19th-23rd Legislature (1995 -2004)

SENATE
SCOTT OGAN





Senator Scott Ogan
Resigned; 4:30 pm, 8/25/04
District: H
Party: Republican

Legislative Service
1995-2002 Representative
2003-2004 Senator Resigned 4:30 pm, 8/25/04

Date/Place of Birth:
5/3/52; Columbus, OH

Occupation:
Cabinet Maker, Business Owner

Spouse:
Janet

Children:
Ryan, Laura

Residency in Alaska:
Palmer; 1982-present Anchorage; 1975-82

Education:
High School - Seacrest High, Delray Beach, FL, G.E.D., 1970 Technical/Vocational - Pilot Training, Harrison Air, Palmer, AK 1982; Private Pilot Rating; Repairman School, Southern Bell Telephone Company, Boca Raton, Florida, 1970-73 College/University - University of Alaska Anchorage, 1977, Welding

Political and Government Positions:
Public Member, Big Game Commercial Services Board; Representative, Alaska Legislature: Chairman, House Resources Committee; Member: State Affairs, Legislative Council, Oil & Gas, Fisheries, Community & Regional Affairs Committees; Chairman, Conservative Republican Caucus; Member, Republican Majority Caucus.

Business and Professional Positions:
Owner, Mountain Woodcrafters, 27 years (specializing in design and manufacturing of Institutional Architectural Millwork); Statewide operations from Barrow to Sitka

Service Organization(s) Membership:
Palmer Chamber of Commerce; National Rifle Association

Special Interests:
Horse-back hunting with my son, King Salmon and Steelhead fishing with my family, cooking, wooden boat building and cruising, float plane flying, history, studying the Constitution, reading

Other:
It is an honor to serve in the legislature

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
SB 39 FISH & GAME IN NAVIGABLE WATERS SENATOR OGAN
(S) STA 01/22/2003
SB 53 REVOKE DRIVER'S LIC. FOR FATAL ACCIDENT SENATOR OGAN
CHAPTER 89 SLA 03 06/13/2003
SB 127 PRIORITY TREATMENT OF PERMIT APPLICATIONS SENATOR OGAN
(S) RES 03/07/2003
SB 166 ATTY FEES: HUNTING/FISHING INTERFERENCE SENATOR OGAN
(S) RES 04/02/2003
SB 184 ORGANIC FOOD SENATOR OGAN
(S) RES 04/11/2003
SB 212 WILDFIRES AND NATURAL DISASTERS SENATOR OGAN
(S) STA 05/02/2003
SB 271 NATURAL GAS DEVEL AUTHORITY PROJECTS SENATOR OGAN
(S) RLS 03/24/2004
SJR 24 CONST AM: GUARANTEE PERM FUND DIVIDEND SENATOR OGAN
(S) FIN 03/01/2004



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 12 HARASSMENT BY ELECTRONIC COMMUNICATION REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 13 SLA 03 05/01/2003
HB 23 RESTITUTION FOR CRIME VICTIMS REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
CHAPTER 26 SLA 03 05/28/2003
HB 25 HEALTH CARE SERVICES DIRECTIVES REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
CHAPTER 83 SLA 04 06/25/2004
HB 31 INITIATIVE/REFERENDUM PETITIONS REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 148 SLA 04 07/03/2004
HB 52 SEX CRIME AND PORNOGRAPHY OFFENSES REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 41 SLA 03 06/05/2003
HB 82 LIMITATIONS ON COMMERCIAL ELECTRONIC MAIL REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 14 SLA 03 05/01/2003
HB 102 CONCEALED DEADLY WEAPONS REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 62 SLA 03 06/11/2003
HB 177 CONCEALED HANDGUNS REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 63 SLA 03 06/11/2003
HB 210 CHITINA DIP NET FISHERY REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 118 SLA 03 06/18/2003
HB 250 STATE CONTRACTS REPRESENTATIVE HOLM
CHAPTER 144 SLA 03 07/16/2003
HB 334 UNLAWFUL EXPLOITATION OF MINOR/CHILD PORN REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 131 SLA 04 06/29/2004
HB 337 ANATOMICAL GIFTS REGISTRY/AWARENESS FUND REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 68 SLA 04 06/16/2004
HB 350 CRIME VICTIMS' COMPENSATION FOR ARSON REPRESENTATIVES GATTO, GRUENBERG
CHAPTER 30 SLA 04 05/13/2004
HB 474 LIABILITY FOR AIRPORTS AND AIRSTRIPS REPRESENTATIVE HOLM
CHAPTER 39 SLA 04 06/04/2004
HB 496 YOUTH VOTE AMBASSADOR / ELECTION BDS REPRESENTATIVE DAHLSTROM
CHAPTER 161 SLA 04 07/24/2004
HCR 2 EXTEND RAILROAD TO FT. GREELY/DELTA JUNCT REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 12 05/02/2003
HCR 6 EXTEND JT LEG SALMON INDUSTRY TASK FORCE REPRESENTATIVE STEVENS
LEGIS RESOLVE 3 03/27/2003
HCR 8 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEK REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 5 03/27/2003
HJR 5 CONST AM: INITIATIVE/REFERENDUM PETITIONS REPRESENTATIVE WILLIAMS
LEGIS RESOLVE 48 07/03/2004
HJR 18 SUPPORTING U.S. ARMED FORCES REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 8 04/24/2003
HJR 22 PATRIOT ACT AND DEFENDING CIVIL LIBERTIES REPRESENTATIVE GUTTENBERG
LEGIS RESOLVE 27 07/15/2003
SB 30 ABORTION: INFORMED CONSENT; INFORMATION SENATOR DYSON
CHAPTER 178 SLA 04 07/26/2004
SB 41 MEDICAL CARE: CRIMES,COSTS,AUDITS SENATOR GREEN
CHAPTER 66 SLA 03 06/11/2003
SB 78 MEDICAID FOR BREAST & CERVICAL CANCER SENATOR GREEN
CHAPTER 9 SLA 03 04/16/2003
SB 98 LIABILITY: PLANE AND BOAT PASSENGERS SENATOR BUNDE
CHAPTER 119 SLA 03 06/18/2003
SB 147 CONTROL OF NUISANCE WILD ANIMALS SENATOR GREEN
CHAPTER 132 SLA 03 06/28/2003
SB 155 PREDATOR CONTROL/AIRBORNE SHOOTING SENATOR SEEKINS
CHAPTER 124 SLA 03 06/18/2003
SB 160 CIVIL LIABILITY FOR DEFIBRILLATOR USE SENATOR OLSON
CHAPTER 120 SLA 03 06/18/2003
SB 217 GENETIC PRIVACY SENATOR OLSON
CHAPTER 176 SLA 04 07/26/2004
SB 224 MINORS DRIVING AFTER CONSUMING ALCOHOL SENATOR COWDERY
CHAPTER 128 SLA 04 06/29/2004
SB 270 AVALANCHE AWARENESS MONTH SENATOR GREEN
CHAPTER 10 SLA 04 03/22/2004
SB 289 EXTENDING THE SPECIAL ED SERVICE AGENCY SENATOR GREEN
CHAPTER 27 SLA 04 05/04/2004
SB 295 EXTEND NAVIGABLE WATERS COMMISSION SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 41 SLA 04 06/04/2004
SB 305 ASSERTING STATE TITLE TO SUBMERGED LAND SENATOR THERRIAULT
CHAPTER 42 SLA 04 06/04/2004
SCR 4 AVALANCHE AWARENESS MONTH SENATOR GREEN
LEGIS RESOLVE 7 04/24/2003
SCR 5 SOBRIETY AWARENESS MONTH: MARCH 2003 SENATOR STEVENS B
LEGIS RESOLVE 2 04/24/2003
SCR 6 LOCATION OF NEW SEAFOOD LAB SENATOR WAGONER
(S) FIN 04/09/2003
SCR 12 BOROUGH INCORPORATION: UNORG AREAS SENATOR WILKEN
TRANSMITTED TO (H) 04/16/2004
SJR 3 CONST AM: APPROPRIATION/SPENDING LIMIT SENATOR DYSON
RETURNED TO (S) FIN 04/13/2004
SJR 4 ENDORSING ANWR LEASING SENATOR WAGONER
LEGIS RESOLVE 4 03/27/2003
SJR 5 DESTROY BRADY BILL RECORDS SENATOR WAGONER
LEGIS RESOLVE 21 08/25/2003
SJR 6 CONST AM: 90 DAY LEGISLATIVE SESSION SENATOR GUESS
(S) JUD 05/09/2003
SJR 10 PLEDGE OF ALLEGIANCE RESOLUTION SENATOR GREEN
LEGIS RESOLVE 20 08/25/2003
SJR 17 ALASKA-YUKON INTERGOV RELATIONS ACCORD SENATOR OLSON
LEGIS RESOLVE 19 08/25/2003
SJR 27 SUBMERGED LAND TITLE DISPUTES SENATOR SEEKINS
LEGIS RESOLVE 45 06/04/2004

Legislative Service: