19th-28th Legislature (1995 -2014)

HOUSE
ALAN AUSTERMAN





Representative Alan Austerman
House Majority Whip
District: 36
Party: Republican

Legislative Service
1995-2014 Representative
2001-2002 Senator
2003-2004 Senator Resigned February 10, 2003
2009-2010 Representative Majority Whip
2011-2012 Representative House Majority Leader

Date/Place of Birth:
May 23, 1943 Everett, Washington

Residency in Alaska:
Kodiak: 1943 - present

Occupation:
Commercial fisherman (crab, salmon, halibut and shrimp) Small Business Owner & Operator

Family:
Wife: Ginny Children: Carol, Dawn

Education:
Kodiak High School: Graduated 1961

Military:
7 years service Alaska National Guard, Sergeant (E-5)

Alaska State House of Representatives:
1995 - 2000, 2009 - present
Community & Regional Affairs: 1995 - 1996, 2011 - present
Co-Chair: 1995 - 1996
Fisheries: 1995 - 1998, 2011 - present
Chair: 1995 - 1998
Legislative Council: 2011 - present
Military & Veterans' Affairs: 2011 - present
Rules: 2011 - present
Finance: 1999 - 2000, 2009 - 2010
Administrative Regulation Review: 1997 - 1998
World Trade & State/Federal Relations:
Vice-Chair: 1997 - 1998
Economic Development: 1997 - 1998
Electric Utility Restructuring: 1997 - 1998
International Trade/Tourism:
Vice-Chair: 1995 - 1996
Resources Committee: 1995 - 1996
Finance Subcommittees
- Commerce, Community & Economic Development: 2011 - present
- Fish & Game: 2011 - present
- Governor: 2011 - present
- Legislature: 2011 - present
- University of Alaska: 2009 - 2010
- Chair, Commerce, Community & Economic Development: 2009 - 2010
- Chair, Environmental Conservation: 2009 - 2010
- Chair, Fiscal Policy: 2009 - 2010
- Chair, Community & Economic Development: 1999 - 2000
- Chair, Community & Regional Affairs: 1999 - 2000
- Chair, Labor & Workforce Development: 1999 - 2000
- Chair, University of Alaska: 1999 - 2000
- Community & Regional Affairs: 1997 - 1998
- Public Safety: 1995 - 1998
- Administration: 1995 - 1996

Other Political and Government Positions:
Fisheries Policy Advisor, Governor of Alaska: 2003 - 2008 Kodiak Island Borough Assembly, 1985 - 1990, 1992 - 1994 Kodiak Island Borough Parks & Recreation City of Kodiak Personnel Board Kodiak Island Transportation Committee Kodiak Island School Budget Review Committee Kodiak Community College Advisory Board Kodiak Island Hospital Advisory Board.

Business and Professional Positions:
Executive Director, Kodiak Island Convention & Visitors Bureau: 1993 - 1994 Owner, Austerman's Office Supply: 1979 - 1994 Police Officer, City of Kodiak Commercial Fisherman Union Longshoreman Sporting Goods Store Manager Hunting and Fishing Lodge Owner: 1985 - 1990 Printing Shop Owner: 1975 - 1988 Newspaper Owner, Kadiak Times: 1976 - 1983

Special Interests:
Hunting, Fishing, Photography, Mountain Biking, Hiking

Service Organizations and Community Involvement:
President/Board Member, Kodiak Jaycees City of Kodiak Personnel Board President, Kodiak Chamber of Commerce Kodiak Island Hospital Advisory Board Commissioner, North Pacific Anadromous Fish Commission North Pacific and Bering Sea Fisheries Advisory Board US/Russia Intergovernmental Consultative Committee on Fisheries Ex-officio Member, Alaska Aerospace Development Corp. Board of Directors Pacific Fisheries Legislative Task Force Council of State Governments West (CSG West) Energy & Environment Committee Ex-officio Member, Fishery Industrial Technology Center (FITC) Policy Center in Kodiak Co-Founder, Kodiak Rodeo Association Chair, Ducks Unlimited Co-Founder, Kodiak Alaska State Parks Advisory Committee Elks Lodge National Rifle Association Pioneers of Alaska Kodiak Island Sportsmen Association Rotary

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 66 NET ENERGY METERING REPRESENTATIVES SEATON, AUSTERMAN, GATTO, RAMRAS, MUNOZ, P.WILSON, BUCH
(H) ENE 01/20/2009
HB 150 POWER COST EQUALIZATION REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FIN 03/18/2009
HB 211 SEAFOOD MARKETING CONTRACTS REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FSH 04/01/2009
HB 252 AQUATIC FARM PROD./AGRICULTURE PROMOTION REPRESENTATIVES AUSTERMAN, GATTO
(H) FSH 01/19/2010
HCR 15 BRISTOL BAY MINING STUDY REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(H) FSH 04/10/2009
HJR 19 OIL TANKER ESCORT VESSELS/OIL SPILL ANNIV REPRESENTATIVE AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 5 07/13/2009
HJR 21 GROUNDFISH FISHERIES LICENSES REPRESENTATIVE AUSTERMAN
(S) RLS 04/06/2009



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 20 FISHERIES LOANS:ENERGY EFFICIENCY/AMOUNT REPRESENTATIVES EDGMON, BUCH
CHAPTER 120 SLA 10 08/19/2010
HB 73 LICENSE PLATES: FIREFIGHTER/EMT/FRAT. ORG REPRESENTATIVE LYNN
CHAPTER 116 SLA 10 07/01/2010
HB 74 COASTAL MANAGEMENT PROGRAM REPRESENTATIVES JOULE, EDGMON, BUCH
(H) RES 03/05/2009
HB 87 MED BENEFITS OF DISABLED PEACE OFFICERS REPRESENTATIVE MILLETT
(H) L&C 01/26/2009
HB 117 BOARD OF FISHERIES MEETING LOCATION REPRESENTATIVE EDGMON
(H) FSH 02/06/2009
HB 132 BICYCLE PROGRAM REPRESENTATIVE SEATON
(H) FIN 03/23/2009
HB 151 USE, REGULATION, AND OPERATION OF BOATS REPRESENTATIVE NEUMAN
CHAPTER 19 SLA 09 05/20/2009
HB 166 SOUTHEAST ENERGY FUND REPRESENTATIVE THOMAS
(H) FIN 04/01/2009
HB 177 MARINE & MOTORIZED RECREATIONAL PRODUCTS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 28 SLA 09 05/25/2009
HB 180 SCHOOL CONSTRUCTION FUNDING REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 03/12/2009
HB 186 AK FIREARMS EXEMPT FROM FED. REGULATION REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 23 SLA 10 05/27/2010
HB 188 TAX ON MOIST SNUFF REPRESENTATIVE HERRON
(H) L&C 03/24/2010
HB 207 MAXIMUM BENEFIT FROM FISHERMEN'S FUND REPRESENTATIVE HARRIS
(H) RLS 04/16/2009
HB 209 SURCHARGE: OIL EXPORTED TO CERTAIN STATES REPRESENTATIVE CHENAULT
(H) RES 03/30/2009
HB 210 IZEMBEK STATE GAME REFUGE LAND EXCHANGE REPRESENTATIVE EDGMON
CHAPTER 119 SLA 10 08/19/2010
HB 274 ESTABLISHING PURPLE HEART DAY REPRESENTATIVES DAHLSTROM, GARDNER, BUCH, KELLER, PETERSEN, LYNN, GATTO, TUCK, DOOGAN, THOMAS, HAWKER, GUTTENBERG, RAMRAS, FAIRCLOUGH, JOHNSON, MILLETT, HERRON
CHAPTER 2 SLA 10 03/22/2010
HB 282 NATUROPATHS REPRESENTATIVE MUNOZ
(H) FIN 04/09/2010
HB 294 EXTEND SUNSET OF BOATING REGULATION REPRESENTATIVE NEUMAN
CHAPTER 47 SLA 10 06/04/2010
HB 344 SALMON PRODUCT DEVELOP. TAX CREDIT REPRESENTATIVE THOMAS
CHAPTER 102 SLA 10 06/25/2010
HB 352 FERRY SERVICE, INCL. YUKON/KUSKOKWIM REPRESENTATIVE SALMON
(H) TRA 02/19/2010
HB 369 IN-STATE PIPELINE/COORDINATOR/TEAM REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 7 SLA 10 04/26/2010
HCR 7 DECORATION OF HONOR REPRESENTATIVE DAHLSTROM
LEGIS RESOLVE 7 06/02/2009
HCR 16 PROCLAIMING SENATOR DANIEL INOUYE DAY REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 22 06/08/2009
HCR 20 SEXUAL ASSAULT AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
LEGIS RESOLVE 34 04/13/2010
HJR 10 VETERANS' HEALTH CARE REPRESENTATIVE GUTTENBERG
LEGIS RESOLVE 25 05/25/2009
HJR 17 OPPOSE H.R. 45 (BLAIR HOLT FIREARM LIC.) REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 11 07/10/2009
HJR 25 HYDROELECTRIC POWER; RENEWABLE ENERGY REPRESENTATIVE THOMAS
LEGIS RESOLVE 27 07/22/2009
HJR 26 STATEHOOD/ANCSA LAND SURVEY FUNDING REPRESENTATIVE FAIRCLOUGH
LEGIS RESOLVE 66 08/03/2010
HJR 38 CONST. AM: INCREASE NUMBER OF LEGISLATORS REPRESENTATIVE P.WILSON
(H) FIN 03/15/2010
HJR 43 FED. FUNDING: DOMESTIC SEAFOOD MARKETING REPRESENTATIVE EDGMON
(H) RES 02/17/2010
HJR 45 OPPOSE FEDERAL CAP AND TRADE LEGISLATION REPRESENTATIVE STOLTZE
LEGIS RESOLVE 67 08/03/2010
HR 6 DEVELOP MENTAL HEALTH TRUST LAND REPRESENTATIVE STOLTZE
HOUSE RESOLVE 6 05/05/2009
HR 8 OPPOSE TSA SECURITY RULE REPRESENTATIVE KELLY
HOUSE RESOLVE 5 03/09/2009
HR 10 IN SUPPORT OF SENATOR TED STEVENS REPRESENTATIVE R.FOSTER
HOUSE RESOLVE 7 06/02/2009
SB 32 MEDICAID:HOME/COMMUNITY BASED SERVICES SENATOR ELLIS
(H) FIN 04/14/2009
SB 199 MEDICAID COVERAGE FOR DENTURES SENATOR ELLIS
CHAPTER 60 SLA 10 06/09/2010
SCR 14 FILIPINO AMERICAN HISTORY MONTH SENATOR EGAN
LEGIS RESOLVE 40 08/03/2010
SJR 27 FED. FUNDING: DOMESTIC SEAFOOD MARKETING SENATOR EGAN
LEGIS RESOLVE 37 06/25/2010