22nd-28th Legislature (2001 -2014)

HOUSE
PEGGY WILSON





Representative Peggy Wilson
District: 2
Party: Republican

Legislative Service
2001-2010 Representative
2011-2014 Representative House Majority Whip

:

Date/Place of Birth:
September 8, 1945
Anamosa, Iowa

Residency in Alaska:
1993 - present
Wrangell: 1997 - present
Tok: 1993 - 1997

Occupation:
Registered Nurse

Family:
Husband - Woody
Children: Tad, Gina and Chris
Grandchildren: 8
Great Grandchildren: 2

Education:
High School: Manchester, Iowa: 1960 - 1964
Kirkwood Community College: 1969 - 1973
   - Associate Degree in Science
   - Associate Degree in Registered Nursing
University of Alaska
   - EMT Training, Continuing Education
University of Chapel Hill
   - Nationally Certified School Nurse

Alaska State House of Representatives:
Health, Education, & Social Services:
   member: 2001 - 2008
   Vice-Chair: 2001 - 2002
   Chair: 2003 - 2008
Special Committee on Education: 2001 - 2006
House Special Committee on Fisheries: 2001 - 2008
   Co-Chair: 2001 - 2002
   Vice-Chair: 2003 - 2004
Judiciary Committee: 2007
Legislative Council Committee: 2007 - present
Resources Committee: 2007 - present
   Vice-Chair: 2011 - present
House Special Committee on Ways & Means:2003 - 2008
   Vice-Chair: 2005 - 2006
State Affairs: 2001 - 2002, 2009 - present
Transportation: 2001 - 2002, 2009 - present
   Chair: 2009 - present
Finance Subcommittees:
   - Education & Early Development: 2001 - present
   - Corrections: 2011 - present
   - Health & Social Services: 2001 - 2008
   - Labor & Workforce Development: 2005 - 2010
   - Fish & Game: 2003 - 2004
   - Transportation & Public Facilities: 2001 - 2002, 2009 - present
Southeast Caucus: 2003 - 2006
Fish Caucus: 2001 - present
Children’s Caucus: 2001 - 2008
School District Cost Task Force: 2005 - 2006, 2009 - present
Fiscal Policy Caucus: 2001 - 2002
Resources Caucus: 2009 - present
Majority Whip: 2011 - present

Other Political and Government Positions:
North Carolina House of Representatives: 1989 - 1993
   - NCSL Article about Legislators who have served in more than one state
Women’s Legislative Network of NCSL: 2003 - present
National Conference of State Legislatures (NCSL)
   - NCSL Fiscal Policy Committee: 2001 - 2006
Pacific Northwest Economic Region (PNWER): 2001 - present
Council of State Governments: 1990 - 1993, 2006 - present
Western Legislative Forestry Task Force (WLFTF): 2001- 2004
Wrangell/Petersburg Resource Advisory Committee (RAC): 2002 - present
Alaska Comprehensive Center Advisory Board: 2006 - present
Alaska-Canada Electrical Intertie Steering Committee: 2006 - present
U.S. Coastal States Caucus: 2009 - present
Southeast Alaska Conference: 2001 - present

Business and Professional Positions:
Former Positions:
   - EMT, Tok Area Emergency Management Service
   - EMT I & II instructor
   - School Nurse
   - Store Front Business Owner
   - General Manager for a life insurance company
   - Dairy Farmer

Service Organizations and Community Involvement:
Petersburg Chamber of Commerce
Sitka Chamber of Commerce
Wrangell Chamber of Commerce

Other Information:
Representative Wilson is the only woman to have served in two different State Legislatures.
   - Source: Center For American Women and Politics
   - Gilda Morales/Program Coordinator, Information Services

Special Interests:
Reading, Grandchildren, Traveling, Hunting, Boating, Church, Volunteer Work

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 18 INCREASE AMT OF BASE STUDENT ALLOCATION REPRESENTATIVE WILSON
(H) EDU 01/12/2005
HB 58 OFFENSES AGAINST UNBORN CHILDREN REPRESENTATIVES LYNN, GATTO, WILSON
(H) JUD 04/07/2005
HB 120 SAFETY FOR HEALTHCARE EMPLOYEES REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 73 SLA 05 07/14/2005
HB 231 HUMAN SERVICES GRANT ELIGIBILITY REPRESENTATIVE WILSON
(H) FIN 04/13/2005
HB 241 BOARD OF FISHERIES CONFLICTS OF INTEREST REPRESENTATIVE WILSON
(H) RES 04/14/2005
HB 271 LIMIT OVERTIME FOR REGISTERED NURSES REPRESENTATIVE WILSON
(H) FIN 03/03/2006
HB 303 ADULT COMPANION SERVICES WAIVER REPRESENTATIVE WILSON
(H) HES 05/06/2005
HB 357 STATUTORY REFERENCES TO DISABILITIES REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 25 SLA 06 05/09/2006
HB 392 SOLID WASTE MANAGEMENT AUTHORITIES REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 26 SLA 06 05/12/2006
HB 484 FISHERY ASSOCIATION REIMBURSEMENT REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 91 SLA 06 07/13/2006



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 1 INCREASE AMT OF BASE STUDENT ALLOCATION REPRESENTATIVE GATTO
CHAPTER 6 FSSLA 05 07/22/2005
HB 20 EDUCATION FUNDING REPRESENTATIVE SEATON
(H) RLS 04/04/2005
HB 21 POLITICAL ADVERTISING REPRESENTATIVE RAMRAS
(H) STA 01/10/2005
HB 25 REFUND OF FISH BUSINESS TAX TO MUNIS REPRESENTATIVE SEATON
(H) FSH 03/20/2006
HB 30 APPROP: K-12 EDU OPERATING/DEBT EXPENSES REPRESENTATIVE HARRIS
(H) RLS 02/28/2005
HB 33 REGULATIONS AFFECTING SMALL BUSINESSES REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 91 SLA 05 08/09/2005
HB 41 ASSAULT ON SCHOOL GROUNDS, EVENTS, BUSES REPRESENTATIVES LYNN, MCGUIRE
CHAPTER 86 SLA 06 07/06/2006
HB 42 JOSEPH C WILLIAMS, SR., COASTAL TRAIL REPRESENTATIVE ELKINS
CHAPTER 9 SLA 05 04/20/2005
HB 51 EMPLOYER ASSN FOR WORKERS' COMP INS REPRESENTATIVE MEYER
(S) FIN 05/06/2006
HB 52 LONG-RANGE FISCAL PLAN REPRESENTATIVE GRUENBERG
(H) FIN 03/21/2005
HB 62 AUTOMATED POLITICAL TELEPHONE CALLS REPRESENTATIVE OLSON
(H) STA 01/10/2005
HB 82 EXTEND SUICIDE PREVENTION COUNCIL REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(H) FIN 02/09/2005
HB 89 GENETICALLY MODIFIED FISH REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) FSH 01/19/2005
HB 101 SEX TOURISM REPRESENTATIVE CROFT
(S) FIN 02/01/2006
HB 109 SCREENING NEWBORN FOR HEARING/AUDIOLOGIST REPRESENTATIVE RAMRAS
CHAPTER 43 SLA 06 05/25/2006
HB 122 NATIONAL GUARD INSURANCE & OTHER RELIEF REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(S) FIN 04/29/2006
HB 124 COLLECTION OF DNA/USE OF FORCE REPRESENTATIVE ANDERSON
CHAPTER 12 SLA 05 05/05/2005
HB 127 PFD:PEACE CORPS/OLYMPIAN/SANCTIONS REPRESENTATIVE MCGUIRE
(S) FIN 04/28/2005
HB 128 SCHOOLS PHYSICAL ACTIVITY TASK FORCE REPRESENTATIVE MCGUIRE
(S) HES 04/06/2005
HB 129 TEACHERS AND NURSES HOUSING LOAN PROGRAM REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) HES 02/04/2005
HB 132 CRIMES AGAINST ELDERLY REPRESENTATIVE STOLTZE
(S) FIN 04/21/2005
HB 136 DRIVING UNDER INFLUENCE SENTENCING REPRESENTATIVE ROKEBERG
CHAPTER 68 SLA 05 07/13/2005
HB 140 TUITION WAIVERS FOR FOSTER CHILDREN REPRESENTATIVE MCGUIRE
(H) EDU 02/14/2005
HB 149 CONTROLLED SUBSTANCES:METH & MARIJUANA REPRESENTATIVE RAMRAS
CHAPTER 53 SLA 06 06/02/2006
HB 155 YOUTH COURTS AND CRIMINAL FINES REPRESENTATIVE SAMUELS
(S) FIN 04/15/2005
HB 190 REQUIRED ID FOR PURCHASING ALCOHOL REPRESENTATIVE FOSTER
(S) RLS 05/08/2006
HB 218 PRIVATE HATCHERY COST RECOVERY FISHERIES REPRESENTATIVE THOMAS
CHAPTER 92 SLA 06 07/14/2006
HB 233 PREVENTING HARASSMENT IN SCHOOLS REPRESENTATIVE SALMON
(H) JUD 04/28/2005
HB 273 PFD: DELAY PAYMENT FOR ALLOWABLE ABSENCES REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
RETURNED TO (H) RLS 04/24/2006
HB 277 GAMBLE-SPERL UAS JOINT USE FACILITY REPRESENTATIVE KERTTULA
CHAPTER 45 SLA 05 06/07/2005
HB 308 CALLER ID HACKERS REPRESENTATIVE LYNN
(S) FIN 04/25/2006
HB 314 USE OF FORCE TO PROTECT SELF/HOME REPRESENTATIVES COGHILL, GATTO, LYNN
(H) JUD 01/09/2006
HB 318 LIMITATION ON EMINENT DOMAIN REPRESENTATIVES MCGUIRE, HOLM, HAWKER
CHAPTER 84 SLA 06 07/05/2006
HB 322 SAFE SURRENDER OF BABIES REPRESENTATIVES LEDOUX, GRUENBERG
(S) RLS 05/03/2006
HB 343 HARASSMENT/ASSAULT/STALKING REPRESENTATIVE LYNN
CHAPTER 87 SLA 06 07/06/2006
HB 373 ALCOHOL:TRANSPORT MANUFACTURE; FORFEITURE REPRESENTATIVE MEYER
(H) RLS 02/13/2006
HB 379 CONTROLLED SUBSTANCES, INCL. ANALOGS REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 19 SLA 06 05/01/2006
HB 380 ANIMALS & ANIMAL OR AGRICULTURAL PRODUCTS REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 59 SLA 06 06/13/2006
HB 387 TUITION WAIVER FOR NATIONAL GUARD FAMILY REPRESENTATIVE THOMAS
(H) FIN 03/08/2006
HB 393 INSURANCE FOR COLORECTAL CANCER SCREENING REPRESENTATIVE ANDERSON
CHAPTER 97 SLA 06 08/02/2006
HB 399 ELDER FRAUD AND ASSISTANCE/ OPA REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 64 SLA 06 06/15/2006
HB 400 CONFISCATION OF FIREARMS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 32 SLA 06 05/18/2006
HB 416 BUSINESS LICENSE FEE REPRESENTATIVE RAMRAS
(H) FIN 03/03/2006
HB 478 MUNICIPAL HARBOR FACILITY GRANTS REPRESENTATIVE THOMAS
(H) FIN 03/03/2006
HCR 1 SOBRIETY AWARENESS MONTH: MARCH 2005 REPRESENTATIVE ROKEBERG
LEGIS RESOLVE 1 03/14/2005
HCR 2 IN-STATE NATURAL GAS NEEDS REPRESENTATIVE SAMUELS
LEGIS RESOLVE 11 05/17/2005
HCR 11 PARENTS' DAY REPRESENTATIVE CISSNA
LEGIS RESOLVE 19 05/27/2005
HJR 4 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE HAWKER
RETURNED TO (S) RLS 02/07/2005
HJR 6 LABELING OF FISH /SHELLFISH PRODUCTS REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 5 05/19/2005
HJR 8 SUPPORTING ALASKA ARMY NATL. GUARD REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
LEGIS RESOLVE 9 05/19/2005
HJR 9 EXXON VALDEZ JUDGMENT: CONGRESS/REOPENER REPRESENTATIVE LEDOUX
LEGIS RESOLVE 52 08/30/2006
HJR 25 SUPPORTING VETERANS HOME OWNERSHIP ACT REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 53 08/30/2006
HJR 27 ALLOTMENTS FOR NATIVE VIETNAM VETERANS REPRESENTATIVE COGHILL
LEGIS RESOLVE 37 06/01/2006
SB 25 GENETICALLY MODIFIED FISH/FISH PRODUCTS SENATORS ELTON, STEVENS G
CHAPTER 26 SLA 05 05/19/2005
SB 60 EXTEND SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR STEVENS B
CHAPTER 8 SLA 05 04/09/2005
SB 90 ALASKA TERRITORIAL GUARD DAY SENATOR HUGGINS
CHAPTER 17 SLA 05 05/12/2005
SB 200 USE OF FORCE TO PROTECT SELF/HOME/PROP. SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 68 SLA 06 06/15/2006
SB 216 BAIL RESTRICTIONS/UNLAWFUL EVASION SENATORS HUGGINS, GREEN
CHAPTER 57 SLA 06 06/13/2006
SB 273 MOTOR VEHICLE SALES SENATOR COWDERY
CHAPTER 61 SLA 06 06/13/2006
SB 274 GOVT. FIREARM DISPOSAL AND INVENTORY SENATOR DYSON
CHAPTER 70 SLA 06 06/15/2006
SB 291 MUNICIPAL HARBOR FACILITY GRANTS SENATOR STEDMAN
CHAPTER 62 SLA 06 06/14/2006
SCR 21 VIETNAM WAR MEMORIAL:MOVING WALL SENATOR HUGGINS
LEGIS RESOLVE 34 04/21/2006