18th-24th Legislature (1993 -2006)

HOUSE
PETE KOTT





Representative Pete Kott
District: 17
Party: Republican

Legislative Service
1993-2002 Representative
2003-2006 Representative Speaker of the House

Date/Place of Birth:
8/29/49; Flint, MI

Occupation:
Small Business Owner, Legislator

Spouse:
Lichine

Children:
Peter, Pamela

Residency in Alaska:
Eagle River; 1984-present

Education:
High School - Flint Southwestern, 1964-67, diploma College/University - Florida International University, 1975-77, B.S. Criminal Justice Post Graduate - Florida International University, 1977-79, Masters Public Administration

Military Service:
U.S. Air Force, Captain, 22 years service; Awards: Commendation Medal (2), Meritorious Service Medal

Political and Government Positions:
State Representative, 1993-present

Business and Professional Positions:
Former Adjunct Professor, Wayland Baptist University, 1986-95; Co-Owner, Kott's Hardwood Flooring, Inc.

Service Organization(s) Membership:
Eagle River Elks Lodge; Muldoon American Legion, National Rifle Association

Special Interests:
Fishing, golfing, politics and family

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 199 EXEMPT UHAULS FROM VEHICLE RENTAL TAX REPRESENTATIVE KOTT
(H) FIN 04/15/2005
HB 272 CARD ROOMS & OPERATIONS REPRESENTATIVE KOTT
(S) JUD 05/08/2005
HB 276 BUSINESS LICENSE TOBACCO ENDORSEMENT REPRESENTATIVE KOTT
(H) FIN 04/10/2006
HB 283 AK HOUSING FINANCE CORP BOARD COMP. REPRESENTATIVE KOTT
(S) FIN 05/07/2005
HB 414 INTERCEPTION OF MINOR'S COMMUNICATIONS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 104 SLA 06 08/04/2006
HB 465 MARINE SAFETY AND SECURITY REPRESENTATIVE KOTT
(H) MLV 02/13/2006
HB 477 CHARITABLE GAMING REPRESENTATIVE KOTT
(H) L&C 02/13/2006
HCR 6 REESTABLISH INFO INFRASTRUCTURE TASKFORCE REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 39 05/22/2006
HJR 33 SUPPORTING IN-STATE MED. CARE FOR VETS REPRESENTATIVE KOTT
(H) HES 03/03/2006
HR 8 HOUSE TASK FORCE ON ALASKA GAMING POLICY REPRESENTATIVE KOTT
HOUSE RESOLVE 8 05/27/2005



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 42 JOSEPH C WILLIAMS, SR., COASTAL TRAIL REPRESENTATIVE ELKINS
CHAPTER 9 SLA 05 04/20/2005
HB 52 LONG-RANGE FISCAL PLAN REPRESENTATIVE GRUENBERG
(H) FIN 03/21/2005
HB 104 SEAT BELT ADVERTISING REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(H) STA 01/24/2005
HB 122 NATIONAL GUARD INSURANCE & OTHER RELIEF REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(S) FIN 04/29/2006
HB 219 STRANGULATION & SUFFOCATION CRIMES REPRESENTATIVE HAWKER
CHAPTER 20 SLA 05 05/17/2005
HB 220 MENTAL HEALTH PATIENT RIGHTS:STAFF GENDER REPRESENTATIVE GARA
(H) FIN 04/04/2005
HB 277 GAMBLE-SPERL UAS JOINT USE FACILITY REPRESENTATIVE KERTTULA
CHAPTER 45 SLA 05 06/07/2005
HB 322 SAFE SURRENDER OF BABIES REPRESENTATIVES LEDOUX, GRUENBERG
(S) RLS 05/03/2006
HB 331 UNDERAGE MILITARY ON LICENSED PREMISES REPRESENTATIVE ELKINS
(H) RLS 02/15/2006
HB 482 SCHOOL:BULLYING/HARASSMENT/INTIMIDATION REPRESENTATIVE ANDERSON
CHAPTER 109 SLA 06 08/08/2006
HCR 2 IN-STATE NATURAL GAS NEEDS REPRESENTATIVE SAMUELS
LEGIS RESOLVE 11 05/17/2005
HJR 6 LABELING OF FISH /SHELLFISH PRODUCTS REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 5 05/19/2005
SB 90 ALASKA TERRITORIAL GUARD DAY SENATOR HUGGINS
CHAPTER 17 SLA 05 05/12/2005
SB 155 APPROP: SCHOOLS/UNIV/VIROLOGY LAB/MUSEUM SENATOR STEVENS B
RETURNED TO (H) FIN 05/07/2005