19th-25th Legislature (1995 -2008)

SENATE
LYDA GREEN





Senator Lyda Green
District: G
Party: Republican

Legislative Service
1995-2006 Senator
2007-2008 Senator Senate President

Date/Place of Birth:
October 16, 1938 Livingston, Texas

Residency in Alaska:
Anchorage: 1962 - 1966, 1968 - 1984 Wasilla: 1984 - present

Occupation:
Former Business Owner and Educator

Spouse:
Husband - Curtis, since 1961

Children:
Children - Shelton, Bradley, Kristie Leaf Grandchildren - Kelsie, Connor, Caleb, Noah, Daniel, Torri, Meijan, and Jiabao

Education:
Brazosport High School; Freeport, Texas: 1952 - 1956 Sam Houston State University; Huntsville, Texas: 1956 - 1959 University of Alaska Anchorage: 1986 - 1988 - Slingerland Language Arts Certification

Alaska State Senate:
1995 - present Co-Chair, Finance Committee: 2003 - present Chair, Health, Education & Social Services Committee: 1995 - 1996, 2001 - 2002 Chair, State Affairs Committee: 1997 - 1998 Vice-Chair, Health, Education & Social Services Committee: 2003 - 2004 Vice-Chair, State Affairs Committee: 1999 - 2000 Vice-Chair, Resources Committee: 1997 - 1998 Vice-Chair, Judiciary Committee: 1995 - 1996 Administrative Regulation Review Joint Committee: 2001 - 2004 Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2003 - present Select Committee on Legislative Ethics: 2003 - 2004 State/Federal Research & Development Committee: 2001 - 2004 Health, Education & Social Services Committee: 1997 - 1998, 2003 - present Finance Committee: 1999 - 2002 Resources Committee: 1999 - 2000 Legislative Council Joint Committee: 1997 - 1998 Transportation Committee: 1995 - 1998 Finance Subcommittees: - Chair, Community & Economic Development: 1999 - 2000 - Chair, Corrections: 2003 - present - Chair, Court System: 2003 - present - Chair, Governor's Office: 2003 - 2004 - Chair, Health & Social Services: 2001 - present - Chair, Labor: 1999 - 2000 - Chair, Legislature: 2003 - 2004 - Chair, Transportation and Public Facilities: 2005 - present - Vice-Chair, Public Safety: 2001 - 2002 - Administration: 1997 - 2000 - Court System: 1995 - 1996 - Education: 1995 - 1996 - Labor: 1997 - 1998 - Natural Resources: 1997 - 1998 - University of Alaska: 2001 - present Matanuska Susitna Caucus: 1995 - 2000

Political and Government Positions:
Matanuska-Susitna Caucus: 1999 - 2000 Alaska Seafood Marketing Institute: 1997 Energy Council: 1997 Legislative Management: 1997 Reapportionment Task Force: 1997 Governor's Council on Disabilities and Special Education: 1991 - 1994 Department of Education Special Education Regulations Task Force: 1993 - 1994

Business and Professional Positions:
Former Owner, The Study (education/tutorial) Adjunct Instructor, Mat-Su Community College: 1991 - 1993 Instructor's Assistant, UAA: 1991 Co-Owner, Anchorage Racquet Club: 1978 - 1988 Teacher, West High School: 1963 - 1964 Administrative Assistant, Pan American Petroleum (AMOCO): 1962-63, 1964-65

Service Organizations and Community Involvement:
Active in Palmer First Baptist Church Former PTA/PTO school volunteer Former Member and President, Mt. McKinley Lioness Club Former Chair, Miners and Trappers Ball Life Member - National Rifle Assocation Wasilla Sunrise Rotary Palmer Lion's Club

Special Interests:
Family, Reading, Bridge, Piano, Traveling, Tennis

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 192 SCHOOL CONSTRUCTION BOND REIMBURSEMENT SENATOR GREEN
(S) FIN 05/01/2005
SB 216 BAIL RESTRICTIONS/UNLAWFUL EVASION SENATORS HUGGINS, GREEN
CHAPTER 57 SLA 06 06/13/2006



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 13 SCHOOL FUNDING & SCHOOL BOND REIMBURSEMNT REPRESENTATIVES GATTO, GRUENBERG
CHAPTER 41 SLA 06 05/25/2006
HB 32 APPROP: GRANT TO ARCTIC POWER FOR ANWR REPRESENTATIVE KOHRING
CHAPTER 23 SLA 05 05/17/2005
HB 75 HUNTING, FISHING, TRAPPING REPRESENTATIVE KELLY
CHAPTER 87 SLA 05 08/05/2005
HB 91 INDECENT EXPOSURE TO MINORS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 62 SLA 05 06/30/2005
HB 182 WAGE & HOUR ACT: EXEC/PROF/ADMIN/SALES/DP REPRESENTATIVE ROKEBERG
CHAPTER 90 SLA 05 08/09/2005
HB 184 FIREARMS REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 82 SLA 05 07/21/2005
HB 201 PERM. FUND DIVIDEND APPS OF MILITARY REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 83 SLA 05 07/21/2005
HCR 2 IN-STATE NATURAL GAS NEEDS REPRESENTATIVE SAMUELS
LEGIS RESOLVE 11 05/17/2005
HCR 13 NATURAL GAS SPUR LINE CONSTRUCTION REPRESENTATIVE RAMRAS
LEGIS RESOLVE 29 02/06/2006
HJR 8 SUPPORTING ALASKA ARMY NATL. GUARD REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
LEGIS RESOLVE 9 05/19/2005
SB 16 POWERS/DUTIES DOTPF/TRANSPORT.PLAN/ENERGY SENATOR STEVENS G
CHAPTER 39 SLA 05 06/02/2005
SB 54 PROTECTIVE ORDER FOR SEXUAL ASSAULT/ABUSE SENATOR DYSON
CHAPTER 36 SLA 06 05/18/2006
SB 56 CRIMINAL LAW/PROCEDURE/SENTENCING SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 2 SLA 05 03/22/2005
SB 60 EXTEND SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR STEVENS B
CHAPTER 8 SLA 05 04/09/2005
SB 63 USE SEAT BELT ROAD SIGNS SENATOR STEVENS B
CHAPTER 15 SLA 05 05/12/2005
SB 104 PERMANENT FUND DIVIDEND FRAUD/ELIGIBILITY SENATOR SEEKINS
CHAPTER 42 SLA 06 05/25/2006
SB 118 ONLINE ENTICEMENT OF MINOR SENATOR FRENCH
(S) FIN 03/24/2005
SB 119 BAN ONLINE DIST. OF PORNOGRAPHY TO MINORS SENATOR FRENCH
(S) FIN 03/24/2005
SB 134 PILOT PROJECT: SEX OFFENSE VICTIMS RIGHTS SENATOR BUNDE
CHAPTER 74 SLA 06 06/16/2006
SB 155 APPROP: SCHOOLS/UNIV/VIROLOGY LAB/MUSEUM SENATOR STEVENS B
RETURNED TO (H) FIN 05/07/2005
SB 209 ACCESS TO LICENSED CLUB PREMISES SENATOR HUGGINS
CHAPTER 69 SLA 06 06/15/2006
SB 218 SEX OFFENDERS/SENTENCING/ABUSE REPORTS SENATOR BUNDE
CHAPTER 14 SLA 06 04/27/2006
SB 274 GOVT. FIREARM DISPOSAL AND INVENTORY SENATOR DYSON
CHAPTER 70 SLA 06 06/15/2006
SB 298 TRUSTS:LOANS;CLAIMS;POWERS/ IRAS SENATOR SEEKINS
CHAPTER 66 SLA 06 06/15/2006
SCR 2 ROTARY INTERNATIONAL YEAR 2005 SENATOR STEVENS G
LEGIS RESOLVE 4 05/17/2005
SJR 10 SUPPORT FEDERAL MARRIAGE AMENDMENT SENATOR DYSON
(H) STA 04/07/2005
SJR 14 REPEAL FEDERAL ESTATE TAX SENATOR HUGGINS
(H) STA 04/21/2005
SJR 15 BAN LAWSUITS AGAINST FIREARMS INDUSTRY SENATOR HUGGINS
(H) JUD 05/05/2005
SJR 16 STATES' RIGHT TO REGULATE HUNTING/FISHING SENATOR THERRIAULT
LEGIS RESOLVE 16 05/19/2005
SR 2 EAST LYNN CANAL HIGHWAY SENATOR STEDMAN
SENATE RESOLVE 2 05/17/2005
SR 4 USPS AIR SHIPMENT OF BYPASS MAIL SENATOR OLSON
SENATE RESOLVE 3 05/27/2005