23rd-31st Legislature (2003 -2020)

SENATE
BERT STEDMAN





Senator Bert Stedman
Email: Senator.Bert.Stedman@akleg.gov
District: R
Party: Republican
Toll-Free: 877-463-3873
Session Contact
State Capitol Room 518
Juneau AK, 99801
Phone: 907-465-3873
Interim Contact
1900 First Ave. Ste. 310
Ketchikan AK, 99901
Phone: 907-225-8088
Fax: 907-225-0713

Legislative Service
2003-2004 Senator Oath administered 11/20/03
2005-2020 Senator

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 29 EXTEND BOARD OF MARINE PILOTS SENATOR STEDMAN
(H) L&C 04/08/2019



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 34 NAMING SCOTT JOHNSON MEMORIAL BRIDGE REPRESENTATIVE TALERICO
RTN TO (H) GOV NEXT 04/08/2019
HB 88 NAMING TROOPER GABE RICH MEMORIAL BRIDGE REPRESENTATIVE TALERICO
RTN TO (H) GOV NEXT 04/08/2019
SB 12 ASSAULT; SEX OFFENSES; SENTENCING CREDIT SENATOR MICCICHE
(S) FIN 03/06/2019
SB 16 ALCOHOL LIC:FAIRS,THEATRES,CONCERTS;BONDS SENATOR MICCICHE
(H) L&C 04/09/2019
SB 40 BLACK HISTORY MONTH SENATOR GRAY-JACKSON
(H) RLS 04/08/2019
SB 78 ESTABLISH MAY 31 AS KATIE JOHN DAY SENATOR BISHOP
(H) TRB 04/15/2019
SCR 2 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH:APRIL 2019 SENATOR GRAY-JACKSON
(H) RLS 04/08/2019
SJR 7 ENDORSING ANWR LEASING; RELATED ISSUES SENATOR BIRCH
LEGIS RESOLVE 1 03/18/2019