19th-23rd Legislature (1995 -2004)

HOUSE
BEVERLY MASEK





Representative Beverly Masek
District: 15
Party: Republican

Legislative Service
1995-2004 Representative

Date/Place of Birth:
9/30/63; Anvik, AK

Occupation:
Businessperson

Children:
Son - Michael

Residency in Alaska:
Anvik; 1963-81 Anchorage; 1981-84 Fairbanks; 1984-86 Willow; 1986-present

Education:
Anvik High School, Diploma - 1981

Political and Government Positions:
Alaska House of Representatives, 1994-present; Commissioner: Alaska Native Commission, Alaska Historical Commission; Member: Alaska State Advisory Committee to the U.S. Civil Rights Commission.

Business and Professional Positions:
Spokesperson: Alyeska Pipeline, Charter North and Payless Drug Stores; Assistant Manager, Stuckagain Heights Lodge; Bookkeeper, Chena Hot Springs; Operator, Masek Racing Kennels; Owner/Operator, Rustic Wilderness Lodge

Service Organization(s) Membership:
Alaska Boating Association; National Rifle Association; Willow United Methodist Church; Alaska Outdoor Council; National Foundation of Women Legislators; Women's Legislative Network (NCSL); Heartland Institute Legislative Advisor

Special Interests:
Family, dog mushing, hiking, fishing, outdoor activities, helping people solve problems

Other:
Only representative from the U.S. at the 1992 Winter Olympics Exhibition Sled Dog Race, France; Public speaker in schools across Alaska; Child abuse prevention program/goal setting and achievement program; Hugh O'Brien Youth Foundation; Four time Iditarod finisher, 1990-93; Alaska Distinguished Service Medal, 1999; Two time winner of the Talkeetna Moose Dropping Festivals Mountain Mothers Contest

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 116 SUPERVISORY EMPLOYEE OVERTIME EXEMPTION REPRESENTATIVE MASEK
(H) L&C 02/19/2003
HB 300 REPEAL ECONOMIC LIMIT FACTOR FOR OIL REPRESENTATIVE MASEK
WITHDRAWN BY SPONSR 05/07/2003
HJR 20 REPEALING PROHIBITION ON DEDICATED FUNDS REPRESENTATIVE MASEK
(H) RLS 02/26/2004



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 2 CIVIL STATUTE OF LIMITATIONS/SEX OFFENSES REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 40 SLA 03 06/05/2003
HB 25 HEALTH CARE SERVICES DIRECTIVES REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
CHAPTER 83 SLA 04 06/25/2004
HB 28 OIL & GAS ROYALTY MODIFICATION REPRESENTATIVES KOHRING, ROKEBERG
CHAPTER 72 SLA 03 06/11/2003
HB 36 ELECTRONIC MAIL REPRESENTATIVE GARA
(S) L&C 05/21/2003
HB 69 REGULATION OF SHALLOW NATURAL GAS REPRESENTATIVE KOHRING
CHAPTER 45 SLA 03 06/06/2003
HB 102 CONCEALED DEADLY WEAPONS REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 62 SLA 03 06/11/2003
HB 107 MEDICAID FOR BREAST & CERVICAL CANCER REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(H) FIN 02/26/2003
HB 134 CORRECTIONAL FACILITY EXPANSION REPRESENTATIVE STOLTZE
(H) FIN 04/22/2003
HB 177 CONCEALED HANDGUNS REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 63 SLA 03 06/11/2003
HB 194 REGIONAL DEVELOPMENT ORG TAX CREDIT REPRESENTATIVE ANDERSON
(S) FIN 05/09/2003
HB 226 ORGANIC FOOD REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 64 SLA 03 06/11/2003
HB 233 INCREASE EDUCATION FUNDING REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 58 SLA 04 06/15/2004
HB 275 ANIMALS AND CRUELTY TO ANIMALS REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 139 SLA 04 06/30/2004
HB 303 USE CRIMINAL FINES FOR YOUTH COURTS REPRESENTATIVE OGG
(H) FIN 05/13/2003
HB 304 JACK COGHILL BRIDGE TO THE INTERIOR REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 7 SLA 04 03/15/2004
HB 334 UNLAWFUL EXPLOITATION OF MINOR/CHILD PORN REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 131 SLA 04 06/29/2004
HB 348 NOTICE TO CRIME VICTIMS REPRESENTATIVES STOLTZE, DAHLSTROM, SAMUELS, MCGUIRE
CHAPTER 15 SLA 04 04/21/2004
HB 357 RESTITUTION REPRESENTATIVES SAMUELS, STOLTZE, MCGUIRE, DAHLSTROM
CHAPTER 17 SLA 04 04/21/2004
HB 366 ANIMAL CLASSICS CHARITABLE GAMING REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 162 SLA 04 07/24/2004
HB 397 DEFENSE CONTACTS WITH VICTIMS & WITNESSES REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 18 SLA 04 04/21/2004
HB 398 DOMESTIC VIOLENCE FATALITY REVIEW TEAM REPRESENTATIVE DAHLSTROM
CHAPTER 19 SLA 04 04/21/2004
HCR 2 EXTEND RAILROAD TO FT. GREELY/DELTA JUNCT REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 12 05/02/2003
HCR 21 ALASKA ENERGY POLICY TASK FORCE REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 24 06/05/2003
HJR 18 SUPPORTING U.S. ARMED FORCES REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 8 04/24/2003
HR 8 RONALD REAGAN DAY REPRESENTATIVE STEPOVICH
HOUSE RESOLVE 8 08/13/2004
SB 146 COMMEMORATIVE VETERANS LICENSE PLATE SENATOR GUESS
CHAPTER 68 SLA 03 06/11/2003
SJR 5 DESTROY BRADY BILL RECORDS SENATOR WAGONER
LEGIS RESOLVE 21 08/25/2003
SJR 9 SUPPORTING MEMBERS OF MILITARY SENATOR BUNDE
LEGIS RESOLVE 6 04/24/2003
SJR 16 END FEDERAL ETHANOL SUBSIDY SENATOR BUNDE
LEGIS RESOLVE 22 02/06/2004

Legislative Service: