23rd-23rd Legislature (2003 -2004)

HOUSE
NICK STEPOVICH





Representative Nick Stepovich
Oath taken December 4, 2003
District: 10
Party: Republican

Legislative Service
2003-2004 Representative Oath administered 12/4/03

Date/Place of Birth:
12/31/1957, Juneau, AK

Occupation:
Local businessman

Spouse:
Christina Ester Stepovich

Children:
Cela

Residency in Alaska:
Lifelong: Juneau, one year; Fairbanks, since 1958

Education:
Monroe Fairbanks High - graduated,1976 Southern Oregon University - BA Political Science, 1980

Political and Government Positions:
Republican Party: Interior Region Chairman, District Chairman, Delegate since 1976; Fairbanks City Bedtax Committee - 1998

Business and Professional Positions:
Owner/operator of Soapy Smith's Pioneer Restaurant in Fairbanks

Service Organization(s) Membership:
Monroe Foundation, Fairbanks Heart Association, UAF Tipoff Club, Coaching Youth Sports

Special Interests:
Snow skiing, water skiing, basketball, baseball, football

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HR 8 RONALD REAGAN DAY REPRESENTATIVE STEPOVICH
HOUSE RESOLVE 8 08/13/2004



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 25 HEALTH CARE SERVICES DIRECTIVES REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
CHAPTER 83 SLA 04 06/25/2004
HB 84 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 05/10/2004
HB 91 RETIRED PEACE OFFICER'S MEDICAL BENEFITS REPRESENTATIVE ANDERSON
(S) FIN 05/05/2004
HB 282 UNIVERSITY EMPLOYEE RESEARCH CONTRACTS REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 22 SLA 04 04/23/2004
HB 304 JACK COGHILL BRIDGE TO THE INTERIOR REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 7 SLA 04 03/15/2004
HB 337 ANATOMICAL GIFTS REGISTRY/AWARENESS FUND REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 68 SLA 04 06/16/2004
HB 398 DOMESTIC VIOLENCE FATALITY REVIEW TEAM REPRESENTATIVE DAHLSTROM
CHAPTER 19 SLA 04 04/21/2004
HB 459 ELECTRONIC/OPTICAL SCAN VOTING MACHINES REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 154 SLA 04 07/03/2004
HCR 31 TRAUMATIC BRAIN INJURY AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE MCGUIRE
LEGIS RESOLVE 43 05/07/2004