24th-29th Legislature (2005 -2016)

HOUSE
KURT OLSON





Representative Kurt Olson
District: 33
Party: Republican

Legislative Service
2005-2016 Representative

:

Date/Place of Birth:
March 24, 1948
Sacramento, California

Residency in Alaska:
Anchorage: 1977 - 1982
Kenai: 1982 - 1995
Soldotna: 1995 - present

Family:
Spouse - Barbara
Children - Madelyn, Valerie

Education:
Cupertino High School: 1966
California State University
   - B.A. 1977

Military:
USAF: 1967 - 1971; Honorable Discharge

Alaska State House of Representatives:
Chair, Labor & Commerce Committee: 2007 - 2010
Chair, Oil & Gas Committee: 2008
Co-chair, Community & Regional Affairs Committee: 2005 - 2006
Vice-Chair, Oil & Gas Committee: 2007
Member, Community & Regional Affairs Committee: 2007 - 2008
Member, Resources Committee: 2005 - 2010
Finance Subcommittees:
   - Administration: 2005 - 2010
   - Court System: 2007 - 2008
   - Environmental Conservation: 2005 - 2010
   - Fish & Game: 2007 - 2010
   - Law: 2007 - 2008
   - Public Safety: 2007 - 2008
   - Revenue: 2007 - 2008

Other Political and Government Positions:
Soldotna City Council (2 years)
Central Emergency Services Service Area Board of Directors (elected 3 times, 8 years total, 3 as chair)

Business and Professional Positions:
Alaska Legislative Aide
Commercial Lines Insurance Broker
Custom Seafood Processor
The Kenai Peninsula Tourism Industry

Service Organizations and Community Involvement:
Rotary (Spenard, Kenai, and Soldotna)
Peninsula Winter Games Board of Directors
Kenai and Soldotna Chambers of Commerce (Board of Directors - Soldotna 5 years)
Kenai Wild Salmon Brand Board of Directors
Soldotna Elks Lodge

Special Interests:
Fishing, hiking, and photography

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 29 ALASKA MINIMUM WAGE REPRESENTATIVE OLSON
(H) FIN 03/12/2009
HB 31 NET ENERGY METERING REPRESENTATIVE OLSON
(H) ENE 01/20/2009
HB 47 RUNOFF ELECTION FOR STATE LEGISLATOR REPRESENTATIVES OLSON, KERTTULA
(H) STA 01/20/2009
HB 303 SMALL BUSINESS ENERGY EFFICIENCY GRANTS REPRESENTATIVE OLSON
(H) ENE 01/19/2010
HB 340 MUNICIPAL SALES OR USE TAX ON MOTOR FUEL REPRESENTATIVE OLSON
(H) L&C 02/10/2010
HB 346 WORKERS' COMPENSATION ADVISORY BOARD REPRESENTATIVE OLSON
(H) FIN 02/26/2010
HJR 33 RESTART COOK INLET PRODUCTION REPRESENTATIVE OLSON
(S) RES 04/19/2009



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 10 MUNICIPAL TAX EXEMPTIONS REPRESENTATIVES GRUENBERG, CHENAULT, THOMAS, GARA, HARRIS, KAWASAKI
CHAPTER 10 SLA 10 05/01/2010
HB 24 PROCUREMENT PREFERENCE FOR VETERANS REPRESENTATIVES FAIRCLOUGH, GATTO, LYNN
CHAPTER 45 SLA 10 06/04/2010
HB 73 LICENSE PLATES: FIREFIGHTER/EMT/FRAT. ORG REPRESENTATIVE LYNN
CHAPTER 116 SLA 10 07/01/2010
HB 187 INS. COVERAGE: AUTISM SPECTRUM DISORDER REPRESENTATIVE PETERSEN
(H) HSS 03/12/2009
HB 209 SURCHARGE: OIL EXPORTED TO CERTAIN STATES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) RES 03/30/2009
HB 210 IZEMBEK STATE GAME REFUGE LAND EXCHANGE REPRESENTATIVE EDGMON
CHAPTER 119 SLA 10 08/19/2010
HB 229 GAS EXPLORATION\DEVELOPMENT TAX CREDIT REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) FIN 03/25/2010
HB 274 ESTABLISHING PURPLE HEART DAY REPRESENTATIVES DAHLSTROM, GARDNER, BUCH, KELLER, PETERSEN, LYNN, GATTO, TUCK, DOOGAN, THOMAS, HAWKER, GUTTENBERG, RAMRAS, FAIRCLOUGH, JOHNSON, MILLETT, HERRON
CHAPTER 2 SLA 10 03/22/2010
HB 280 NATURAL GAS: STORAGE/ TAX CREDITS REPRESENTATIVES HAWKER, CHENAULT
CHAPTER 16 SLA 10 05/12/2010
HB 281 BOARD OF GAME/FISH & GAME COMMISSIONER REPRESENTATIVE MILLETT
(H) CRA 01/19/2010
HB 294 EXTEND SUNSET OF BOATING REGULATION REPRESENTATIVE NEUMAN
CHAPTER 47 SLA 10 06/04/2010
HB 312 ADVISORY VOTE ON IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) FIN 02/05/2010
HB 319 CONCEALED HANDGUNS/ FED FIREMARMS FORMS REPRESENTATIVE HAWKER
CHAPTER 24 SLA 10 05/27/2010
HB 369 IN-STATE PIPELINE/COORDINATOR/TEAM REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 7 SLA 10 04/26/2010
HB 381 SELF DEFENSE REPRESENTATIVE NEUMAN
(S) FIN 04/18/2010
HCR 1 RESIDENTIAL FIRE SPRINKLER SYSTEMS REPRESENTATIVE SEATON
LEGIS RESOLVE 21 06/08/2009
HCR 2 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
LEGIS RESOLVE 41 08/03/2010
HCR 7 DECORATION OF HONOR REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 7 06/02/2009
HCR 10 OPPOSE FED. CONTROL OF STATE LAND & WATER REPRESENTATIVE HAWKER
LEGIS RESOLVE 43 08/03/2010
HCR 16 PROCLAIMING SENATOR DANIEL INOUYE DAY REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 22 06/08/2009
HJR 12 GROUND-BASED MIDCOURSE DEFENSE SYSTEM REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 3 07/22/2009
HJR 16 DISABLED VETERANS PROCUREMENT PREFERENCE REPRESENTATIVE GATTO
LEGIS RESOLVE 30 06/04/2010
HJR 17 OPPOSE H.R. 45 (BLAIR HOLT FIREARM LIC.) REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 11 07/10/2009
HJR 25 HYDROELECTRIC POWER; RENEWABLE ENERGY REPRESENTATIVE THOMAS
LEGIS RESOLVE 27 07/22/2009
HJR 27 STATE SOVEREIGNTY REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 28 07/10/2009
HJR 31 SUPPORT SOLDIERS' BURIAL DESIGNATIONS REPRESENTATIVE THOMAS
LEGIS RESOLVE 10 07/09/2009
HJR 35 CONST AM: HEALTH CARE REPRESENTATIVES KELLY, KELLER, P.WILSON, GATTO
FAILED (H) 04/15/2010
HJR 40 COOK INLET/KACHEMAK BELUGA POPULATION REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 42 08/03/2010
HJR 45 OPPOSE FEDERAL CAP AND TRADE LEGISLATION REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 67 08/03/2010
HJR 49 OPPOSING EPA CLEAN AIR ACT REGULATIONS REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 70 08/03/2010
HR 6 DEVELOP MENTAL HEALTH TRUST LAND REPRESENTATIVE STOLTZE
HOUSE RESOLVE 6 05/05/2009
HR 8 OPPOSE TSA SECURITY RULE REPRESENTATIVE KELLY
HOUSE RESOLVE 5 03/09/2009
HR 10 IN SUPPORT OF SENATOR TED STEVENS REPRESENTATIVE R.FOSTER
HOUSE RESOLVE 7 06/02/2009
HR 12 SUPPORTING KENSINGTON GOLD MINE REPRESENTATIVE MUNOZ
HOUSE RESOLVE 9 06/08/2009
HR 14 OPPOSE FEDERAL HEALTH CARE REFORM BILLS REPRESENTATIVE CHENAULT
RETURNED TO (H) RLS 03/19/2010
SB 163 FISHERMEN'S FUND SENATOR PASKVAN
CHAPTER 103 SLA 10 06/25/2010
SJR 10 SUPPORT S. 371-CONCEALED CARRY RECIPROC. SENATOR THOMAS
LEGIS RESOLVE 12 07/10/2009
SJR 17 DESIGNATING 2009 AS THE YEAR OF ARMY NCO SENATOR HUGGINS
LEGIS RESOLVE 9 06/17/2009

Legislative Service: