23rd-29th Legislature (2003 -2016)

HOUSE
MIKE HAWKER





Representative Mike Hawker
District: 28
Party: Republican

Legislative Service
2003-2016 Representative

:

Date/Place of Birth:
June 25, 1956
Manchester, Iowa

Residency in Alaska:
1979 - present
All in our District 32

Occupation:
CPA (retired)
Accounting and Management Consultant
Legislator

Family:
Wife - Carol Carlson

Education:
1974 to 1979 - University of Northern Iowa
   - Joint B.A.; Accounting and Humanities
   - Certified Public Accountant

Business and Professional Positions:
1974 to 1991 - CPA, Price Waterhouse; Financial Accounting and Reporting Consultant
1991 to 1995 - Partner, Hawker and Raleigh, CPAs
1995 to 1997 - Corporate Financial Officer
1997 to 2002 - Business and Accounting Consultant
2002 to 2011 - Legislator

Service Organizations and Community Involvement:
Alaska Aviation Museum
   - Trustee
Alaska Airman’s Association
Collings Foundation (historic aircraft preservation)
Alaska Territorial Calvery (Motorized)
   - Life Member
Isaak Walton League, Alaska Chapter
   - Past Director
National Rifle Association
   - Life Member
Alaska Gun Collectors Association
   - Past Vice-President
Texas Gun Collectors Association
Harley Davidson Owners Group
   - Life Member

Special Interests:
American history, museums and libraries
Firearms history, preservation and exhibition
Alaska Youth Firearms Safety Education Day sponsor
Historic aircraft and vehicle preservation

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 5 GUARDIANS/CONSERVATORS OF CERTAIN PERSONS REPRESENTATIVE HAWKER
VETOED BY GOVERNOR 05/14/2015
HB 64 ELIMINATE DAYLIGHT SAVING TIME REPRESENTATIVE HAWKER
(H) STA 01/21/2015
HB 65 LEG./PUB. OFFICIAL FINANCIAL DISCLOSURE REPRESENTATIVE HAWKER
(S) JUD 03/20/2015
HB 67 PRODUCT WARRANTIES & REQUIRED UPDATES REPRESENTATIVE HAWKER
(H) RLS 03/12/2015
HB 219 MEDICAL ASSISTANCE EXPANSION AND AUDIT REPRESENTATIVE HAWKER
(H) HSS 01/19/2016
HB 222 INCREASE OF APPROPRIATION ITEM REPRESENTATIVE HAWKER
(S) RLS 04/15/2016
HB 224 PERM FUND: INCOME; DISTRIBUTION; PFD; REPRESENTATIVE HAWKER
(H) FIN 02/05/2016
HB 226 EXTEND ALASKA COMMISSION ON AGING REPRESENTATIVE HAWKER
(H) FIN 02/05/2016
HJR 2 CONST. AM: PERM. FUND PER. OF MRKT. VALUE REPRESENTATIVE HAWKER
(H) STA 01/30/2015



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 76 GOV COUNCIL ON DISABILITIES/SPECIAL ED REPRESENTATIVE MILLETT
CHAPTER 5 SLA 16 05/04/2016
HB 90 PEACE OFFICER/FIREFIGHTER RETIREMENT REPRESENTATIVE MILLETT
(H) L&C 01/30/2015
HB 96 COLLECTION OF BIOMETRIC INFORMATION REPRESENTATIVE THOMPSON
(H) STA 02/04/2015
HB 132 AGDC SUPPORT OF NATURAL GAS PROJECTS REPRESENTATIVE CHENAULT
VETOED BY GOVERNOR 04/17/2015
HB 139 GAS PIPELINE RIGHT-OF-WAY;PARKS;REFUGES REPRESENTATIVE TALERICO
(H) RES 03/06/2015
HB 140 LEG. APPROVAL: AK RAILROAD REVENUE BONDS REPRESENTATIVE THOMPSON
CHAPTER 8 SLA 15 05/05/2015
HJR 4 OFFSHORE OIL & GAS REVENUE SHARING REPRESENTATIVE SADDLER
LEGIS RESOLVE 8 09/01/2015
HJR 6 FEDERAL CONTAMINATION OF ANCSA LANDS REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 9 09/01/2015
HJR 7 OPPOSE ALEUTIAN NATIONAL MARINE SANCTUARY REPRESENTATIVE EDGMON
LEGIS RESOLVE 6 09/01/2015
HJR 9 ENDORSING ANWR LEASING; RELATED ISSUES REPRESENTATIVE TALERICO
LEGIS RESOLVE 2 09/01/2015
HJR 10 OPPOSE ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE NAGEAK
LEGIS RESOLVE 1 09/01/2015
HJR 17 FED AMMUNITION BAN; MANUFACTURE FIREARMS REPRESENTATIVE LEDOUX
(H) JUD 03/06/2015
HJR 26 CONST. AM: ELECTED ATTORNEY GENERAL REPRESENTATIVE JOHNSON
(H) JUD 04/19/2015
HR 6 MAX F. GRUENBERG JR. COMMITTEE ROOM REPRESENTATIVE CHENAULT
HOUSE RESOLVE 6 08/26/2016
SB 63 NAMING ST. LIBRARY/MUSEUM & READING ROOM SENATOR EGAN
CHAPTER 6 SLA 15 05/05/2015