21st-31st Legislature (1999 -2020)

HOUSE
JOHN COGHILL





Representative John Coghill
Resigned; October 27, 2009
District: 11
Party: Republican

Legislative Service
1999-2008 Representative
2005-2006 Representative Majority Leader
2009-2010 Representative Resigned; October 27, 2009
2009-2010 Senator Oath taken 10/27/09
2011-2012 Senator Senate Minority Leader (2012)
2013-2014 Senator Senate Minority Leader
2015-2016 Senator Senate Majority Leader
2017-2020 Senator

Date/Place of Birth:
August 15, 1950 Fairbanks, Alaska

Residency:
Nenana: 1950 - 1975 Fairbanks: 1975 - present

Occupation:
Small Business Owner

Spouse:
Luann

Children:
Children - Shaun (John), Joshua, Jayme Grandchildren - Alexander, Grace, Joshua, and Kinley

Education:
Nenana Public School: 1955 - 1968, High School Diploma

Military:
5 years service U.S. Air Force, S.Sgt

Alaska State House of Representatives:
Majority Leader: 2003- 2006 Chair, House Rules Committee: 2007 - present Chair, State Affairs Committee: 2001 - 2002 Co-Chair, Joint Armed Services Committee: 2005 - 2006 Co-Chair, Health, Education & Social Services Committee: 1999 - 2000 Vice-Chair, Special Committee on Military & Veterans’ Affairs: 1999 - 2000 AK Information Infrastructure Task Force: 2005 - 2006 Judiciary Committee: 2001 - 2006 Legislative Council Joint Committee: 2003 - 2006 Local Government Advisoory Commission: 2005 - 2006 Rules Committee: 2003 - present State Affairs Committee: 2003 - 2004 Special Committee on Economic evelopment, International Trade, and Tourism: 2005 - 2006 Special Committee on Education: 2003 Special Committee on Fisheries: 2001 - 2002 Health, Education & Social Services Committee: 2001 - 2004 Finance Subcommittees: - Governor: 2003 - 2006 - Health & Social Services: 2001 - 2006 - Legislature: 2003 - 2006 - Natural Resources: 1999 - 2006 - Education & Early Development: 2001 - 2002 - Education: 1999 - 2000 - Military & Veterans’ Affairs: 1999 - 2000

Other Political and Government Positions:
Chair, District 18 Republican Party of Alaska Former Chair, District 32 Republican Party of Alaska. Delegate, Republican National Convention: 1996.

Business and Professional Positions:
Small Business Owner Private School Teacher Pastor’s Assistant Concrete Cutter

Special Interests:
Family activities, Carpentry, History

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 13 PROPERTY CRIMES REPRESENTATIVE COGHILL
(H) FIN 04/02/2009
HB 34 PARTIAL-BIRTH ABORTION REPRESENTATIVE COGHILL
(H) HSS 01/20/2009
HB 35 NOTICE & CONSENT FOR MINOR'S ABORTION REPRESENTATIVE COGHILL
(S) HSS 04/03/2009
HB 63 COUNCIL DOMESTIC VIOLENCE: MEMBERS, STAFF REPRESENTATIVES FAIRCLOUGH, HOLMES, COGHILL, P.WILSON
CHAPTER 47 SLA 09 06/23/2009
HB 101 EXEMPTIONS: LIFE INSURANCE; ANNUITIES REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 97 SLA 10 06/21/2010
HB 105 STEP PROGRAM REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 36 SLA 09 06/20/2009
HB 121 MUNICIPAL AIR QUALITY PROPERTY TAX CREDIT REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 26 SLA 09 05/25/2009
HB 137 COMPACT: EDUCATION OF MILITARY CHILDREN REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 10 SLA 09 05/15/2009
HB 140 JURY NULLIFICATION REPRESENTATIVE COGHILL
(H) JUD 02/18/2009
HB 141 COMPACT FOR JUVENILES; INTERSTATE COUNCIL REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 37 SLA 09 06/20/2009
HB 165 INCREASE COMPENSATION FOR APOC MEMBERS REPRESENTATIVE COGHILL
(H) STA 03/02/2009
HB 168 TRAUMA CARE CENTERS/FUND REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 98 SLA 10 06/21/2010
HB 169 APPROP: TRAUMA CARE FUND REPRESENTATIVE COGHILL
(H) FIN 03/09/2009
HB 177 MARINE & MOTORIZED RECREATIONAL PRODUCTS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 28 SLA 09 05/25/2009
HB 192 CHILD SUPPORT/CASH MEDICAL SUPPORT REPRESENTATIVE COGHILL
(H) JUD 04/01/2009
HB 193 LEGISLATIVE ETHICS ACT REPRESENTATIVE COGHILL
(H) FIN 04/07/2009



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 114 STATE TRANS FACILITY FOR EMERGENCY AID REPRESENTATIVE RAMRAS
CHAPTER 40 SLA 10 06/02/2010
HB 134 CRUISE SHIP WASTEWATER DISCHARGE PERMITS REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 53 SLA 09 07/09/2009
HB 167 TAX CREDIT FOR STATE TOURISM PROGRAM REPRESENTATIVE MILLETT
(H) FIN 04/08/2009
HB 174 POST-CONVICTION DNA TESTING REPRESENTATIVE LYNN
(H) JUD 03/09/2009
HB 185 LABOR NEUTRALITY FOR STATE CONTRACTS REPRESENTATIVE KELLY
(H) L&C 03/12/2009
HB 209 SURCHARGE: OIL EXPORTED TO CERTAIN STATES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) RES 03/30/2009
HCR 7 DECORATION OF HONOR REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 7 06/02/2009
HCR 10 OPPOSE FED. CONTROL OF STATE LAND & WATER REPRESENTATIVE HAWKER
LEGIS RESOLVE 43 08/03/2010
HCR 16 PROCLAIMING SENATOR DANIEL INOUYE DAY REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 22 06/08/2009
HJR 17 OPPOSE H.R. 45 (BLAIR HOLT FIREARM LIC.) REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 11 07/10/2009
HJR 33 RESTART COOK INLET PRODUCTION REPRESENTATIVE OLSON
(S) RES 04/19/2009
HR 5 OPPOSING FEDERAL EMPLOYEE FREE CHOICE ACT REPRESENTATIVE JOHNSON
(H) RLS 02/18/2009
HR 6 DEVELOP MENTAL HEALTH TRUST LAND REPRESENTATIVE STOLTZE
HOUSE RESOLVE 6 05/05/2009
SB 29 NAMING THOMAS B. STEWART LEG. OFFICE BLDG SENATOR ELTON
CHAPTER 11 SLA 09 05/18/2009