18th-26th Legislature (1993 -2010)

SENATE
GENE THERRIAULT





Senator Gene Therriault
Resigned; 5:00 pm 9/13/09
District: F
Party: Republican

Legislative Service
1993-2000 Representative
2001-2002 Senator
2003-2006 Senator Senate President
2007-2008 Senator Senate Minority Leader
2009-2010 Senator Resigned 9/13/09, 5:00 pm

Date/Place of Birth:
January 31, 1960 Fairbanks, Alaska

Residency in Alaska:
North Pole/Fairbanks: 1960 - present

Occupation:
Business Owner

Spouse:
Wife - Jo

Children:
Justin, Jordyn

Education:
North Pole High School: 1978 University of Alaska Fairbanks: 1978 - 1983 - A.A. Computer Information Services - B.A. Business Administration Henry Toll Fellow Alumnus: 2004

Alaska State Senate:
2001 - present Senate President: 2003 - 2004 Chair, Administrative Regulation Review Joint Committee: 2003 - 2004 Chair, Committee on Committees: 2003 - 2004 Chair, Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2001 - 2002, 2005 - 2006 Chair, Legislative Council Joint Committee: 2003 - 2004 Chair, State Affairs Committee: 2001 - 2002, 2005 - 2006 Vice Chair, Administrative Regulation Review Joint Committee: 2005 - present Vice Chair, Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2003 - 2004 Vice Chair, Legislative Council Joint Committee: 2005 - 2006 Armed Services Joint Committee: 2003 - 2006 Judiciary Committee: 2001 - present Rules Committee: 2001 - 2004, 2007 - present Transportation Committee: 2003 - 2006 World Trade & State/Federal Relations Committee: 2001 - 2004 Finance Subcommittees: - Environmental Conservation: 2005 - present - Governor: 2003 - present - Legislature: 2003 - present - Public Safety: 2003 - present - Administration: 2002 - 2004 - Corrections: 2001 - 2002 - Health & Social Services: 2001 - 2002 - Military & Veterans Affairs: 2001 - 2002 Fairbanks/Interior Delegation: 2001 - present

Alaska State House of Representatives:
1993 - 2000 Co-Chair, Finance: 1997 - 2000 Armed Services Joint Committee: 1999 - 2000 Legislative Budget & Audit Joint Committee: 1997 - 2000 Finance Committee: 1993 - 1996 Finance Subcommittees: - Chair, Commerce & Economic Development: 1999 - 2000 - Co-Chair, Governor: 1999 - 2000 - Co-Chair, Legislature: 1999 - 2000 - Chair, Court System: 1997 - 1998 - Chair, Labor: 1997 - 1998 - Chair, Natural Resources: 1993 - 1996 - Chair, Environmental Conservation: 1993 - 1994 - Administration: 1995 - 1996, 1999 - 2000 - Community & Economic Development: 1999 - 2000 - Health & Social Services: 1997 - 2000 - Governor: 1997 - 1998 - Legislature: 1997 - 1998 Fairbanks/Interior Delegation: 1993 - 2000

Other Political and Government Positions:
Legislative Assistant to Representative Mike Miller Senator, Associated Students: 1982 - University of Alaska

Business and Professional Positions:
Board of Alaska Aerospace Development Corporation Bond Reimbursement and Grant Review Committee Board of Directors, North Pole Paper, Printing & Office Products: 1987 - 1991 Partner: - Hector’s Welding Inc. - T.H.E. Company - T.H.E. Farms

Service Organizations and Community Involvement:
Board of Directors, Junior Achievement of Fairbanks: 1990 - 1993 Volunteer Teacher, Junior Achievement: Fall 1989/Fall 1991 Member, Mothers Against Drunk Driving: 1993 - 1995 Alaska Outdoor Council Saint Nicholas Parish.

Special Interests:
Family, Outdoor Activities, Church

Legislative Service:

Past Memberships (Resigned; 5:00 pm 9/13/09)

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 5 PARTIAL-BIRTH ABORTION SENATORS DYSON, THERRIAULT
(S) HSS 01/21/2009
SB 6 NOTICE & CONSENT FOR MINOR'S ABORTION SENATORS DYSON, THERRIAULT
(S) HSS 01/21/2009
SB 17 LIMITED LIABILITY COMPANIES SENATOR THERRIAULT
(S) L&C 01/21/2009
SB 36 EXECUTIVE BRANCH RECORDS SECURITY SENATOR THERRIAULT
(S) FIN 01/30/2009
SB 39 EXTEND BOARD OF PUBLIC ACCOUNTANCY SENATOR THERRIAULT
(S) FIN 03/13/2009
SB 40 EXTEND SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR THERRIAULT
(S) HSS 01/21/2009
SB 45 VETERANS' CEMETERY/FUND/PLATES/PREFERENCE SENATORS HUGGINS, THERRIAULT
CHAPTER 21 SLA 09 05/25/2009
SB 48 PUBLIC MEETINGS/ MUNI SERVICE AREA BDS SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 25 SLA 09 05/25/2009
SB 52 SALVIA DIVINORUM AS CONTROLLED SUBSTANCE SENATOR THERRIAULT
(S) FIN 03/18/2009
SB 53 APPROP.: BRIDGES, SERVICE ROADS, TRAILS SENATOR THERRIAULT
(S) FIN 03/11/2009
SB 71 ALTERNATIVE ENERGY FOR PUBLIC WORKS SENATOR THERRIAULT
(S) FIN 03/30/2009
SCR 2 NO WOOD BISON IN CERTAIN AREAS SENATOR THERRIAULT
(S) RES 01/26/2009
SJR 3 FIREARMS IN NATIONAL PARK SENATOR THERRIAULT
LEGIS RESOLVE 15 07/09/2009
SJR 4 AK TERRITORIAL GUARD RETIREMENT BENEFITS SENATOR THERRIAULT
(S) FIN 01/28/2009
SJR 6 OPPOSE H.R. 45 IN CONGRESS SENATOR THERRIAULT
(S) JUD 02/25/2009
SJR 7 OPPOSE UN DESIGNATION OF ARCTIC OCEAN SENATOR THERRIAULT
(S) RES 04/10/2009
SJR 14 EXEMPTION FOR HYDRAULIC FRACTURING SENATOR THERRIAULT
(S) RES 03/13/2009
SR 6 OPPOSE TSA SECURITY RULE SENATOR THERRIAULT
SENATE RESOLVE 4 03/09/2009



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 35 NOTICE & CONSENT FOR MINOR'S ABORTION REPRESENTATIVE COGHILL
(S) HSS 04/03/2009
HB 63 COUNCIL DOMESTIC VIOLENCE: MEMBERS, STAFF REPRESENTATIVES FAIRCLOUGH, HOLMES, COGHILL, P.WILSON
CHAPTER 47 SLA 09 06/23/2009
HB 93 DO NOT CALL REGISTRY--MOBILE/CELL PHONES REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 32 SLA 09 06/16/2009
HB 121 MUNICIPAL AIR QUALITY PROPERTY TAX CREDIT REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 26 SLA 09 05/25/2009
HB 123 SUICIDE PREVENTION COUNCIL REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
CHAPTER 43 SLA 09 06/20/2009
HB 137 COMPACT: EDUCATION OF MILITARY CHILDREN REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 10 SLA 09 05/15/2009
HB 177 MARINE & MOTORIZED RECREATIONAL PRODUCTS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 28 SLA 09 05/25/2009
HB 210 IZEMBEK STATE GAME REFUGE LAND EXCHANGE REPRESENTATIVE EDGMON
CHAPTER 119 SLA 10 08/19/2010
HCR 2 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
LEGIS RESOLVE 41 08/03/2010
HCR 3 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
(S) RES 03/02/2009
HCR 4 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
(S) RES 03/02/2009
HCR 5 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
(S) RES 03/02/2009
HCR 7 DECORATION OF HONOR REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 7 06/02/2009
HCR 16 PROCLAIMING SENATOR DANIEL INOUYE DAY REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 22 06/08/2009
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 24 07/29/2009
HJR 10 VETERANS' HEALTH CARE REPRESENTATIVE GUTTENBERG
LEGIS RESOLVE 25 05/25/2009
HJR 12 GROUND-BASED MIDCOURSE DEFENSE SYSTEM REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 3 07/22/2009
HJR 17 OPPOSE H.R. 45 (BLAIR HOLT FIREARM LIC.) REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 11 07/10/2009
HJR 18 OPPOSING ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 26 07/29/2009
HJR 25 HYDROELECTRIC POWER; RENEWABLE ENERGY REPRESENTATIVE THOMAS
LEGIS RESOLVE 27 07/22/2009
HJR 27 STATE SOVEREIGNTY REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 28 07/10/2009
SB 2 PUBLIC FINANCE WEBSITE SENATOR WIELECHOWSKI
(S) FIN 04/07/2009
SB 9 STATE BUDGET PRIORITIES SENATOR DYSON
(S) STA 01/21/2009
SB 19 COMPLAINTS AGAINST PEACE OFFICERS/VPSOS SENATOR FRENCH
(S) JUD 02/25/2009
SB 29 NAMING THOMAS B. STEWART LEG. OFFICE BLDG SENATOR ELTON
CHAPTER 11 SLA 09 05/18/2009
SB 30 STATE GOVERNMENT MISSIONS: GENERAL & HSS SENATOR DYSON
(S) STA 01/21/2009
SB 35 EXTEND SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR DAVIS
(S) RLS 04/11/2009
SB 55 STATE VETERANS' CEMETERY & FUND SENATOR THOMAS
(S) STA 01/21/2009
SB 106 REJECT RECOMMENDATION OF COMP. COMMISSION SENATOR BUNDE
(S) FIN 03/27/2009
SB 133 ELECTRONIC HEALTH INFO EXCHANGE SYSTEM SENATOR PASKVAN
CHAPTER 24 SLA 09 05/25/2009
SB 138 TAX CREDIT FOR STATE TOURISM PROGRAM SENATOR MEYER
(S) FIN 03/20/2009
SB 141 POLITICAL SIGNS ALONG HIGHWAYS SENATOR PASKVAN
(S) CRA 03/09/2009
SB 149 MORTGAGE LENDING SENATOR PASKVAN
(S) L&C 03/13/2009
SB 171 PERM. FUND DIV. FOR DECEASED/CONTRIBUTION SENATOR MEYER
CHAPTER 22 SLA 10 05/27/2010
SB 180 FELON CARRYING CONCEALED WEAPON SENATOR FRENCH
(S) STA 04/03/2009
SCR 3 OPPOSE FED. CONTROL OF STATE LAND & WATER SENATOR BUNDE
(S) RES 02/04/2009
SJR 10 SUPPORT S. 371-CONCEALED CARRY RECIPROC. SENATOR THOMAS
LEGIS RESOLVE 12 07/10/2009
SJR 12 BYPASS MAIL RATE INCREASE SENATOR OLSON
(S) CRA 03/11/2009
SJR 17 DESIGNATING 2009 AS THE YEAR OF ARMY NCO SENATOR HUGGINS
LEGIS RESOLVE 9 06/17/2009
SJR 20 STATE SOVEREIGNTY SENATOR HUGGINS
(S) RES 04/07/2009
SJR 22 FEDERAL PREEMPTION OF SALMON MANAGEMENT SENATOR HUGGINS
LEGIS RESOLVE 33 04/15/2010