28th-31st Legislature (2013 -2020)

SENATE
SHELLEY HUGHES





Senator Shelley Hughes
Email: Senator.Shelley.Hughes@akleg.gov
District: F
Party: Republican
Toll-Free: 800-565-3743
Session Contact
State Capitol Room 30
Juneau AK, 99801
Phone: 907-465-3743
Fax: None

Interim Contact
600 E. Railroad Ave
Wasilla AK, 99654
Phone: 907-376-3725
Fax: 907-376-4768

Legislative Service
2013-2016 Representative
2017-2020 Senator

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 27 HEALTH INSURANCE INFO.; INCENTIVE PROGRAM SENATOR HUGHES
WITHDRAWN 02/01/2019
SB 60 AK STATE DEFENSE FORCE POWERS SENATOR HUGHES
(S) STA 02/15/2019
SB 79 VIRTUAL ED/TEACHER EXAM./COURSE EXAM. SENATOR HUGHES
(S) EDC 03/06/2019
SB 81 TELEPHONE COOPERATIVES;TELECOMMUNICATIONS SENATOR HUGHES
(S) L&C 03/06/2019
SB 109 ELECTRONIC DOCUMENTS AND NOTARIZATION SENATOR HUGHES
(S) JUD 04/12/2019
SB 113 TEACHERS: NATIONAL BOARD CERTIFICATION SENATOR HUGHES
(S) EDC 04/15/2019



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 34 NAMING SCOTT JOHNSON MEMORIAL BRIDGE REPRESENTATIVE TALERICO
RTN TO (H) GOV NEXT 04/08/2019
HB 88 NAMING TROOPER GABE RICH MEMORIAL BRIDGE REPRESENTATIVE TALERICO
RTN TO (H) GOV NEXT 04/08/2019
SB 10 EXTEND SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR KAWASAKI
(S) FIN 04/10/2019
SB 12 ASSAULT; SEX OFFENSES; SENTENCING CREDIT SENATOR MICCICHE
(S) FIN 03/06/2019
SB 16 ALCOHOL LIC:FAIRS,THEATRES,CONCERTS;BONDS SENATOR MICCICHE
(H) L&C 04/09/2019
SB 53 UNIVERSITY REPORTING REQUIREMENTS SENATOR STEVENS
(S) FIN 02/27/2019
SB 74 INTERNET FOR SCHOOLS SENATOR HOFFMAN
(S) FIN 04/01/2019
SB 78 ESTABLISH MAY 31 AS KATIE JOHN DAY SENATOR BISHOP
(H) TRB 04/15/2019
SB 94 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH SENATOR GRAY-JACKSON
(S) STA 03/18/2019
SB 99 PERSONAL USE FISHING PRIORITY SENATOR KAWASAKI
(S) RES 03/25/2019
SCR 2 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH:APRIL 2019 SENATOR GRAY-JACKSON
(H) RLS 04/08/2019
SJR 7 ENDORSING ANWR LEASING; RELATED ISSUES SENATOR BIRCH
LEGIS RESOLVE 1 03/18/2019

Legislative Service: