22nd-28th Legislature (2001 -2014)

HOUSE
PEGGY WILSON





Representative Peggy Wilson
District: 2
Party: Republican

Legislative Service
2001-2010 Representative
2011-2014 Representative House Majority Whip

:

Date/Place of Birth:
September 8, 1945
Anamosa, Iowa

Residency in Alaska:
1993 - present
Wrangell: 1997 - present
Tok: 1993 - 1997

Occupation:
Registered Nurse

Family:
Husband - Woody
Children: Tad, Gina and Chris
Grandchildren: 8
Great Grandchildren: 2

Education:
High School: Manchester, Iowa: 1960 - 1964
Kirkwood Community College: 1969 - 1973
   - Associate Degree in Science
   - Associate Degree in Registered Nursing
University of Alaska
   - EMT Training, Continuing Education
University of Chapel Hill
   - Nationally Certified School Nurse

Alaska State House of Representatives:
Health, Education, & Social Services:
   member: 2001 - 2008
   Vice-Chair: 2001 - 2002
   Chair: 2003 - 2008
Special Committee on Education: 2001 - 2006
House Special Committee on Fisheries: 2001 - 2008
   Co-Chair: 2001 - 2002
   Vice-Chair: 2003 - 2004
Judiciary Committee: 2007
Legislative Council Committee: 2007 - present
Resources Committee: 2007 - present
   Vice-Chair: 2011 - present
House Special Committee on Ways & Means:2003 - 2008
   Vice-Chair: 2005 - 2006
State Affairs: 2001 - 2002, 2009 - present
Transportation: 2001 - 2002, 2009 - present
   Chair: 2009 - present
Finance Subcommittees:
   - Education & Early Development: 2001 - present
   - Corrections: 2011 - present
   - Health & Social Services: 2001 - 2008
   - Labor & Workforce Development: 2005 - 2010
   - Fish & Game: 2003 - 2004
   - Transportation & Public Facilities: 2001 - 2002, 2009 - present
Southeast Caucus: 2003 - 2006
Fish Caucus: 2001 - present
Children’s Caucus: 2001 - 2008
School District Cost Task Force: 2005 - 2006, 2009 - present
Fiscal Policy Caucus: 2001 - 2002
Resources Caucus: 2009 - present
Majority Whip: 2011 - present

Other Political and Government Positions:
North Carolina House of Representatives: 1989 - 1993
   - NCSL Article about Legislators who have served in more than one state
Women’s Legislative Network of NCSL: 2003 - present
National Conference of State Legislatures (NCSL)
   - NCSL Fiscal Policy Committee: 2001 - 2006
Pacific Northwest Economic Region (PNWER): 2001 - present
Council of State Governments: 1990 - 1993, 2006 - present
Western Legislative Forestry Task Force (WLFTF): 2001- 2004
Wrangell/Petersburg Resource Advisory Committee (RAC): 2002 - present
Alaska Comprehensive Center Advisory Board: 2006 - present
Alaska-Canada Electrical Intertie Steering Committee: 2006 - present
U.S. Coastal States Caucus: 2009 - present
Southeast Alaska Conference: 2001 - present

Business and Professional Positions:
Former Positions:
   - EMT, Tok Area Emergency Management Service
   - EMT I & II instructor
   - School Nurse
   - Store Front Business Owner
   - General Manager for a life insurance company
   - Dairy Farmer

Service Organizations and Community Involvement:
Petersburg Chamber of Commerce
Sitka Chamber of Commerce
Wrangell Chamber of Commerce

Other Information:
Representative Wilson is the only woman to have served in two different State Legislatures.
   - Source: Center For American Women and Politics
   - Gilda Morales/Program Coordinator, Information Services

Special Interests:
Reading, Grandchildren, Traveling, Hunting, Boating, Church, Volunteer Work

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 135 MARITAL & FAMILY THERAPISTS REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 152 SLA 03 08/08/2003
HB 211 NURSE EDUC LOAN REPAYMENT PROGRAM REPRESENTATIVE WILSON
(S) FIN 05/16/2003
HB 233 INCREASE EDUCATION FUNDING REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 58 SLA 04 06/15/2004
HB 236 EMPLOYMENT TAX FOR EDUCATION REPRESENTATIVE WILSON
(H) RLS 03/29/2004
HB 321 INCOME TAX/EMPLOYMENT TAX REPRESENTATIVE WILSON
(H) W&M 05/20/2003
HB 444 DIRECT MARKETING FISHERIES BUSINESS REPRESENTATIVE WILSON
(H) FIN 03/08/2004
HB 457 DIFFERENTIATED HIGH SCHOOL DIPLOMAS REPRESENTATIVE WILSON
(H) EDU 02/16/2004
HB 478 COMMERCIAL FISHING INTERIM USE PERMITS REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 20 SLA 04 04/23/2004



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 10 GROUP HEALTH INS: PRIVATE GROUPS/PERSONS REPRESENTATIVES HEINZE, ROKEBERG
CHAPTER 54 SLA 04 06/14/2004
HB 12 HARASSMENT BY ELECTRONIC COMMUNICATION REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 13 SLA 03 05/01/2003
HB 15 SOLICITATIONS/CONSUMER PROTECTION REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 55 SLA 04 06/14/2004
HB 23 RESTITUTION FOR CRIME VICTIMS REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
CHAPTER 26 SLA 03 05/28/2003
HB 25 HEALTH CARE SERVICES DIRECTIVES REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
CHAPTER 83 SLA 04 06/25/2004
HB 30 TEACHER LOAN REPAYMENT PROGRAM REPRESENTATIVE STEVENS
(H) EDU 02/19/2003
HB 36 ELECTRONIC MAIL REPRESENTATIVE GARA
(S) L&C 05/21/2003
HB 45 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
(S) FIN 05/02/2003
HB 49 EXPAND DNA DATABASE REPRESENTATIVES ANDERSON, HAWKER
CHAPTER 88 SLA 03 06/13/2003
HB 51 LABELING OF PRESCRIBED DRUGS REPRESENTATIVE SEATON
CHAPTER 123 SLA 04 06/29/2004
HB 52 SEX CRIME AND PORNOGRAPHY OFFENSES REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 41 SLA 03 06/05/2003
HB 68 OFFICE OF VICTIMS' RIGHTS: INCLUDE MUNIS REPRESENTATIVE SAMUELS BY REQUEST
CHAPTER 6 SLA 03 04/11/2003
HB 69 REGULATION OF SHALLOW NATURAL GAS REPRESENTATIVE KOHRING
CHAPTER 45 SLA 03 06/06/2003
HB 73 EXTEND STATE MEDICAL BOARD REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(H) RLS 02/28/2003
HB 74 EXTEND BOARD OF NURSING REPRESENTATIVE DAHLSTROM
CHAPTER 2 SLA 03 03/27/2003
HB 82 LIMITATIONS ON COMMERCIAL ELECTRONIC MAIL REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 14 SLA 03 05/01/2003
HB 84 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 05/10/2004
HB 86 INJUNCTIONS AGAINST PERMITTED PROJECTS REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 81 SLA 03 06/12/2003
HB 91 RETIRED PEACE OFFICER'S MEDICAL BENEFITS REPRESENTATIVE ANDERSON
(S) FIN 05/05/2004
HB 102 CONCEALED DEADLY WEAPONS REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 62 SLA 03 06/11/2003
HB 108 SCREENING NEWBORNS FOR HEARING ABILITY REPRESENTATIVE FOSTER
(H) FIN 05/07/2003
HB 194 REGIONAL DEVELOPMENT ORG TAX CREDIT REPRESENTATIVE ANDERSON
(S) FIN 05/09/2003
HB 196 CARBON SEQUESTRATION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
CHAPTER 152 SLA 04 07/03/2004
HB 205 PFD: PEACE CORPS VOLUNTEERS & MISC REPRESENTATIVE MCGUIRE
(S) JUD 05/15/2003
HB 215 ONE PERCENT FOR ART REPRESENTATIVE STOLTZE
(S) FIN 05/17/2003
HB 226 ORGANIC FOOD REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 64 SLA 03 06/11/2003
HB 250 STATE CONTRACTS REPRESENTATIVE HOLM
CHAPTER 144 SLA 03 07/16/2003
HB 260 IMMUNITY FOR PROVIDING FREE HEALTH CARE REPRESENTATIVE SEATON
CHAPTER 56 SLA 04 06/14/2004
HB 287 WAIVE SOME PFD REQUIREMENTS FOR MILITARY REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(H) FIN 05/13/2003
HB 292 ABORTION: INFORMED CONSENT; INFORMATION REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(H) JUD 05/17/2003
HB 294 OFFENSES AGAINST UNBORN CHILDREN REPRESENTATIVE LYNN
(H) HES 05/01/2003
HB 303 USE CRIMINAL FINES FOR YOUTH COURTS REPRESENTATIVE OGG
(H) FIN 05/13/2003
HB 304 JACK COGHILL BRIDGE TO THE INTERIOR REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 7 SLA 04 03/15/2004
HB 333 PUBLIC SCHOOL ENDOWMENT / UNIVERSITY LAND REPRESENTATIVES OGG, COGHILL, HOLM
(S) RES 05/01/2004
HB 337 ANATOMICAL GIFTS REGISTRY/AWARENESS FUND REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 68 SLA 04 06/16/2004
HB 342 DRIVING UNDER INFLUENCE/ALCOHOL OFFENSES REPRESENTATIVE GATTO
CHAPTER 126 SLA 04 06/29/2004
HB 349 ILLEGALLY OBTAINED EVIDENCE/EVID RULE 412 REPRESENTATIVES SAMUELS, MCGUIRE, STOLTZE, DAHLSTROM
CHAPTER 16 SLA 04 04/21/2004
HB 361 APPROP: CLASSROOM INSTRUCTION GRANTS REPRESENTATIVES CROFT, ANDERSON
(H) EDU 01/12/2004
HB 398 DOMESTIC VIOLENCE FATALITY REVIEW TEAM REPRESENTATIVE DAHLSTROM
CHAPTER 19 SLA 04 04/21/2004
HB 405 SCHOOL PERFORMANCE DESIGNATION/REPORT REPRESENTATIVE GATTO
CHAPTER 173 SLA 04 07/26/2004
HB 428 CIVIL PENALTY: MINORS & ALCOHOL REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 129 SLA 04 06/29/2004
HB 493 LONG TERM FISCAL PLAN REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 04/21/2004
HCR 2 EXTEND RAILROAD TO FT. GREELY/DELTA JUNCT REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 12 05/02/2003
HCR 8 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEK REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 5 03/27/2003
HCR 10 RESTORATION OF RIPARIAN HABITAT REPRESENTATIVE WOLF
(S) RES 05/09/2003
HCR 11 ALASKA WILD SALMON WEEK REPRESENTATIVE WOLF
LEGIS RESOLVE 15 05/08/2003
HCR 12 HONORING CONGRESSMAN DON YOUNG REPRESENTATIVE STOLTZE
(H) STA 03/19/2003
HCR 21 ALASKA ENERGY POLICY TASK FORCE REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 24 06/05/2003
HCR 25 ALASKA WILD SALMON WEEK REPRESENTATIVE WOLF
(S) RES 03/31/2004
HCR 31 TRAUMATIC BRAIN INJURY AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE MCGUIRE
LEGIS RESOLVE 43 05/07/2004
HJR 5 CONST AM: INITIATIVE/REFERENDUM PETITIONS REPRESENTATIVE WILLIAMS
LEGIS RESOLVE 48 07/03/2004
HJR 14 NATIONAL WHEELCHAIR GAMES REPRESENTATIVE CROFT
LEGIS RESOLVE 26 07/15/2003
HJR 15 PLEDGE OF ALLEGIANCE/SPLIT 9TH CIRCUIT REPRESENTATIVE LYNN
(H) JUD 03/10/2003
HJR 18 SUPPORTING U.S. ARMED FORCES REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 8 04/24/2003
HJR 20 REPEALING PROHIBITION ON DEDICATED FUNDS REPRESENTATIVE MASEK
(H) RLS 02/26/2004
HJR 30 ELIMINATE SOCIAL SECURITY OFFSET REPRESENTATIVE GATTO
LEGIS RESOLVE 42 05/04/2004
HJR 32 LABELING OF FISH & FISH PRODUCTS REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 38 04/01/2004
HJR 34 FED TRAINING AND ASSISTANCE FOR FISHERMEN REPRESENTATIVE OGG BY REQUEST OF SALMON INDUSTRY TASK FORCE
LEGIS RESOLVE 63 06/09/2004
HR 8 RONALD REAGAN DAY REPRESENTATIVE STEPOVICH
HOUSE RESOLVE 8 08/13/2004
SB 41 MEDICAL CARE: CRIMES,COSTS,AUDITS SENATOR GREEN
CHAPTER 66 SLA 03 06/11/2003
SB 53 REVOKE DRIVER'S LIC. FOR FATAL ACCIDENT SENATOR OGAN
CHAPTER 89 SLA 03 06/13/2003
SB 78 MEDICAID FOR BREAST & CERVICAL CANCER SENATOR GREEN
CHAPTER 9 SLA 03 04/16/2003
SB 85 REPEAT SERIOUS SEX OFFENSES/VICTIM COMP. SENATOR FRENCH
CHAPTER 90 SLA 03 06/13/2003
SB 282 RESTAURANTS ETC DISCLOSE WILD/FARMED FISH SENATOR ELTON BY REQUEST OF SALMON INDUSTRY TASK FORCE
CHAPTER 146 SLA 04 07/03/2004
SB 286 DIRECT MARKETING FISHERIES BUSINESS/TAXES SENATOR STEDMAN BY REQUEST OF SALMON INDUSTRY TASK FORCE
CHAPTER 147 SLA 04 07/03/2004
SB 348 APPROVE FLINT HILLS ROYALTY OIL SALE SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 6 SLA 04 03/09/2004
SCR 1 SUPPORT ROADS/HOT SPRINGS LOOP ROAD SENATOR WILKEN
LEGIS RESOLVE 9 04/24/2003
SJR 4 ENDORSING ANWR LEASING SENATOR WAGONER
LEGIS RESOLVE 4 03/27/2003
SJR 8 DIVISION OF 9TH CIRCUIT CT OF APPEALS SENATOR SEEKINS
LEGIS RESOLVE 35 08/25/2003
SJR 9 SUPPORTING MEMBERS OF MILITARY SENATOR BUNDE
LEGIS RESOLVE 6 04/24/2003
SJR 10 PLEDGE OF ALLEGIANCE RESOLUTION SENATOR GREEN
LEGIS RESOLVE 20 08/25/2003
SJR 17 ALASKA-YUKON INTERGOV RELATIONS ACCORD SENATOR OLSON
LEGIS RESOLVE 19 08/25/2003