18th-23rd Legislature (1993 -2004)

HOUSE
BILL WILLIAMS





Representative Bill Williams
District: 1
Party: Republican

Legislative Service
1993-2004 Representative

Date/Place of Birth:
5/21/43; Ketchikan, AK

Occupation:
Longshoreman

Spouse:
Caryl

Children:
Steve, Mike, Krissy, David, Adam

Residency in Alaska:
Ketchikan/Saxman - 1943-Present

Education:
High School - Ketchikan High School, 1958-1962

Political and Government Positions:
Alaska House of Representatives, 1993-present; Western Legislative Forestry Task Force, 1993-present; Member, House Finance Committee, 1999-00; National Conference of State Legislatures, 1990-00; Chairman, House Transportation Committee, 1997-98; Chairman, House Resources Committee, 1993-96; Western States Coalition, 1993-96; Major, City of Saxman, 1976-83; Saxman City Council, 1972-92.

Business and Professional Positions:
International Longshoremen and Warehousemen Union. Former: President, Cape Fox Corporation; Board Member, Southern Southeast Regional Aquaculture Association; Chairman, Southeast Alaska Presidents Association

Service Organization(s) Membership:
Alaska Native Brotherhood; Saxman Tlingit & Haida

Special Interests:
Sports, fishing, working for the future of Alaska

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 31 INITIATIVE/REFERENDUM PETITIONS REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 148 SLA 04 07/03/2004
HB 341 DIVE FISHERY MANAGEMENT ASSESSMENT REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 156 SLA 04 07/03/2004
HB 409 SEINE VESSEL LENGTH REPRESENTATIVE WILLIAMS BY REQUEST OF SALMON INDUSTRY TASK FORCE
CHAPTER 145 SLA 04 07/03/2004
HB 410 ENTRY PERMIT BUY-BACK PROGRAM REPRESENTATIVE WILLIAMS BY REQUEST OF SALMON INDUSTRY TASK FORCE
(H) RES 02/12/2004
HB 415 FISHING IN MORE THAN ONE FISHERY REPRESENTATIVE WILLIAMS BY REQUEST
(H) FSH 01/29/2004
HB 416 DRIVER LICENSING, SAFETY, AND COURSES REPRESENTATIVE WILLIAMS BY REQUEST
(H) STA 02/02/2004
HB 495 4 DAM POOL JOINT ACTION AGENCY REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 100 SLA 04 06/25/2004
HJR 5 CONST AM: INITIATIVE/REFERENDUM PETITIONS REPRESENTATIVE WILLIAMS
LEGIS RESOLVE 48 07/03/2004



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 25 HEALTH CARE SERVICES DIRECTIVES REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
CHAPTER 83 SLA 04 06/25/2004
HB 49 EXPAND DNA DATABASE REPRESENTATIVES ANDERSON, HAWKER
CHAPTER 88 SLA 03 06/13/2003
HB 84 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 05/10/2004
HB 304 JACK COGHILL BRIDGE TO THE INTERIOR REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 7 SLA 04 03/15/2004
HB 426 TOURISM & RECREATION ASSESSMENT/CAR TAX REPRESENTATIVE KOTT
(H) L&C 03/18/2004
HCR 1 CONGRATULATE GOVERNOR/LT. GOVERNOR REPRESENTATIVE LYNN
(H) STA 01/21/2003
HCR 12 HONORING CONGRESSMAN DON YOUNG REPRESENTATIVE STOLTZE
(H) STA 03/19/2003
HCR 19 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) EDU 05/16/2003
HJR 18 SUPPORTING U.S. ARMED FORCES REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 8 04/24/2003
SB 286 DIRECT MARKETING FISHERIES BUSINESS/TAXES SENATOR STEDMAN BY REQUEST OF SALMON INDUSTRY TASK FORCE
CHAPTER 147 SLA 04 07/03/2004

Legislative Service: