18th-26th Legislature (1993 -2010)

SENATE
GENE THERRIAULT





Senator Gene Therriault
District: F
Party: Republican

Legislative Service
1993-2000 Representative
2001-2002 Senator
2003-2006 Senator Senate President
2007-2008 Senator Senate Minority Leader
2009-2010 Senator Resigned 9/13/09, 5:00 pm

Date/Place of Birth:
January 31, 1960 Fairbanks, Alaska

Residency in Alaska:
North Pole/Fairbanks: 1960 - present

Occupation:
Business Owner

Spouse:
Wife - Jo

Children:
Justin, Jordyn

Education:
North Pole High School: 1978 University of Alaska Fairbanks: 1978 - 1983 - A.A. Computer Information Services - B.A. Business Administration Henry Toll Fellow Alumnus: 2004

Alaska State Senate:
2001 - present Senate President: 2003 - 2004 Chair, Administrative Regulation Review Joint Committee: 2003 - 2004 Chair, Committee on Committees: 2003 - 2004 Chair, Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2001 - 2002, 2005 - 2006 Chair, Legislative Council Joint Committee: 2003 - 2004 Chair, State Affairs Committee: 2001 - 2002, 2005 - 2006 Vice Chair, Administrative Regulation Review Joint Committee: 2005 - present Vice Chair, Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2003 - 2004 Vice Chair, Legislative Council Joint Committee: 2005 - 2006 Armed Services Joint Committee: 2003 - 2006 Judiciary Committee: 2001 - present Rules Committee: 2001 - 2004, 2007 - present Transportation Committee: 2003 - 2006 World Trade & State/Federal Relations Committee: 2001 - 2004 Finance Subcommittees: - Environmental Conservation: 2005 - present - Governor: 2003 - present - Legislature: 2003 - present - Public Safety: 2003 - present - Administration: 2002 - 2004 - Corrections: 2001 - 2002 - Health & Social Services: 2001 - 2002 - Military & Veterans Affairs: 2001 - 2002 Fairbanks/Interior Delegation: 2001 - present

Alaska State House of Representatives:
1993 - 2000 Co-Chair, Finance: 1997 - 2000 Armed Services Joint Committee: 1999 - 2000 Legislative Budget & Audit Joint Committee: 1997 - 2000 Finance Committee: 1993 - 1996 Finance Subcommittees: - Chair, Commerce & Economic Development: 1999 - 2000 - Co-Chair, Governor: 1999 - 2000 - Co-Chair, Legislature: 1999 - 2000 - Chair, Court System: 1997 - 1998 - Chair, Labor: 1997 - 1998 - Chair, Natural Resources: 1993 - 1996 - Chair, Environmental Conservation: 1993 - 1994 - Administration: 1995 - 1996, 1999 - 2000 - Community & Economic Development: 1999 - 2000 - Health & Social Services: 1997 - 2000 - Governor: 1997 - 1998 - Legislature: 1997 - 1998 Fairbanks/Interior Delegation: 1993 - 2000

Other Political and Government Positions:
Legislative Assistant to Representative Mike Miller Senator, Associated Students: 1982 - University of Alaska

Business and Professional Positions:
Board of Alaska Aerospace Development Corporation Bond Reimbursement and Grant Review Committee Board of Directors, North Pole Paper, Printing & Office Products: 1987 - 1991 Partner: - Hector’s Welding Inc. - T.H.E. Company - T.H.E. Farms

Service Organizations and Community Involvement:
Board of Directors, Junior Achievement of Fairbanks: 1990 - 1993 Volunteer Teacher, Junior Achievement: Fall 1989/Fall 1991 Member, Mothers Against Drunk Driving: 1993 - 1995 Alaska Outdoor Council Saint Nicholas Parish.

Special Interests:
Family, Outdoor Activities, Church

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 17 APPROP:RICHARDSON HWY/NORTH POLE INTERCHG SENATOR THERRIAULT
(S) TRA 01/11/2005
SB 32 WATER/SEWER/WASTE GRANTS TO UTILITIES SENATOR THERRIAULT
(S) FIN 01/27/2005
SB 36 ABSENTEE BALLOTS SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 4 SLA 06 03/06/2006
SB 56 CRIMINAL LAW/PROCEDURE/SENTENCING SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 2 SLA 05 03/22/2005
SB 128 BOROUGH INCORP. IS NOT BOUNDARY CHANGE SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 86 SLA 05 07/27/2005
SB 140 COMPUTERS & INTERNET SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 97 SLA 05 08/30/2005
SB 154 JUVENILE DELINQUENCY PROCEEDINGS SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 70 SLA 05 07/13/2005
SB 159 INDECENT EXPOSURE TO MINORS SENATOR THERRIAULT
(S) JUD 04/01/2005
SB 169 WORKERS' COMPENSATION RECORDS SENATOR THERRIAULT
(S)AWAIT CONC/RECED 05/09/2006
SB 172 INITIATIVE\REFERENDUM\RECALL\PAMPHLET SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 38 SLA 06 05/18/2006
SB 179 MINERALS TAX/PAYMENTS TO MUNIS IN LIEU SENATOR THERRIAULT
(S) CRA 05/10/2005
SB 180 PERSONAL INFORMATION SECURITY/SS# SENATOR THERRIAULT
(S) L&C 04/19/2005
SB 200 USE OF FORCE TO PROTECT SELF/HOME/PROP. SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 68 SLA 06 06/15/2006
SB 210 VIOL. OF ALCOHOLIC BEV. LAWS/FORFEITURE SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 17 SLA 06 05/01/2006
SB 213 APPROPRIATION FOR MINERAL INVENTORY SENATOR THERRIAULT
(S) FIN 02/14/2006
SB 214 APPROP FOR ENERGY DIVIDEND & ASSISTANCE SENATORS THERRIAULT, KOOKESH
(S) FIN 03/24/2006
SB 215 ENERGY DIVIDEND: INCREASE 2005 PFD SENATORS THERRIAULT, KOOKESH
(S) FIN 03/24/2006
SB 222 PROTECTION OF PERSONAL INFORMATION SENATORS THERRIAULT, GUESS
(S) FIN 03/15/2006
SB 284 SENTENCING FOR ALCOHOL-RELATED CRIMES SENATOR THERRIAULT
(S) RLS 03/24/2006
SJR 5 REAUTHORIZE METHANE HYDRATE RESEARCH ACT SENATOR THERRIAULT
LEGIS RESOLVE 3 05/19/2005
SJR 11 REPEAL TELECOMMUNICATIONS TAX SENATOR THERRIAULT
LEGIS RESOLVE 14 05/19/2005
SJR 12 URGE VOTE ON US SUPREME COURT NOMINEES SENATOR THERRIAULT
(H) RLS 05/04/2005
SJR 16 STATES' RIGHT TO REGULATE HUNTING/FISHING SENATOR THERRIAULT
LEGIS RESOLVE 16 05/19/2005



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 32 APPROP: GRANT TO ARCTIC POWER FOR ANWR REPRESENTATIVE KOHRING
CHAPTER 23 SLA 05 05/17/2005
HB 53 CHILDREN IN NEED OF AID/ADOPTION/GUARDIAN REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 64 SLA 05 06/30/2005
HB 75 HUNTING, FISHING, TRAPPING REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 87 SLA 05 08/05/2005
HB 91 INDECENT EXPOSURE TO MINORS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 62 SLA 05 06/30/2005
HB 92 UNIV. OF ALASKA & CORPORATE STOCK REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 18 SLA 06 05/01/2006
HB 131 ACCESS DEVICE & I.D. DOCUMENT CRIMES REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 67 SLA 05 07/13/2005
HB 181 WAIVE CONTINUING EDUC. REQ FOR MILITARY REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 63 SLA 05 06/30/2005
HB 256 RUTH BURNETT SPORT FISH HATCHERY REPRESENTATIVE RAMRAS
CHAPTER 93 SLA 05 08/23/2005
HB 277 GAMBLE-SPERL UAS JOINT USE FACILITY REPRESENTATIVE KERTTULA
CHAPTER 45 SLA 05 06/07/2005
HB 399 ELDER FRAUD AND ASSISTANCE/ OPA REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 64 SLA 06 06/15/2006
HB 400 CONFISCATION OF FIREARMS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 32 SLA 06 05/18/2006
HB 419 REPEAL UNDERGROUND STORAGE TANK LAWS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 102 SLA 06 08/04/2006
HCR 1 SOBRIETY AWARENESS MONTH: MARCH 2005 REPRESENTATIVE ROKEBERG
LEGIS RESOLVE 1 03/14/2005
HCR 2 IN-STATE NATURAL GAS NEEDS REPRESENTATIVE SAMUELS
LEGIS RESOLVE 11 05/17/2005
HJR 6 LABELING OF FISH /SHELLFISH PRODUCTS REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 5 05/19/2005
HJR 8 SUPPORTING ALASKA ARMY NATL. GUARD REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
LEGIS RESOLVE 9 05/19/2005
HJR 27 ALLOTMENTS FOR NATIVE VIETNAM VETERANS REPRESENTATIVE COGHILL
LEGIS RESOLVE 37 06/01/2006
SB 12 HUMAN TRAFFICKING/SEXTOURISM/PROCUREMENTS SENATOR DYSON
CHAPTER 72 SLA 06 06/16/2006
SB 48 PSYCH. EVALUATION/TREATMENT FOR STUDENTS SENATOR DAVIS
CHAPTER 76 SLA 06 06/19/2006
SB 60 EXTEND SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR STEVENS B
CHAPTER 8 SLA 05 04/09/2005
SB 85 OFF-ROAD VEHICLE USE ON DALTON HIGHWAY SENATOR SEEKINS
(H) TRA 02/10/2006
SB 90 ALASKA TERRITORIAL GUARD DAY SENATOR HUGGINS
CHAPTER 17 SLA 05 05/12/2005
SB 104 PERMANENT FUND DIVIDEND FRAUD/ELIGIBILITY SENATOR SEEKINS
CHAPTER 42 SLA 06 05/25/2006
SB 118 ONLINE ENTICEMENT OF MINOR SENATOR FRENCH
(S) FIN 03/24/2005
SB 119 BAN ONLINE DIST. OF PORNOGRAPHY TO MINORS SENATOR FRENCH
(S) FIN 03/24/2005
SB 146 INDEMNITY AGREEMENTS- PUBLIC ENTITIES SENATOR SEEKINS
(S) STA 03/18/2005
SB 189 REQUIREMENTS FOR DRIVER'S LICENSE/I.D. SENATOR HUGGINS
(H) STA 04/11/2006
SB 209 ACCESS TO LICENSED CLUB PREMISES SENATOR HUGGINS
CHAPTER 69 SLA 06 06/15/2006
SB 274 GOVT. FIREARM DISPOSAL AND INVENTORY SENATOR DYSON
CHAPTER 70 SLA 06 06/15/2006
SB 298 TRUSTS:LOANS;CLAIMS;POWERS/ IRAS SENATOR SEEKINS
CHAPTER 66 SLA 06 06/15/2006
SCR 2 ROTARY INTERNATIONAL YEAR 2005 SENATOR STEVENS G
LEGIS RESOLVE 4 05/17/2005
SJR 10 SUPPORT FEDERAL MARRIAGE AMENDMENT SENATOR DYSON
(H) STA 04/07/2005
SJR 14 REPEAL FEDERAL ESTATE TAX SENATOR HUGGINS
(H) STA 04/21/2005
SJR 15 BAN LAWSUITS AGAINST FIREARMS INDUSTRY SENATOR HUGGINS
(H) JUD 05/05/2005
SR 2 EAST LYNN CANAL HIGHWAY SENATOR STEDMAN
SENATE RESOLVE 2 05/17/2005
SR 4 USPS AIR SHIPMENT OF BYPASS MAIL SENATOR OLSON
SENATE RESOLVE 3 05/27/2005