26th-31st Legislature (2009 -2020)

HOUSE
TAMMIE T.WILSON





Representative Tammie T.Wilson
Oath taken December 2, 2009
District: 11
Party: Republican

Legislative Service
2015-2020 Representative Resigned January 25, 2020
2009-2010 Representative Oath taken December 2, 2009
2011-2014 Representative

:

Residency in Alaska:
North Pole, Alaska

Occupation:
Automotive Shop Owner/Manager

Family:
Husband: Robert
Children: Sandra, Daniel, Robert, Josh

Education:
Illinois State University – BS Education 1983

Alaska State House of Representatives:
Armed Services: 2009 - 2010
Finance: 2011 - present
Health & Social Services: 2009 - 2010
   Vice-Chair: 2009 - 2010
Lsbor & Commerce: 2009 - 2010
Military Veterans’ Affairs: 2009 - 2010
Transportation: 2009 - 2010
Finance Subcommittees:
   - Chair, Education & Early Development: 2011 - present
   - Chair, Military & Veterans’ Affairs: 2011 - present
   - Environmental Conservation: 2009 - 2010
   - Natural Resources: 2009 - 2010
   - University of Alaska: 2011 - present

Other Political and Government Positions:
Fairbanks North Star Borough Assembly Member: 2008-2009
- Economic Development Committee
- Fairbanks Convention & Visitors Bureau, Assembly Liaison
GVEA Membership Advisory Committee – 2006-2008
GVEA District 3 Nominating Committee, Chair – 2007

Business and Professional Positions:
Fmr Owner/Operator, Antique & Collectible Store
Fmr Love INC., Vice President and Board Member – 2006

Service Organizations and Community Involvement:
Little League and Soccer Coach: 1992-1995
Air Quality Commission, Fairbanks North Star Borough: 2006-2008
Santa's Clearinghouse, Volunteer: 2004-2010
Coordinated Transportation Committee, Fairbanks North Star Borough: 2007-2009
National Rifle Association

Other Information:
Flint Hills Golden Heart Award, 2008

Special Interests:
Community volunteering, family time, fishing.

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 342 EXTEND BOARD OF REAL ESTATE APPRAISERS REPRESENTATIVE T.WILSON
CHAPTER 53 SLA 10 06/09/2010
HJR 39 DISAPPROVING FAIRBANKS ANNEXATION REPRESENTATIVE T.WILSON
(H) CRA 01/27/2010
HJR 41 CONST. AM: ANNEXATIONS AND DETACHMENTS REPRESENTATIVE T.WILSON
(H) CRA 02/05/2010



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 50 LIMIT OVERTIME FOR REGISTERED NURSES REPRESENTATIVES P.WILSON, GARA, TUCK, PETERSEN, LYNN, SEATON, GATTO, CISSNA, MUNOZ, GARDNER
CHAPTER 118 SLA 10 07/07/2010
HB 186 AK FIREARMS EXEMPT FROM FED. REGULATION REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 23 SLA 10 05/27/2010
HB 267 SNOW MACHINE USE IN DALTON HWY CORRIDOR REPRESENTATIVES KELLY, NEUMAN
(H) RES 03/26/2010
HB 274 ESTABLISHING PURPLE HEART DAY REPRESENTATIVES DAHLSTROM, GARDNER, BUCH, KELLER, PETERSEN, LYNN, GATTO, TUCK, DOOGAN, THOMAS, HAWKER, GUTTENBERG, RAMRAS, FAIRCLOUGH, JOHNSON, MILLETT, HERRON
CHAPTER 2 SLA 10 03/22/2010
HB 294 EXTEND SUNSET OF BOATING REGULATION REPRESENTATIVE NEUMAN
CHAPTER 47 SLA 10 06/04/2010
HB 307 SEXUAL ASSAULT PROTECTIVE ORDERS REPRESENTATIVE HOLMES
CHAPTER 4 SLA 10 03/31/2010
HB 313 MAINTENANCE OF RAILROAD CROSSINGS REPRESENTATIVE STOLTZE
(H) TRA 01/25/2010
HB 318 UNREGULATED POTABLE WATER SYSTEMS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) CRA 01/29/2010
HB 319 CONCEALED HANDGUNS/ FED FIREMARMS FORMS REPRESENTATIVE HAWKER
CHAPTER 24 SLA 10 05/27/2010
HB 334 MILITARY DEPLOYMENT AND CHILD CUSTODY REPRESENTATIVE THOMAS
CHAPTER 44 SLA 10 06/04/2010
HB 357 AK RAILROAD CORP. LAND SALES REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 78 SLA 10 06/15/2010
HB 377 VOLUNTEER AMATEUR SPORTS OFFICIALS REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 8 SLA 10 04/30/2010
HB 381 SELF DEFENSE REPRESENTATIVE NEUMAN
(S) FIN 04/18/2010
HJR 35 CONST AM: HEALTH CARE REPRESENTATIVES KELLY, KELLER, P.WILSON, GATTO
FAILED (H) 04/15/2010
HJR 49 OPPOSING EPA CLEAN AIR ACT REGULATIONS REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 70 08/03/2010
HR 14 OPPOSE FEDERAL HEALTH CARE REFORM BILLS REPRESENTATIVE CHENAULT
RETURNED TO (H) RLS 03/19/2010

Legislative Service: