24th-29th Legislature (2005 -2016)

HOUSE
KURT OLSON





Representative Kurt Olson
District: 33
Party: Republican

Legislative Service
2005-2016 Representative

:

Date/Place of Birth:
March 24, 1948
Sacramento, California

Residency in Alaska:
Anchorage: 1977 - 1982
Kenai: 1982 - 1995
Soldotna: 1995 - present

Family:
Spouse - Barbara
Children - Madelyn, Valerie

Education:
Cupertino High School: 1966
California State University
   - B.A. 1977

Military:
USAF: 1967 - 1971; Honorable Discharge

Alaska State House of Representatives:
Chair, Labor & Commerce Committee: 2007 - 2010
Chair, Oil & Gas Committee: 2008
Co-chair, Community & Regional Affairs Committee: 2005 - 2006
Vice-Chair, Oil & Gas Committee: 2007
Member, Community & Regional Affairs Committee: 2007 - 2008
Member, Resources Committee: 2005 - 2010
Finance Subcommittees:
   - Administration: 2005 - 2010
   - Court System: 2007 - 2008
   - Environmental Conservation: 2005 - 2010
   - Fish & Game: 2007 - 2010
   - Law: 2007 - 2008
   - Public Safety: 2007 - 2008
   - Revenue: 2007 - 2008

Other Political and Government Positions:
Soldotna City Council (2 years)
Central Emergency Services Service Area Board of Directors (elected 3 times, 8 years total, 3 as chair)

Business and Professional Positions:
Alaska Legislative Aide
Commercial Lines Insurance Broker
Custom Seafood Processor
The Kenai Peninsula Tourism Industry

Service Organizations and Community Involvement:
Rotary (Spenard, Kenai, and Soldotna)
Peninsula Winter Games Board of Directors
Kenai and Soldotna Chambers of Commerce (Board of Directors - Soldotna 5 years)
Kenai Wild Salmon Brand Board of Directors
Soldotna Elks Lodge

Special Interests:
Fishing, hiking, and photography

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 62 AUTOMATED POLITICAL TELEPHONE CALLS REPRESENTATIVE OLSON
(H) STA 01/10/2005
HB 178 SPECIAL REQUEST LICENSE PLATES REPRESENTATIVE OLSON
CHAPTER 96 SLA 05 08/27/2005
HB 328 BAN MIXING ZONES IN SPAWNING AREAS REPRESENTATIVES SEATON, OLSON, GATTO, LEDOUX
(H) RES 01/30/2006
HB 395 FIRE SEASON DATES REPRESENTATIVE OLSON
CHAPTER 21 SLA 06 05/04/2006
HCR 7 COOK INLET OIL & GAS PLATFORM ABANDONMENT REPRESENTATIVE OLSON
LEGIS RESOLVE 12 05/27/2005
HR 12 NO FERRY SERVICE TO WASHINGTON STATE REPRESENTATIVE OLSON
(H) TRA 01/25/2006



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 15 LIQUOR LIC: OUTDOOR REC. LODGE/BARS/PUBS REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 41 SLA 05 06/07/2005
HB 30 APPROP: K-12 EDU OPERATING/DEBT EXPENSES REPRESENTATIVE HARRIS
(H) RLS 02/28/2005
HB 42 JOSEPH C WILLIAMS, SR., COASTAL TRAIL REPRESENTATIVE ELKINS
CHAPTER 9 SLA 05 04/20/2005
HB 54 BAIL REVIEW/ CRIME VICTIMS REPRESENTATIVES SAMUELS, STOLTZE
CHAPTER 65 SLA 05 07/13/2005
HB 58 OFFENSES AGAINST UNBORN CHILDREN REPRESENTATIVES LYNN, GATTO, WILSON
(H) JUD 04/07/2005
HB 122 NATIONAL GUARD INSURANCE & OTHER RELIEF REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(S) FIN 04/29/2006
HB 124 COLLECTION OF DNA/USE OF FORCE REPRESENTATIVE ANDERSON
CHAPTER 12 SLA 05 05/05/2005
HB 184 FIREARMS REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 82 SLA 05 07/21/2005
HB 185 POSTSECONDARY STUDENT IMMUNIZATION REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 21 SLA 05 05/17/2005
HB 208 STATE VETERANS' CEMETERY & FUND REPRESENTATIVE GUTTENBERG
(S) FIN 02/21/2006
HB 210 BLOODBORNE PATHOGEN TESTING REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 48 SLA 05 06/24/2005
HB 249 ENHANCED 911 SURCHARGES & SYSTEMS REPRESENTATIVE HAWKER
CHAPTER 55 SLA 05 06/24/2005
HB 273 PFD: DELAY PAYMENT FOR ALLOWABLE ABSENCES REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
RETURNED TO (H) RLS 04/24/2006
HB 277 GAMBLE-SPERL UAS JOINT USE FACILITY REPRESENTATIVE KERTTULA
CHAPTER 45 SLA 05 06/07/2005
HB 308 CALLER ID HACKERS REPRESENTATIVE LYNN
(S) FIN 04/25/2006
HB 318 LIMITATION ON EMINENT DOMAIN REPRESENTATIVES MCGUIRE, HOLM, HAWKER
CHAPTER 84 SLA 06 07/05/2006
HB 359 APPROP TO EARNINGS RESERVE ACCOUNT REPRESENTATIVE HOLM
(H) FIN 01/13/2006
HB 413 BURNING CAPABILITY OF CIGARETTES REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 04/12/2006
HCR 1 SOBRIETY AWARENESS MONTH: MARCH 2005 REPRESENTATIVE ROKEBERG
LEGIS RESOLVE 1 03/14/2005
HCR 2 IN-STATE NATURAL GAS NEEDS REPRESENTATIVE SAMUELS
LEGIS RESOLVE 11 05/17/2005
HCR 3 RENEWABLE ENERGY ALASKA PROJECT REPRESENTATIVE RAMRAS
(H) RLS 03/15/2005
HJR 4 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE HAWKER
RETURNED TO (S) RLS 02/07/2005
HJR 6 LABELING OF FISH /SHELLFISH PRODUCTS REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 5 05/19/2005
HR 7 EAST LYNN CANAL HIGHWAY REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
HOUSE RESOLVE 7 05/17/2005
SB 12 HUMAN TRAFFICKING/SEXTOURISM/PROCUREMENTS SENATOR DYSON
CHAPTER 72 SLA 06 06/16/2006
SB 90 ALASKA TERRITORIAL GUARD DAY SENATOR HUGGINS
CHAPTER 17 SLA 05 05/12/2005
SB 171 NPR-A COMMUNITY GRANT PROGRAM SENATOR WILKEN
CHAPTER 55 SLA 06 06/03/2006
SB 200 USE OF FORCE TO PROTECT SELF/HOME/PROP. SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 68 SLA 06 06/15/2006
SB 206 DETENTION /I.D. OF PERSONS;CONTEMPT OF CT SENATOR BUNDE
(S)AWAIT CONC/RECED 05/09/2006
SB 218 SEX OFFENDERS/SENTENCING/ABUSE REPORTS SENATOR BUNDE
CHAPTER 14 SLA 06 04/27/2006
SCR 2 ROTARY INTERNATIONAL YEAR 2005 SENATOR STEVENS G
LEGIS RESOLVE 4 05/17/2005

Legislative Service: