22nd-30th Legislature (2001 -2018)

HOUSE
MIKE CHENAULT





Representative Mike Chenault
Speaker of the House
District: 29
Party: Republican

Legislative Service
2001-2008 Representative
2009-2016 Representative Speaker of the House
2017-2018 Representative House Minority Whip

Date/Place of Birth:
February 25, 1957 Hobbs, New Mexico

Family:
Wife - Tanna Children - Brandon, Elisha, Shanda, Miranda

Education:
Kenai Central High School: Graduated 1975

Alaska State House of Representatives:
Speaker of the House: 2009 - present Chair, Committee on Committees: 2009 - present Chair, Special Committee on Military & Veterans’ Affairs: 2001 - 2002 Committee on Committees: 2005 - 2008 Econ. Dev., Trade & Tourism: 2009 - present Finance Committee: 2003 - present Labor & Commerce: 2009 - present Legislative Council: 2009 - present Legislative Budget & Audit: 2003 - 2008 Military & Veterans’ Affairs: 2001 - 2003 Natural Gas Pipelines: 2001 - 2002 Oil & Gas: 2001 - 2002 Resources Committee: 2001 - 2002 Special Committee on Oil and Gas: 2001 - 2002 School District Costs Task Force: 2005 - 2007 Finance Subcommittees: - Administration: 2003 - 2004 - Corrections: 2001 - 2002 - Court System: 2005 - present - Governor: 2005 - present - Health & Social Services: 2001 - present - Legislature: 2005 - present - Military & Veterans Affairs: 2001 - 2002 - Public Safety: 2001 - 2002 - Resources: 2003 - 2004 - Revenue: 2005 - 2008 - University: 2007 - present

Other Political and Government Positions:
Kenai Peninsula Borough School Board: 1999 - 2000 Kenai Fire Service Board: 1999 - 2000

Business and Professional Positions:
Former President, North Peninsula Chamber of Commerce

Service Organizations and Community Involvement:
Elks Club Moose Lodge

Special Interests:
Snow Machines, Golf, Fishing, Children's Sports, Bowling, Computers

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 100 UREA/AMMONIA/GAS-LIQ FACILITY; TAX CREDIT REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 58 SLA 16 09/12/2016
HB 115 AK SOVEREIGNTY;US TRANSFER LAND TO ALASKA REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) JUD 02/05/2016
HB 132 AGDC SUPPORT OF NATURAL GAS PROJECTS REPRESENTATIVE CHENAULT
VETOED BY GOVERNOR 04/17/2015
HB 229 REPEAL ADMIN. REG. REVIEW COMMITTEE REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) STA 01/19/2016
HB 282 AGDC BOARD OF DIRECTORS REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) RES 01/29/2016
HB 287 ATTY GEN: SERVICE ON BOARDS/COMMISSIONS REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) JUD 02/01/2016
HCR 15 UNIFORM RULES: REGULATION REVIEW REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) STA 01/19/2016
HJR 25 SUPPORT SHELL PORT OF SEATTLE LEASE REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) RES 04/09/2015
HR 6 MAX F. GRUENBERG JR. COMMITTEE ROOM REPRESENTATIVE CHENAULT
HOUSE RESOLVE 6 08/26/2016



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 35 MARCH 27: GREAT ALASKA EARTHQUAKE DAY REPRESENTATIVE MILLETT
CHAPTER 2 SLA 15 04/18/2015
HB 93 PROBATION & PAROLE: WORK, TRAVEL ACCOM. REPRESENTATIVE TILTON
CHAPTER 49 SLA 16 07/28/2016
HB 128 ALASKA WILD SALMON DAY REPRESENTATIVE EDGMON
CHAPTER 6 SLA 16 05/07/2016
HB 139 GAS PIPELINE RIGHT-OF-WAY;PARKS;REFUGES REPRESENTATIVE TALERICO
(H) RES 03/06/2015
HB 140 LEG. APPROVAL: AK RAILROAD REVENUE BONDS REPRESENTATIVE THOMPSON
CHAPTER 8 SLA 15 05/05/2015
HB 146 MUNICIPAL TAX EXEMPTION REPRESENTATIVE MUNOZ
CHAPTER 36 SLA 15 06/27/2015
HJR 4 OFFSHORE OIL & GAS REVENUE SHARING REPRESENTATIVE SADDLER
LEGIS RESOLVE 8 09/01/2015
HJR 6 FEDERAL CONTAMINATION OF ANCSA LANDS REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 9 09/01/2015
HJR 7 OPPOSE ALEUTIAN NATIONAL MARINE SANCTUARY REPRESENTATIVE EDGMON
LEGIS RESOLVE 6 09/01/2015
HJR 9 ENDORSING ANWR LEASING; RELATED ISSUES REPRESENTATIVE TALERICO
LEGIS RESOLVE 2 09/01/2015
HJR 10 OPPOSE ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE NAGEAK
LEGIS RESOLVE 1 09/01/2015
HJR 13 RETAIN ARMY FORCES IN ALASKA REPRESENTATIVE REINBOLD
LEGIS RESOLVE 4 09/01/2015
HJR 17 FED AMMUNITION BAN; MANUFACTURE FIREARMS REPRESENTATIVE LEDOUX
(H) JUD 03/06/2015
HJR 22 STEWART-HYDER BORDER HOURS REPRESENTATIVE ORTIZ
(S) RLS 04/18/2015
HJR 26 CONST. AM: ELECTED ATTORNEY GENERAL REPRESENTATIVE JOHNSON
(H) JUD 04/19/2015
SB 23 OPIOID OD DRUGS: DISPENSING; IMMUNITY SENATOR ELLIS
CHAPTER 2 SLA 16 03/14/2016
SB 125 LEGISLATIVE MEMBERS OF AGDC BOARD SENATOR COSTELLO
VETOED BY GOVERNOR 07/20/2016
SJR 13 OCS OIL & GAS EXPLORATION/DEVELOPMENT SENATOR COGHILL
LEGIS RESOLVE 26 09/01/2015