20th-27th Legislature (1997 -2012)

HOUSE
REGGIE JOULE





Representative Reggie Joule
District: 40
Party: Democrat

Legislative Service
1997-2012 Representative

:

Date/Place of Birth:
July 14, 1952 - Nome, Alaska

Residency in Alaska:
St. Michaels, 1952-55;
Deering, 1955-58;
Kotzebue, 1958-present

Occupation:
Administrator

Family:
Spouse: Linda
Children: Lovisa, Reggie III, Angela, Dawn, Puyuk

Education:
High School - Copper Valley High School, 1967-70;
College/University - University of Alaska Fairbanks, 1970-72

Business and Professional Positions:
Former chairman of the Governor’s Advisory Board on Alcoholism & Drug Abuse;
Boys and Girls club extension advisory council;
Former vice-chair of the Governor’s Interim Commission on Children & Youth;
Former member of the Alaska Human Resource Investment Council;
Former member of the Northwest Arctic School Board;
Former member of the NANA Regional Corporation Board of Directors;
Former member of the Kotzebue Local Fish and Game Advisory Board

Service Organizations and Community Involvement:
Governor’s Council for Developmental Disabilities, LitSite, FAS Steering Committee

Special Interests:
Subsistence activities, promoting the World Eskimo Indian Olympics and Native Youth Olympics, reading, public speaking, and family.

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 74 COASTAL MANAGEMENT PROGRAM REPRESENTATIVES JOULE, EDGMON, BUCH
(H) RES 03/05/2009
HB 106 VILLAGE PUBLIC SAFETY OFFICERS REPRESENTATIVE JOULE
CHAPTER 49 SLA 09 07/07/2009
HB 180 SCHOOL CONSTRUCTION FUNDING REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 03/12/2009
HB 249 BIG GAME REGULATION/TRANSPORTERS REPRESENTATIVE JOULE
(H) RES 01/19/2010
HB 278 ENERGY EFFICIENT HOME GRANT FUND REPRESENTATIVES TUCK, MUNOZ, PETERSEN, HERRON, JOULE, N.FOSTER
(H) ENE 01/19/2010
HB 333 NATURALLY OCCURRING ASBESTOS IN GRAVEL REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 03/31/2010



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 73 LICENSE PLATES: FIREFIGHTER/EMT/FRAT. ORG REPRESENTATIVE LYNN
CHAPTER 116 SLA 10 07/01/2010
HB 105 STEP PROGRAM REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 36 SLA 09 06/20/2009
HB 114 STATE TRANS FACILITY FOR EMERGENCY AID REPRESENTATIVE RAMRAS
CHAPTER 40 SLA 10 06/02/2010
HB 117 BOARD OF FISHERIES MEETING LOCATION REPRESENTATIVE EDGMON
(H) FSH 02/06/2009
HB 126 EXTEND/RESUME STATE CUSTODY OF CHILDREN REPRESENTATIVE GARA
CHAPTER 80 SLA 10 06/15/2010
HB 150 POWER COST EQUALIZATION REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FIN 03/18/2009
HB 209 SURCHARGE: OIL EXPORTED TO CERTAIN STATES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) RES 03/30/2009
HB 274 ESTABLISHING PURPLE HEART DAY REPRESENTATIVES DAHLSTROM, GARDNER, BUCH, KELLER, PETERSEN, LYNN, GATTO, TUCK, DOOGAN, THOMAS, HAWKER, GUTTENBERG, RAMRAS, FAIRCLOUGH, JOHNSON, MILLETT, HERRON
CHAPTER 2 SLA 10 03/22/2010
HB 377 VOLUNTEER AMATEUR SPORTS OFFICIALS REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 8 SLA 10 04/30/2010
HCR 7 DECORATION OF HONOR REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 7 06/02/2009
HCR 16 PROCLAIMING SENATOR DANIEL INOUYE DAY REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 22 06/08/2009
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 24 07/29/2009
HJR 17 OPPOSE H.R. 45 (BLAIR HOLT FIREARM LIC.) REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 11 07/10/2009
HJR 18 OPPOSING ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 26 07/29/2009
HJR 26 STATEHOOD/ANCSA LAND SURVEY FUNDING REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
LEGIS RESOLVE 66 08/03/2010
HJR 38 CONST. AM: INCREASE NUMBER OF LEGISLATORS REPRESENTATIVE P.WILSON
(H) FIN 03/15/2010
HJR 43 FED. FUNDING: DOMESTIC SEAFOOD MARKETING REPRESENTATIVE EDGMON
(H) RES 02/17/2010
HR 6 DEVELOP MENTAL HEALTH TRUST LAND REPRESENTATIVE STOLTZE
HOUSE RESOLVE 6 05/05/2009
HR 10 IN SUPPORT OF SENATOR TED STEVENS REPRESENTATIVE R.FOSTER
HOUSE RESOLVE 7 06/02/2009
SB 133 ELECTRONIC HEALTH INFO EXCHANGE SYSTEM SENATOR PASKVAN
CHAPTER 24 SLA 09 05/25/2009
SB 257 YOUTH COURTS AND CRIMINAL FINES SENATOR EGAN
CHAPTER 110 SLA 10 06/28/2010