23rd-25th Legislature (2003 -2008)

HOUSE
RALPH SAMUELS





Representative Ralph Samuels
District: 29
Party: Republican

Legislative Service
2003-2006 Representative
2007-2008 Representative Majority Leader

Date/Place of Birth:
December 1, 1961 Anchorage, Alaska

Residency in Alaska:
Anchorage: 1961 - present

Occupation:
Airline Executive Businessman

Education:
Attended various schools in Anchorage, King Salmon, & Fairbanks Metlaktla High School: Graduated 1979 University of Alaska, Fairbanks: 1980 - 1985

Alaska State House of Representatives:
Chair, Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2003 - 2004, 2007-2008 Co-Chair, Resources Committee: 2005 - 2006 Vice-Chair, Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2005 - 2006 Vice-Chair, Special Committee on Oil & Gas: 2005 - 2006 Community & Regional Affairs Committee: 2003 - 2004 Special Committee on Fisheries: 2003 - 2004 Judiciary Committee: 2003 - 2004, 2007 - 2008 Legislative Council Joint Committee: 2007 - 2008 Special Committee on Oil & Gas: 2007 - 2008 Rules Committee: 2007 - 2008 Special Committee on Ways & Means: 2005 - 2006 Finance Subcommittees: - Corrections: 2003 - 2006 - Court System: 2007 - 2008 - Governor: 2007 - 2008 - Law: 2003 - 2008 - Legislative: 2007 - 2008 - Public Safety: 2003 - 2008 - University of Alaska: 2003 - 2004

Other Political and Government Positions:
Former Chair, Public Safety Advisory Commission Municipal Budget Advisory Commission Former Member, Victims for Justice, Anchorage Youth Court

Business and Professional Positions:
Airline Executive, Penair: 1980 - present Alaska Air Carriers Association. Former Chair/Member, Anchorage Chamber of Commerce Former Board Member, State Chamber of Commerce

Special Interests:
Mountaineering, Mountain Biking, Cooking, Hiking, Hunting

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 66 PAWNBROKERS/SECONDHAND DEALERS REPRESENTATIVE SAMUELS
(H) L&C 01/27/2003
HB 68 OFFICE OF VICTIMS' RIGHTS: INCLUDE MUNIS REPRESENTATIVE SAMUELS BY REQUEST
CHAPTER 6 SLA 03 04/11/2003
HB 98 SPORT FISHING SEASONS FOR YOUTH REPRESENTATIVE SAMUELS
CHAPTER 13 SLA 04 04/07/2004
HB 214 PUNITIVE DAMAGES AGAINST EMPLOYERS REPRESENTATIVE SAMUELS
CHAPTER 85 SLA 03 06/13/2003
HB 306 OPTOMETRISTS' USE OF PHARMACEUTICALS REPRESENTATIVE SAMUELS BY REQUEST
(H) HES 05/07/2003
HB 348 NOTICE TO CRIME VICTIMS REPRESENTATIVES STOLTZE, DAHLSTROM, SAMUELS, MCGUIRE
CHAPTER 15 SLA 04 04/21/2004
HB 349 ILLEGALLY OBTAINED EVIDENCE/EVID RULE 412 REPRESENTATIVES SAMUELS, MCGUIRE, STOLTZE, DAHLSTROM
CHAPTER 16 SLA 04 04/21/2004
HB 357 RESTITUTION REPRESENTATIVES SAMUELS, STOLTZE, MCGUIRE, DAHLSTROM
CHAPTER 17 SLA 04 04/21/2004
HB 500 DEFINITION OF MEDICAL REVIEW ORGANIZATION REPRESENTATIVE SAMUELS
CHAPTER 71 SLA 04 06/16/2004
HB 511 CERTIFICATE OF NEED PROGRAM REPRESENTATIVE SAMUELS
CHAPTER 48 SLA 04 06/04/2004
HCR 13 LOCATION OF NEW SEAFOOD LAB REPRESENTATIVE SAMUELS
(H) FIN 03/19/2003
HJR 4 CONST AM: 90 DAY LEGISLATIVE SESSION REPRESENTATIVES SAMUELS, ROKEBERG
(H) RLS 03/12/2004
HJR 19 FEDERAL DIESEL FUEL REQUIREMENTS REPRESENTATIVE SAMUELS
(H) RLS 04/16/2003



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 12 HARASSMENT BY ELECTRONIC COMMUNICATION REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 13 SLA 03 05/01/2003
HB 36 ELECTRONIC MAIL REPRESENTATIVE GARA
(S) L&C 05/21/2003
HB 49 EXPAND DNA DATABASE REPRESENTATIVES ANDERSON, HAWKER
CHAPTER 88 SLA 03 06/13/2003
HB 51 LABELING OF PRESCRIBED DRUGS REPRESENTATIVE SEATON
CHAPTER 123 SLA 04 06/29/2004
HB 52 SEX CRIME AND PORNOGRAPHY OFFENSES REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 41 SLA 03 06/05/2003
HB 84 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 05/10/2004
HB 102 CONCEALED DEADLY WEAPONS REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 62 SLA 03 06/11/2003
HB 107 MEDICAID FOR BREAST & CERVICAL CANCER REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(H) FIN 02/26/2003
HB 127 ROADSIDE MEMORIALS REPRESENTATIVE WHITAKER
CHAPTER 125 SLA 03 06/18/2003
HB 177 CONCEALED HANDGUNS REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 63 SLA 03 06/11/2003
HB 250 STATE CONTRACTS REPRESENTATIVE HOLM
CHAPTER 144 SLA 03 07/16/2003
HB 303 USE CRIMINAL FINES FOR YOUTH COURTS REPRESENTATIVE OGG
(H) FIN 05/13/2003
HB 304 JACK COGHILL BRIDGE TO THE INTERIOR REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 7 SLA 04 03/15/2004
HB 309 CRIMES: NONINDIGENOUS FISH ; SENTENCING REPRESENTATIVE WOLF
CHAPTER 125 SLA 04 06/29/2004
HB 337 ANATOMICAL GIFTS REGISTRY/AWARENESS FUND REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 68 SLA 04 06/16/2004
HB 397 DEFENSE CONTACTS WITH VICTIMS & WITNESSES REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 18 SLA 04 04/21/2004
HB 398 DOMESTIC VIOLENCE FATALITY REVIEW TEAM REPRESENTATIVE DAHLSTROM
CHAPTER 19 SLA 04 04/21/2004
HB 493 LONG TERM FISCAL PLAN REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 04/21/2004
HCR 1 CONGRATULATE GOVERNOR/LT. GOVERNOR REPRESENTATIVE LYNN
(H) STA 01/21/2003
HCR 8 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEK REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 5 03/27/2003
HCR 11 ALASKA WILD SALMON WEEK REPRESENTATIVE WOLF
LEGIS RESOLVE 15 05/08/2003
HCR 12 HONORING CONGRESSMAN DON YOUNG REPRESENTATIVE STOLTZE
(H) STA 03/19/2003
HCR 31 TRAUMATIC BRAIN INJURY AWARENESS MONTH REPRESENTATIVE MCGUIRE
LEGIS RESOLVE 43 05/07/2004
HJR 14 NATIONAL WHEELCHAIR GAMES REPRESENTATIVE CROFT
LEGIS RESOLVE 26 07/15/2003
HJR 18 SUPPORTING U.S. ARMED FORCES REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 8 04/24/2003
HJR 22 PATRIOT ACT AND DEFENDING CIVIL LIBERTIES REPRESENTATIVE GUTTENBERG
LEGIS RESOLVE 27 07/15/2003
HJR 32 LABELING OF FISH & FISH PRODUCTS REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 38 04/01/2004
HJR 35 MAD COW DISEASE/COUNTRY OF ORIGIN LABELS REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 54 07/26/2004
SB 78 MEDICAID FOR BREAST & CERVICAL CANCER SENATOR GREEN
CHAPTER 9 SLA 03 04/16/2003
SB 85 REPEAT SERIOUS SEX OFFENSES/VICTIM COMP. SENATOR FRENCH
CHAPTER 90 SLA 03 06/13/2003
SB 270 AVALANCHE AWARENESS MONTH SENATOR GREEN
CHAPTER 10 SLA 04 03/22/2004
SCR 4 AVALANCHE AWARENESS MONTH SENATOR GREEN
LEGIS RESOLVE 7 04/24/2003
SCR 5 SOBRIETY AWARENESS MONTH: MARCH 2003 SENATOR STEVENS B
LEGIS RESOLVE 2 04/24/2003
SJR 8 DIVISION OF 9TH CIRCUIT CT OF APPEALS SENATOR SEEKINS
LEGIS RESOLVE 35 08/25/2003
SJR 10 PLEDGE OF ALLEGIANCE RESOLUTION SENATOR GREEN
LEGIS RESOLVE 20 08/25/2003

Legislative Service: