18th-26th Legislature (1993 -2010)

SENATE
CON BUNDE





Senator Con Bunde
Senate Minority Leader
District: P
Party: Republican

Legislative Service
1993-2002 Representative
2003-2008 Senator
2009-2010 Senator Senate Minority Leader

Date/Place of Birth:
August 4, 1938 Mankato, Minnesota

Residency in Alaska:
Ketchikan: 1961 - 1962 Anchorage: 1968 - present

Occupation:
Retired University of Alaska, Anchorage Professor Retired Commercial Pilot

Adult Children:
Joylene, Kurt

Education:
Mankato High School, Minnesota: Graduated 1956 Central Washington University: 1962 - 1966 - B.S. Speech Pathology Central Washington University: 1967 - 1970 - M.S. Speech and Hearing Pathology Anchorage Community College: 1984 - UAA Professional Piloting

Military Service:
3 years service U.S. Army, Specialist 4th Class

Alaska State Senate:
2003 - present Chair, Labor & Commerce Committee: 2003 - present Vice-Chair, Finance Committe: 2003 - present Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2003 - 2004 Finance Subcommittees - Chair, Administration: 2003 - 2004 - Chair, Labor & Workforce Development: 2003 - present - Chair, Law: 2003 - 2004 - Chair, Natural Resources: 2003 - present - Fish & Game: 2005 - present - University of Alaska: 2003 - 2004

Alaska State House of Representatives:
1993 - 2002 Chair, Special Committee on Education: 2001 - 2002 Chair, Health, Education & Social Services Committee: 1997 - 1998 Co-Chair, Long Term Care Task Force: 1997 - 1998 Co-Chair, Health, Education & Social Services Committee: 1993 - 1996 Vice-Chair, Finance Committee: 1999 - 2002 Vice-Chair, Judiciary Committee: 1997 - 1998 Vice-Chair, Rules Committee: 1995 - 1996 Legislative Budget & Audit Committee: 1995 - 2000 Select Committee on Legislative Ethics: 1997 - 1998 Special Committee on Oil & Gas: 1997 - 1998 Judiciary Committee: 1995 - 1996 Community & Regional Affairs Committee: 1993 - 1994 Resources Committee: 1993 - 1994 Finance Subcommittees: - Chair, Fish & Game: 1999 - 2002 - Chair, Public Safety: 2001 - 2002 - Chair, Revenue: 1999 - 2000 - Natural Resources: 1999 - 2000 - Education: 1993-94, 1997-98 - Court System: 1995 - 1996 - Fish & Game: 1993 - 1998 - University of Alaska: 1993 - 1998

Other Political and Government Positions:
Alaska Board of Fish and Game South-central Citizens Advisory Committee

Business and Professional Positions:
Professor, University of Alaska, Anchorage - Speech Communication Commercial Pilot for various companies: 1974 - 1997

Service Organizations and Community Involvement:
National Rifle Association Aircraft Owners & Pilots’ Association Alaska Outdoor Council Alaskan Bow Hunters Association Alaska Airmen’s Association National Conference of State Legislatures - Executive Committee Member Commissioner/Former Vice-Chair, Education Commission of the States

Awards and Recognitions:
University of Alaska, Anchorage Outstanding Educator of the Year: 1991 Award of Recognition from Alaskans for Tobacco Free Kids Award of Recognition from Alaska Deaf, Hard of Hearing and Deafblind Council Community Service Award from the Alaska Public Health Association

Special Interests:
Community Theater, Aviation, Hunting, Fishing, Dog Mushing, Master Instructor, Bow Hunter Education

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 106 REJECT RECOMMENDATION OF COMP. COMMISSION SENATOR BUNDE
(S) FIN 03/27/2009
SB 137 REPORT ON MEETINGS OF BOARD OF FISHERIES SENATOR BUNDE
(S) RES 04/10/2009
SCR 3 OPPOSE FED. CONTROL OF STATE LAND & WATER SENATOR BUNDE
(S) RES 02/04/2009
SCR 13 SUPPORTING SENIOR CAREGIVERS SENATOR BUNDE
LEGIS RESOLVE 36 06/17/2010
SJR 25 OPPOSING S. 1535--LIMIT ON AERIAL HUNTING SENATOR BUNDE
(S) RES 01/19/2010



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 93 DO NOT CALL REGISTRY--MOBILE/CELL PHONES REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 32 SLA 09 06/16/2009
HB 137 COMPACT: EDUCATION OF MILITARY CHILDREN REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 10 SLA 09 05/15/2009
HB 151 USE, REGULATION, AND OPERATION OF BOATS REPRESENTATIVE NEUMAN
CHAPTER 19 SLA 09 05/20/2009
HB 177 MARINE & MOTORIZED RECREATIONAL PRODUCTS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 28 SLA 09 05/25/2009
HB 186 AK FIREARMS EXEMPT FROM FED. REGULATION REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 23 SLA 10 05/27/2010
HB 274 ESTABLISHING PURPLE HEART DAY REPRESENTATIVES DAHLSTROM, GARDNER, BUCH, KELLER, PETERSEN, LYNN, GATTO, TUCK, DOOGAN, THOMAS, HAWKER, GUTTENBERG, RAMRAS, FAIRCLOUGH, JOHNSON, MILLETT, HERRON
CHAPTER 2 SLA 10 03/22/2010
HB 319 CONCEALED HANDGUNS/ FED FIREMARMS FORMS REPRESENTATIVE HAWKER
CHAPTER 24 SLA 10 05/27/2010
HCR 2 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
LEGIS RESOLVE 41 08/03/2010
HCR 3 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
(S) RES 03/02/2009
HCR 4 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
(S) RES 03/02/2009
HCR 5 IN-STATE GAS PIPELINE REPRESENTATIVE RAMRAS
(S) RES 03/02/2009
HCR 7 DECORATION OF HONOR REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 7 06/02/2009
HCR 16 PROCLAIMING SENATOR DANIEL INOUYE DAY REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 22 06/08/2009
HCR 20 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
LEGIS RESOLVE 34 04/13/2010
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 24 07/29/2009
HJR 9 AVIATION MUSEUM/CENTENNIAL OF FLIGHT REPRESENTATIVE R.FOSTER
LEGIS RESOLVE 13 07/22/2009
HJR 17 OPPOSE H.R. 45 (BLAIR HOLT FIREARM LIC.) REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 11 07/10/2009
HJR 18 OPPOSING ANWR WILDERNESS DESIGNATION REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 26 07/29/2009
HJR 27 STATE SOVEREIGNTY REPRESENTATIVE KELLY
LEGIS RESOLVE 28 07/10/2009
HJR 40 COOK INLET/KACHEMAK BELUGA POPULATION REPRESENTATIVE MILLETT
LEGIS RESOLVE 42 08/03/2010
HJR 45 OPPOSE FEDERAL CAP AND TRADE LEGISLATION REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 67 08/03/2010
SB 45 VETERANS' CEMETERY/FUND/PLATES/PREFERENCE SENATORS HUGGINS, THERRIAULT
CHAPTER 21 SLA 09 05/25/2009
SB 133 ELECTRONIC HEALTH INFO EXCHANGE SYSTEM SENATOR PASKVAN
CHAPTER 24 SLA 09 05/25/2009
SB 171 PERM. FUND DIV. FOR DECEASED/CONTRIBUTION SENATOR MEYER
CHAPTER 22 SLA 10 05/27/2010
SJR 3 FIREARMS IN NATIONAL PARK SENATOR THERRIAULT
LEGIS RESOLVE 15 07/09/2009
SJR 6 OPPOSE H.R. 45 IN CONGRESS SENATOR THERRIAULT
(S) JUD 02/25/2009
SJR 14 EXEMPTION FOR HYDRAULIC FRACTURING SENATOR THERRIAULT
(S) RES 03/13/2009
SJR 22 FEDERAL PREEMPTION OF SALMON MANAGEMENT SENATOR HUGGINS
LEGIS RESOLVE 33 04/15/2010
SR 6 OPPOSE TSA SECURITY RULE SENATOR THERRIAULT
SENATE RESOLVE 4 03/09/2009
SR 9 COMMITTEE ROOM NAMED AFTER WILLIAM BELTZ SENATOR OLSON
SENATE RESOLVE 6 02/10/2010
SR 10 DOMESTIC NATURAL GAS & ALT. ENERGY SENATOR WAGONER
SENATE RESOLVE 7 08/03/2010