25th-29th Legislature (2007 -2016)

HOUSE
CRAIG JOHNSON





Representative Craig Johnson
District: 24
Party: Republican

Legislative Service
2007-2016 Representative

:

Date/Place of Birth:
November 22, 1953
Kermit, Texas

Residency in Alaska:
Alaska Resident since 1978 - 20 Years in Southwest Anchorage - Southwest Anchorage resident since 1991

Occupation:
Businessman

Education:
Northeast Oklahoma A&M: 1973-1975
Oklahoma State University: 1975-1977

Alaska State House of Representatives:
Chair Rules Committee: 2011 - present
Co-Chair, Resources Committee: 2007 - 2010
Vice-chair, Labor & Commerce Committee: 2010 - present
Vice-chair, Transportation Committee: 2009 - present
Member Committee on Committees: 2010 - present
Member Fisheries Special Committee: 2007 - present
Member Legislative Council: 2010 - present
Member, Rules Committee: 2007 - 2009
Member, State Affairs Committee: 2007 - 2010
Member, Transportation Committee: 2007 - 2008
Finance Subcommittees:
   - Member, Administration: 2007 - 2010
   - Member, Corrections: 2007 - 2010
   - Member, Fish & Game: 2007 - present
   - Member, Governor: 2010 - present
   - Member, Legislature: 2010 - present
   - Member, Natural Resources: 2007 - present
Vice-Chair, Alaska Legislative Outdoor Heritage Caucus 2007 - 2010; Co-Chair 2011
House Appointee, Parks Bail Advisory Committee 2007 - present

Other Political and Government Positions:
Council of State Governments West - (CSG West)
   - Member of Executive Committee
   - Water and Public Lands Committee, Vice Chair, 2009 - 2010; Chair 2010
   - Energy and Environment Committee
National Council of State Legislatures - (NCSL)
   - Agriculture, Environment and Energy Committee,
   - Labor and Workforce
   - Development Committee
Pacific NorthWest Economic Region - (PNWER)
   - Legislative Academy Alumni
   - Legislative Energy Chair's Task Force
Energy Council – Member of Executive Committee, 2009 - present
Anchorage Economic Development Corporation

Business and Professional Positions:
Former General Manager, Alaska Publications;
Former Marketing Director, MarkAir;
Former General Manager, Alaska Journal of Commerce and Alaska Military Weekly
Former Small Business Owner
VP/GM, KYMG Radio

Service Organizations and Community Involvement:
Klatt Community Council Member
Anchorage International Rotary (past member)
Chamber of Commerce Military Committee (past member)
Better Business Bureau, Board of Directors (past director)

Special Interests:
Family, Boating, Golf, Fishing and enjoys Alaska's great outdoors

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HJR 26 CONST. AM: ELECTED ATTORNEY GENERAL REPRESENTATIVE JOHNSON
(H) JUD 04/19/2015



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 35 MARCH 27: GREAT ALASKA EARTHQUAKE DAY REPRESENTATIVE MILLETT
CHAPTER 2 SLA 15 04/18/2015
HB 43 JAN 9: AK LAW ENFORCEMENT OFFICERS' DAY REPRESENTATIVES LYNN, TALERICO, VAZQUEZ, WOOL, CLAMAN
CHAPTER 1 SLA 15 04/03/2015
HB 46 WORKFORCE INVESTMENT BOARD VETERAN MEMBER REPRESENTATIVE SADDLER
CHAPTER 33 SLA 15 06/02/2015
HB 56 ALASKA FIREFIGHTERS' DAY REPRESENTATIVES LYNN, CLAMAN
CHAPTER 7 SLA 15 05/05/2015
HB 76 GOV COUNCIL ON DISABILITIES/SPECIAL ED REPRESENTATIVE MILLETT
CHAPTER 5 SLA 16 05/04/2016
HB 93 PROBATION & PAROLE: WORK, TRAVEL ACCOM. REPRESENTATIVE TILTON
CHAPTER 49 SLA 16 07/28/2016
HB 100 UREA/AMMONIA/GAS-LIQ FACILITY; TAX CREDIT REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 58 SLA 16 09/12/2016
HB 115 AK SOVEREIGNTY;US TRANSFER LAND TO ALASKA REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) JUD 02/05/2016
HB 128 ALASKA WILD SALMON DAY REPRESENTATIVE EDGMON
CHAPTER 6 SLA 16 05/07/2016
HB 132 AGDC SUPPORT OF NATURAL GAS PROJECTS REPRESENTATIVE CHENAULT
VETOED BY GOVERNOR 04/17/2015
HB 142 ESTABLISH ELDERS' DAY REPRESENTATIVE FOSTER
(S) RLS 04/15/2015
HB 175 ESTABLISH MILITARY FAMILY DAY REPRESENTATIVE LYNN
CHAPTER 4 SLA 16 04/21/2016
HB 188 PERSON W/DISABILITY SAVINGS ACCOUNTS REPRESENTATIVE SADDLER
CHAPTER 56 SLA 16 08/06/2016
HB 216 NAVIGABLE WATER; INTERFERENCE, DEFINITION REPRESENTATIVE TALERICO
CHAPTER 14 SLA 16 06/02/2016
HB 287 ATTY GEN: SERVICE ON BOARDS/COMMISSIONS REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) JUD 02/01/2016
HCR 2 JAN 24 - 30, 2016: AK SCHOOL CHOICE WEEK REPRESENTATIVE GATTIS
LEGIS RESOLVE 5 09/01/2015
HCR 7 CHILD ABUSE PREVENTION MONTH REPRESENTATIVE TARR
(S) STA 04/07/2015
HCR 9 CONGENITAL DIAPHRAGM. HERNIA ACTION DAY REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 15 04/18/2015
HJR 4 OFFSHORE OIL & GAS REVENUE SHARING REPRESENTATIVE SADDLER
LEGIS RESOLVE 8 09/01/2015
HJR 6 FEDERAL CONTAMINATION OF ANCSA LANDS REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 9 09/01/2015
HJR 7 OPPOSE ALEUTIAN NATIONAL MARINE SANCTUARY REPRESENTATIVE EDGMON
LEGIS RESOLVE 6 09/01/2015
HJR 9 ENDORSING ANWR LEASING; RELATED ISSUES REPRESENTATIVE TALERICO
LEGIS RESOLVE 2 09/01/2015
HJR 10 OPPOSE ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE NAGEAK
LEGIS RESOLVE 1 09/01/2015
HJR 13 RETAIN ARMY FORCES IN ALASKA REPRESENTATIVE REINBOLD
LEGIS RESOLVE 4 09/01/2015
HJR 14 CALL FOR US COUNTERMAND CONVENTION REPRESENTATIVE HUGHES
LEGIS RESOLVE 49 09/15/2016
HJR 20 FISH & WILDLIFE MANAGEMENT BY STATES REPRESENTATIVE NEUMAN
RETURNED TO (H) RLS 02/03/2016
HJR 22 STEWART-HYDER BORDER HOURS REPRESENTATIVE ORTIZ
(S) RLS 04/18/2015
HJR 24 LIFT FEDERAL LAND WITHDRAWALS REPRESENTATIVE KELLER
LEGIS RESOLVE 20 09/01/2015
HJR 25 SUPPORT SHELL PORT OF SEATTLE LEASE REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) RES 04/09/2015
HR 6 MAX F. GRUENBERG JR. COMMITTEE ROOM REPRESENTATIVE CHENAULT
HOUSE RESOLVE 6 08/26/2016
SB 23 OPIOID OD DRUGS: DISPENSING; IMMUNITY SENATOR ELLIS
CHAPTER 2 SLA 16 03/14/2016
SB 63 NAMING ST. LIBRARY/MUSEUM & READING ROOM SENATOR EGAN
CHAPTER 6 SLA 15 05/05/2015
SCR 6 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH:APRIL 2015 SENATOR MEYER
LEGIS RESOLVE 10 09/01/2015
SCR 20 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH:APRIL 2016 SENATOR MEYER
LEGIS RESOLVE 33 08/16/2016
SJR 13 OCS OIL & GAS EXPLORATION/DEVELOPMENT SENATOR COGHILL
LEGIS RESOLVE 26 09/01/2015
SJR 16 ARCTIC ECONOMIC COUNCIL SENATOR MCGUIRE
LEGIS RESOLVE 21 09/01/2015

Legislative Service: