 301 ELECTRICIAN & PLUMBER APPRENTICESHIPS REPRESENTATIVE SHAW
CHAPTER 26 SLA 20 04/30/2020
HB 302 RESTRICT ABORTION IF HEARTBEAT DETECTED REPRESENTATIVE VANCE
(H) HSS 02/24/2020
HR 6 NAT'L. NATIVE AMERICAN VETERANS MEMORIAL REPRESENTATIVE LINCOLN
HOUSE RESOLVE 6 06/13/2019
HR 8 2019: INT'L YEAR OF THE SALMON REPRESENTATIVE TARR
HOUSE RESOLVE 8 06/13/2019
SB 10 EXTEND SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR KAWASAKI
CHAPTER 8 SLA 19 06/26/2019
SB 40 BLACK HISTORY MONTH SENATOR GRAY-JACKSON
CHAPTER 27 SLA 19 09/19/2019
SB 78 ESTABLISH MAY 31 AS KATIE JOHN DAY SENATOR BISHOP
CHAPTER 6 SLA 19 05/30/2019
SCR 9 ESTABLISH TASK FORCE/THERAPEUTIC COURTS SENATOR WIELECHOWSKI
LEGIS RESOLVE 23 04/03/2020

Legislative Service: