21st-31st Legislature (1999 -2020)

SENATE
JOHN COGHILL





Senator John Coghill
District: B
Party: Republican

Legislative Service
1999-2008 Representative
2005-2006 Representative Majority Leader
2009-2010 Representative Resigned; October 27, 2009
2009-2010 Senator Oath taken 10/27/09
2011-2012 Senator Senate Minority Leader (2012)
2013-2014 Senator Senate Minority Leader
2015-2016 Senator Senate Majority Leader
2017-2020 Senator

Date/Place of Birth:
August 15, 1950 Fairbanks, Alaska

Residency:
Nenana: 1950 - 1975 Fairbanks: 1975 - present

Occupation:
Small Business Owner

Spouse:
Luann

Children:
Children - Shaun (John), Joshua, Jayme Grandchildren - Alexander, Grace, Joshua, and Kinley

Education:
Nenana Public School: 1955 - 1968, High School Diploma

Military:
5 years service U.S. Air Force, S.Sgt

Alaska State House of Representatives:
Majority Leader: 2003- 2006 Chair, House Rules Committee: 2007 - present Chair, State Affairs Committee: 2001 - 2002 Co-Chair, Joint Armed Services Committee: 2005 - 2006 Co-Chair, Health, Education & Social Services Committee: 1999 - 2000 Vice-Chair, Special Committee on Military & Veterans’ Affairs: 1999 - 2000 AK Information Infrastructure Task Force: 2005 - 2006 Judiciary Committee: 2001 - 2006 Legislative Council Joint Committee: 2003 - 2006 Local Government Advisoory Commission: 2005 - 2006 Rules Committee: 2003 - present State Affairs Committee: 2003 - 2004 Special Committee on Economic evelopment, International Trade, and Tourism: 2005 - 2006 Special Committee on Education: 2003 Special Committee on Fisheries: 2001 - 2002 Health, Education & Social Services Committee: 2001 - 2004 Finance Subcommittees: - Governor: 2003 - 2006 - Health & Social Services: 2001 - 2006 - Legislature: 2003 - 2006 - Natural Resources: 1999 - 2006 - Education & Early Development: 2001 - 2002 - Education: 1999 - 2000 - Military & Veterans’ Affairs: 1999 - 2000

Other Political and Government Positions:
Chair, District 18 Republican Party of Alaska Former Chair, District 32 Republican Party of Alaska. Delegate, Republican National Convention: 1996.

Business and Professional Positions:
Small Business Owner Private School Teacher Pastor’s Assistant Concrete Cutter

Special Interests:
Family activities, Carpentry, History

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 4 NAMING SCOTT JOHNSON MEMORIAL BRIDGE SENATOR COGHILL
(S) RLS 03/11/2019
SB 42 QUITCLAIM LAND TO UNITED STATES SENATOR COGHILL
(S) RES 02/01/2019
SB 54 ALASKA RAILROAD CORP. LAND TRANSFERS SENATOR COGHILL
CHAPTER 21 SLA 19 08/16/2019
SB 73 SUCCESSOR OF LIEUTENANT GOVERNOR SENATOR COGHILL
(S) STA 03/04/2019
SB 84 NAMING TROOPER GABE RICH MEMORIAL BRIDGE SENATOR COGHILL
(S) TRA 03/11/2019
SB 87 LIMIT NONRESIDENT TAKING OF BIG GAME SENATOR COGHILL
(S) RES 03/13/2019
SB 95 ALASKA RAILROAD/STATE LAND TRANSFERS SENATOR COGHILL
CHAPTER 22 SLA 19 08/16/2019
SB 191 TRUSTS, TRUSTEES, COMMUNITY PROPERTY SENATOR COGHILL
(S) JUD 02/14/2020
SB 192 FIDUCIARY'S ALLOCATION OF CAPITAL GAINS SENATOR COGHILL
(S) JUD 02/14/2020
SB 193 ELECTRIC UTILITY LIABILITY SENATOR COGHILL
RETURNED TO (S) RLS 03/22/2020
SB 218 ROAD SERVICE AREA CONSOLIDATION SENATOR COGHILL
(S) RLS 03/18/2020
SB 219 TRANSFER OF RAIL PROPERTY TO NENANA SENATOR COGHILL
(S) TRA 02/21/2020
SB 223 MILITARY MEMBER CHILD PROTECTION SENATOR COGHILL
(S) HSS 02/24/2020
SR 2 SUPPORT U.S. DOD ARCTIC REGIONAL CENTER SENATOR COGHILL
SENATE RESOLVE 2 05/21/2020



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 14 ASSAULT; SEX OFFENSES; SENT. AGGRAVATOR REPRESENTATIVE LINCOLN
CHAPTER 11 SLA 19 07/19/2019
HB 34 NAMING SCOTT JOHNSON MEMORIAL BRIDGE REPRESENTATIVE TALERICO
CHAPTER 3 SLA 19 05/17/2019
HB 88 NAMING TROOPER GABE RICH MEMORIAL BRIDGE REPRESENTATIVE TALERICO
CHAPTER 4 SLA 19 05/17/2019
HCR 12 DEDICATING BETTYE J. DAVIS COMMITTEE ROOM REPRESENTATIVE SPOHNHOLZ
LEGIS RESOLVE 16 04/03/2020
HJR 9 ELIZABETH PERATROVICH COMMEMORATIVE COIN REPRESENTATIVE JOHNSON
LEGIS RESOLVE 15 02/20/2020
HJR 25 ENSURE ACCESS INTO DENALI PARK REPRESENTATIVE TALERICO
LEGIS RESOLVE 17 04/20/2020
SB 10 EXTEND SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR KAWASAKI
CHAPTER 8 SLA 19 06/26/2019
SB 12 ASSAULT; SEX OFFENSES; SENTENCING CREDIT SENATOR MICCICHE
(S) FIN 03/06/2019
SB 40 BLACK HISTORY MONTH SENATOR GRAY-JACKSON
CHAPTER 27 SLA 19 09/19/2019
SB 53 UNIVERSITY REPORTING REQUIREMENTS SENATOR STEVENS
(S) FIN 02/27/2019
SB 77 LIQUEFIED NATURAL GAS STORAGE TAX CREDIT SENATOR BISHOP
(S) FIN 03/06/2019
SB 78 ESTABLISH MAY 31 AS KATIE JOHN DAY SENATOR BISHOP
CHAPTER 6 SLA 19 05/30/2019
SB 101 MARCH 12: ASHLEY JOHNSON-BARR DAY SENATOR OLSON
CHAPTER 1 SLA 20 03/12/2020
SB 144 ESTABLISH JUNE 7 AS WALTER HARPER DAY SENATOR BISHOP
CHAPTER 30 SLA 20 04/29/2020
SB 155 EXPLORATION & MINING RIGHTS; ANNUAL LABOR SENATOR BISHOP
CHAPTER 31 SLA 20 04/29/2020
SCR 2 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH:APRIL 2019 SENATOR GRAY-JACKSON
(H) RLS 04/08/2019
SJR 7 ENDORSING ANWR LEASING; RELATED ISSUES SENATOR BIRCH
LEGIS RESOLVE 1 03/18/2019
SJR 13 CONST. AM: PROHIBIT ABORTION/FUNDING SENATOR HUGHES
(S) JUD 03/09/2020
SJR 18 WOMEN'S SUFFRAGE SENATOR REVAK
(H) STA 03/18/2020