21st-23rd Legislature (1999 -2004)

HOUSE
JIM WHITAKER





Representative Jim Whitaker
Resigned; October 27, 2003
District: 10
Party: Republican

Legislative Service
1999-2002 Representative
2003-2004 Representative Resigned 10/27/03

Date/Place of Birth:
9/30/50; Bremerton, WA

Occupation:
Small Business Owner

Spouse:
Patricia (Jinx)

Children:
Victoria, Christine, Jennifer, Wendy

Residency in Alaska:
Fairbanks; 1987-present, 1974, 1965 Girdwood; 1964 Palmer; 1959

Education:
High School - Indiana, Pennsylvania, 1968, diploma College/University - University of Oregon, 1973, B.S. Journalism

Political and Government Positions:
Fairbanks City Council, 1995-98

Business and Professional Positions:
Small Business Owner since 1976

Service Organization(s) Membership:
Founding Member: Volunteers in Policing; Board Member: Festival Fairbanks; Former Board Member: Yukon Quest

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 24 AGREEMENTS ON MANAGEMENT OF FISH AND GAME REPRESENTATIVES WEYHRAUCH, WHITAKER
CHAPTER 95 SLA 03 06/16/2003
HB 38 MUNICIPAL MERGER AND CONSOLIDATION REPRESENTATIVE WHITAKER
(H) CRA 01/21/2003
HB 127 ROADSIDE MEMORIALS REPRESENTATIVE WHITAKER
CHAPTER 125 SLA 03 06/18/2003



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 12 HARASSMENT BY ELECTRONIC COMMUNICATION REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 13 SLA 03 05/01/2003
HB 16 STRANDED GAS DEVELOPMENT ACT AMENDMENTS REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 4 SLA 03 04/07/2003
HB 17 JURY TRIAL FOR ENDING PARENTAL RIGHTS REPRESENTATIVE COGHILL
(H) JUD 01/21/2003
HB 32 UNIFORM PRESCRIPTION DRUG CARD REPRESENTATIVE COGHILL
(H) HES 05/08/2003
HB 35 ALCOHOLIC BEVERAGE TAX FOR WINE PRODUCERS REPRESENTATIVE STEVENS
(H) L&C 02/12/2003
HB 51 LABELING OF PRESCRIBED DRUGS REPRESENTATIVE SEATON
CHAPTER 123 SLA 04 06/29/2004
HB 52 SEX CRIME AND PORNOGRAPHY OFFENSES REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 41 SLA 03 06/05/2003
HB 57 ROYALTY GAS CONTRACTS AGRICULTURAL CHEM. REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 58 SLA 03 06/11/2003
HB 84 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 05/10/2004
HB 102 CONCEALED DEADLY WEAPONS REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 62 SLA 03 06/11/2003
HB 194 REGIONAL DEVELOPMENT ORG TAX CREDIT REPRESENTATIVE ANDERSON
(S) FIN 05/09/2003
HB 210 CHITINA DIP NET FISHERY REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 118 SLA 03 06/18/2003
HB 283 ACREAGE FOR COAL LEASES REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 91 SLA 03 06/13/2003
HCR 1 CONGRATULATE GOVERNOR/LT. GOVERNOR REPRESENTATIVE LYNN
(H) STA 01/21/2003
HCR 2 EXTEND RAILROAD TO FT. GREELY/DELTA JUNCT REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 12 05/02/2003
HCR 5 LEGIS. TASK FORCE ON DESIGN OF STATE SEAL REPRESENTATIVE JOULE
(S) FIN 03/12/2004
HJR 18 SUPPORTING U.S. ARMED FORCES REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 8 04/24/2003

Legislative Service: