25th-27th Legislature (2007 -2012)

HOUSE
KYLE JOHANSEN





Representative Kyle Johansen
House Majority Leader
District: 1
Party: Republican

Legislative Service
2007-2012 Representative
2009-2010 Representative House Majority Leader

:

Date/Place of Birth:
July 13, 1967
Ketchikan, Alaska

Residency in Alaska:
Ketchikan 1967- present

Occupation:
State Legislator

Family:
Children - Jacie, Makena, Shelbi

Education:
Ketchikan High School: graduated 1985
Washington State University: graduated 1992
   - B.A. Elementary Education

Alaska State House of Representatives:
Chair, House Transportation Committee: 2007 - 2008
Vice Chair, House Fisheries Committee: 2007 - 2008
Member, House State Affairs Committee: 2007 - 2008
Member, House Economic Development, Trade and Tourism Committee: 2007 - 2008
Finance Subcommittees:
   - Member, Administration, 2007 - 2008
   - Member, Commerce, Community and Economic Development, 2007 - 2008
   - Member, Environmental Conservation, 2007 - 2008
   - Member, Transportation and Public Facilities, 2007 - 2008

Other Political and Government Positions:
Legislative Aide: 1994-2000

Business and Professional Positions:
State Legislator

Special Interests:
Sport fishing, motorcycling, classic literature, basketball, automobiles, comedy, architecture, Paul Ekman, Sir Sun Wu

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 36 INITIATIVES: CONTRIBUTIONS/ PROCEDURES REPRESENTATIVES JOHANSEN, MILLETT, P.WILSON
CHAPTER 73 SLA 10 06/11/2010
HB 100 JOSEPH C WILLIAMS, SR., COASTAL TRAIL REPRESENTATIVE JOHANSEN
CHAPTER 3 SLA 09 03/30/2009
HB 311 STATE COUNCIL ON THE ARTS; REGULATIONS REPRESENTATIVE JOHANSEN
(H) RLS 02/19/2010
HB 327 CONTROLLED SUBSTANCES/DEXTROMETHORPHAN REPRESENTATIVE JOHANSEN
(H) FIN 03/12/2010
HB 341 AQUATIC FARMING REPRESENTATIVE JOHANSEN
(H) FSH 02/10/2010
HB 380 MOTOR VEHICLE INSURANCE REPRESENTATIVE JOHANSEN BY REQUEST
(H) TRA 02/23/2010
HJR 47 SMALL VESSEL CARGO EXEMPTION REPRESENTATIVE JOHANSEN
LEGIS RESOLVE 68 08/03/2010



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 20 FISHERIES LOANS:ENERGY EFFICIENCY/AMOUNT REPRESENTATIVES EDGMON, BUCH
CHAPTER 120 SLA 10 08/19/2010
HB 35 NOTICE & CONSENT FOR MINOR'S ABORTION REPRESENTATIVE COGHILL
(S) HSS 04/03/2009
HB 74 COASTAL MANAGEMENT PROGRAM REPRESENTATIVES JOULE, EDGMON, BUCH
(H) RES 03/05/2009
HB 87 MED BENEFITS OF DISABLED PEACE OFFICERS REPRESENTATIVE MILLETT
(H) L&C 01/26/2009
HB 114 STATE TRANS FACILITY FOR EMERGENCY AID REPRESENTATIVE RAMRAS
CHAPTER 40 SLA 10 06/02/2010
HB 126 EXTEND/RESUME STATE CUSTODY OF CHILDREN REPRESENTATIVE GARA
CHAPTER 80 SLA 10 06/15/2010
HB 134 CRUISE SHIP WASTEWATER DISCHARGE PERMITS REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 53 SLA 09 07/09/2009
HB 150 POWER COST EQUALIZATION REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FIN 03/18/2009
HB 161 JUNEAU SUBPORT BLDG/AHFC BLDG REPRESENTATIVE MUNOZ
(S) FIN 04/09/2009
HB 166 SOUTHEAST ENERGY FUND REPRESENTATIVE THOMAS
(H) FIN 04/01/2009
HB 167 TAX CREDIT FOR STATE TOURISM PROGRAM REPRESENTATIVE MILLETT
(H) FIN 04/08/2009
HB 187 INS. COVERAGE: AUTISM SPECTRUM DISORDER REPRESENTATIVE PETERSEN
(H) HSS 03/12/2009
HB 202 RESIDENTIAL SPRINKLER SYSTEMS REPRESENTATIVE HERRON
(S) STA 04/01/2010
HB 209 SURCHARGE: OIL EXPORTED TO CERTAIN STATES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) RES 03/30/2009
HB 262 MOTORCYCLE/SCOOTER AWARENESS MONTH REPRESENTATIVES KELLER, HERRON, PETERSEN, LYNN, SEATON
CHAPTER 9 SLA 10 05/01/2010
HB 274 ESTABLISHING PURPLE HEART DAY REPRESENTATIVES DAHLSTROM, GARDNER, BUCH, KELLER, PETERSEN, LYNN, GATTO, TUCK, DOOGAN, THOMAS, HAWKER, GUTTENBERG, RAMRAS, FAIRCLOUGH, JOHNSON, MILLETT, HERRON
CHAPTER 2 SLA 10 03/22/2010
HB 308 OIL AND GAS PRODUCTION TAX REPRESENTATIVE JOHNSON
(H) RES 01/19/2010
HB 344 SALMON PRODUCT DEVELOP. TAX CREDIT REPRESENTATIVE THOMAS
CHAPTER 102 SLA 10 06/25/2010
HB 354 AK CAPSTONE AVIONICS REVOLVING LOAN FUND REPRESENTATIVE KELLER
CHAPTER 76 SLA 10 06/15/2010
HB 365 FISH PROCESSOR FEES, LICENSES, RECORDS REPRESENTATIVE MILLETT
CHAPTER 74 SLA 10 06/11/2010
HCR 7 DECORATION OF HONOR REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 7 06/02/2009
HCR 16 PROCLAIMING SENATOR DANIEL INOUYE DAY REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 22 06/08/2009
HCR 20 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
LEGIS RESOLVE 34 04/13/2010
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 24 07/29/2009
HJR 17 OPPOSE H.R. 45 (BLAIR HOLT FIREARM LIC.) REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 11 07/10/2009
HJR 18 OPPOSING ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 26 07/29/2009
HJR 21 GROUNDFISH FISHERIES LICENSES REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(S) RLS 04/06/2009
HJR 25 HYDROELECTRIC POWER; RENEWABLE ENERGY REPRESENTATIVE THOMAS
LEGIS RESOLVE 27 07/22/2009
HJR 26 STATEHOOD/ANCSA LAND SURVEY FUNDING REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
LEGIS RESOLVE 66 08/03/2010
HJR 27 STATE SOVEREIGNTY REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 28 07/10/2009
HJR 28 OPPOSE RESTRICTIONS ON OIL/GAS ACTIVITIES REPRESENTATIVE JOHNSON
LEGIS RESOLVE 29 07/22/2009
HJR 38 CONST. AM: INCREASE NUMBER OF LEGISLATORS REPRESENTATIVE P.WILSON
(H) FIN 03/15/2010
HJR 40 COOK INLET/KACHEMAK BELUGA POPULATION REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 42 08/03/2010
HJR 43 FED. FUNDING: DOMESTIC SEAFOOD MARKETING REPRESENTATIVE EDGMON
(H) RES 02/17/2010
HJR 45 OPPOSE FEDERAL CAP AND TRADE LEGISLATION REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 67 08/03/2010
HJR 49 OPPOSING EPA CLEAN AIR ACT REGULATIONS REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 70 08/03/2010
HR 6 DEVELOP MENTAL HEALTH TRUST LAND REPRESENTATIVE STOLTZE
HOUSE RESOLVE 6 05/05/2009
HR 9 STATE SOVEREIGNTY REPRESENTATIVE KELLY
RETURNED TO (H) RLS 03/13/2009
HR 10 IN SUPPORT OF SENATOR TED STEVENS REPRESENTATIVE R.FOSTER
HOUSE RESOLVE 7 06/02/2009
HR 12 SUPPORTING KENSINGTON GOLD MINE REPRESENTATIVE MUNOZ
HOUSE RESOLVE 9 06/08/2009

Legislative Service: