22nd-30th Legislature (2001 -2018)

HOUSE
MIKE CHENAULT





Representative Mike Chenault
Speaker of the House
District: 34
Party: Republican

Legislative Service
2001-2008 Representative
2009-2016 Representative Speaker of the House
2017-2018 Representative House Minority Whip

Date/Place of Birth:
February 25, 1957 Hobbs, New Mexico

Family:
Wife - Tanna Children - Brandon, Elisha, Shanda, Miranda

Education:
Kenai Central High School: Graduated 1975

Alaska State House of Representatives:
Speaker of the House: 2009 - present Chair, Committee on Committees: 2009 - present Chair, Special Committee on Military & Veterans’ Affairs: 2001 - 2002 Committee on Committees: 2005 - 2008 Econ. Dev., Trade & Tourism: 2009 - present Finance Committee: 2003 - present Labor & Commerce: 2009 - present Legislative Council: 2009 - present Legislative Budget & Audit: 2003 - 2008 Military & Veterans’ Affairs: 2001 - 2003 Natural Gas Pipelines: 2001 - 2002 Oil & Gas: 2001 - 2002 Resources Committee: 2001 - 2002 Special Committee on Oil and Gas: 2001 - 2002 School District Costs Task Force: 2005 - 2007 Finance Subcommittees: - Administration: 2003 - 2004 - Corrections: 2001 - 2002 - Court System: 2005 - present - Governor: 2005 - present - Health & Social Services: 2001 - present - Legislature: 2005 - present - Military & Veterans Affairs: 2001 - 2002 - Public Safety: 2001 - 2002 - Resources: 2003 - 2004 - Revenue: 2005 - 2008 - University: 2007 - present

Other Political and Government Positions:
Kenai Peninsula Borough School Board: 1999 - 2000 Kenai Fire Service Board: 1999 - 2000

Business and Professional Positions:
Former President, North Peninsula Chamber of Commerce

Service Organizations and Community Involvement:
Elks Club Moose Lodge

Special Interests:
Snow Machines, Golf, Fishing, Children's Sports, Bowling, Computers

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 3 REQUIREMENTS FOR DRIVER'S LICENSE/I.D. REPRESENTATIVES LYNN, HAWKER, CHENAULT, STOLTZE, RAMRAS, JOHNSON
FAILED (H) 03/29/2010
HB 7 ROBERT E. BUSH VETERANS' MEMORIAL BRIDGE REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) TRA 04/02/2010
HB 9 CAPITAL PUNISHMENT REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) FIN 04/10/2009
HB 10 MUNICIPAL TAX EXEMPTIONS REPRESENTATIVES GRUENBERG, CHENAULT, THOMAS, GARA, HARRIS, KAWASAKI
CHAPTER 10 SLA 10 05/01/2010
HB 44 ENERGY BONDS/INVESTMENTS/ANGDA REPRESENTATIVES CHENAULT, P.WILSON
(S) RES 04/16/2009
HB 93 DO NOT CALL REGISTRY--MOBILE/CELL PHONES REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 32 SLA 09 06/16/2009
HB 170 REPEAL AUTHORITY FOR DAY FINES REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 33 SLA 09 06/16/2009
HB 209 SURCHARGE: OIL EXPORTED TO CERTAIN STATES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) RES 03/30/2009
HB 229 GAS EXPLORATION\DEVELOPMENT TAX CREDIT REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) FIN 03/25/2010
HB 268 MANAGEMENT OF SALMON STOCKS AND FISHERIES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) FSH 01/19/2010
HB 280 NATURAL GAS: STORAGE/ TAX CREDITS REPRESENTATIVES HAWKER, CHENAULT
CHAPTER 16 SLA 10 05/12/2010
HB 312 ADVISORY VOTE ON IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) FIN 02/05/2010
HB 369 IN-STATE PIPELINE/COORDINATOR/TEAM REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 7 SLA 10 04/26/2010
HR 14 OPPOSE FEDERAL HEALTH CARE REFORM BILLS REPRESENTATIVE CHENAULT
RETURNED TO (H) RLS 03/19/2010



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 134 CRUISE SHIP WASTEWATER DISCHARGE PERMITS REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 53 SLA 09 07/09/2009
HB 174 POST-CONVICTION DNA TESTING REPRESENTATIVE LYNN
(H) JUD 03/09/2009
HB 201 CONCEALED HANDGUN PERMITS REPRESENTATIVE JOHNSON
CHAPTER 50 SLA 09 07/09/2009
HB 252 AQUATIC FARM PROD./AGRICULTURE PROMOTION REPRESENTATIVES AUSTERMAN, GATTO
(H) FSH 01/19/2010
HB 274 ESTABLISHING PURPLE HEART DAY REPRESENTATIVES DAHLSTROM, GARDNER, BUCH, KELLER, PETERSEN, LYNN, GATTO, TUCK, DOOGAN, THOMAS, HAWKER, GUTTENBERG, RAMRAS, FAIRCLOUGH, JOHNSON, MILLETT, HERRON
CHAPTER 2 SLA 10 03/22/2010
HB 294 EXTEND SUNSET OF BOATING REGULATION REPRESENTATIVE NEUMAN
CHAPTER 47 SLA 10 06/04/2010
HB 319 CONCEALED HANDGUNS/ FED FIREMARMS FORMS REPRESENTATIVE HAWKER
CHAPTER 24 SLA 10 05/27/2010
HB 334 MILITARY DEPLOYMENT AND CHILD CUSTODY REPRESENTATIVE THOMAS
CHAPTER 44 SLA 10 06/04/2010
HB 340 MUNICIPAL SALES OR USE TAX ON MOTOR FUEL REPRESENTATIVE OLSON
(H) L&C 02/10/2010
HB 342 EXTEND BOARD OF REAL ESTATE APPRAISERS REPRESENTATIVE T.WILSON
CHAPTER 53 SLA 10 06/09/2010
HB 349 SUICIDE PREVENTION COUNCIL MEETINGS REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
CHAPTER 5 SLA 10 04/14/2010
HB 360 YOUTH ACADEMY: STUDENT RECORDS REPRESENTATIVE DAHLSTROM
CHAPTER 108 SLA 10 06/25/2010
HB 377 VOLUNTEER AMATEUR SPORTS OFFICIALS REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 8 SLA 10 04/30/2010
HB 381 SELF DEFENSE REPRESENTATIVE NEUMAN
(S) FIN 04/18/2010
HCR 2 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
LEGIS RESOLVE 41 08/03/2010
HCR 3 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
(S) RES 03/02/2009
HCR 4 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
(S) RES 03/02/2009
HCR 5 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
(S) RES 03/02/2009
HCR 7 DECORATION OF HONOR REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 7 06/02/2009
HCR 11 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
LEGIS RESOLVE 8 06/02/2009
HCR 16 PROCLAIMING SENATOR DANIEL INOUYE DAY REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 22 06/08/2009
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 24 07/29/2009
HJR 12 GROUND-BASED MIDCOURSE DEFENSE SYSTEM REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 3 07/22/2009
HJR 17 OPPOSE H.R. 45 (BLAIR HOLT FIREARM LIC.) REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 11 07/10/2009
HJR 25 HYDROELECTRIC POWER; RENEWABLE ENERGY REPRESENTATIVE THOMAS
LEGIS RESOLVE 27 07/22/2009
HJR 33 RESTART COOK INLET PRODUCTION REPRESENTATIVE OLSON
(S) RES 04/19/2009
HJR 45 OPPOSE FEDERAL CAP AND TRADE LEGISLATION REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 67 08/03/2010
HJR 49 OPPOSING EPA CLEAN AIR ACT REGULATIONS REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 70 08/03/2010
HR 6 DEVELOP MENTAL HEALTH TRUST LAND REPRESENTATIVE STOLTZE
HOUSE RESOLVE 6 05/05/2009
HR 7 URGE REPEAL OF FEDERAL ESTATE/GIFT TAX REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
HOUSE RESOLVE 8 06/08/2009
HR 8 OPPOSE TSA SECURITY RULE REPRESENTATIVE KELLY
HOUSE RESOLVE 5 03/09/2009
HR 10 IN SUPPORT OF SENATOR TED STEVENS REPRESENTATIVE R.FOSTER
HOUSE RESOLVE 7 06/02/2009
HR 12 SUPPORTING KENSINGTON GOLD MINE REPRESENTATIVE MUNOZ
HOUSE RESOLVE 9 06/08/2009
SB 45 VETERANS' CEMETERY/FUND/PLATES/PREFERENCE SENATORS HUGGINS, THERRIAULT
CHAPTER 21 SLA 09 05/25/2009
SB 194 MINORS: ALCOHOL VIOLATIONS/ I.D. CARDS SENATOR MEYER
CHAPTER 86 SLA 10 06/16/2010