18th-24th Legislature (1993 -2006)

HOUSE
PETE KOTT





Representative Pete Kott
Speaker of the House
District: 17
Party: Republican

Legislative Service
1993-2002 Representative
2003-2006 Representative Speaker of the House

Date/Place of Birth:
8/29/49; Flint, MI

Occupation:
Small Business Owner, Legislator

Spouse:
Lichine

Children:
Peter, Pamela

Residency in Alaska:
Eagle River; 1984-present

Education:
High School - Flint Southwestern, 1964-67, diploma College/University - Florida International University, 1975-77, B.S. Criminal Justice Post Graduate - Florida International University, 1977-79, Masters Public Administration

Military Service:
U.S. Air Force, Captain, 22 years service; Awards: Commendation Medal (2), Meritorious Service Medal

Political and Government Positions:
State Representative, 1993-present

Business and Professional Positions:
Former Adjunct Professor, Wayland Baptist University, 1986-95; Co-Owner, Kott's Hardwood Flooring, Inc.

Service Organization(s) Membership:
Eagle River Elks Lodge; Muldoon American Legion, National Rifle Association

Special Interests:
Fishing, golfing, politics and family

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 271 PASSENGER/RECREATIONAL VEHICLE RENTAL TAX REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 105 SLA 03 06/16/2003
HB 347 EXEMPT TAXIS FROM VEHICLE RENTAL TAX REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 29 SLA 04 05/07/2004
HB 426 TOURISM & RECREATION ASSESSMENT/CAR TAX REPRESENTATIVE KOTT
(H) L&C 03/18/2004
HB 494 ELECTRONIC PAYMENT FOR STATE BUSINESS REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 175 SLA 04 07/26/2004
HB 505 ALCOHOL LICENSING: CONNOISSEUR LICENSE REPRESENTATIVE KOTT
(H) L&C 02/16/2004
HB 509 ALASKA GAMING COMMISSION REPRESENTATIVE KOTT
(H) RLS 03/05/2004
HB 513 CSED NAME CHANGE/DRIVER'S LIC.SUSPENSION REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 107 SLA 04 06/29/2004
HB 514 CHILD SUPPORT ENFORCEMENT/ CRIMES REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 108 SLA 04 06/29/2004
HCR 32 AK INFO INFRASTRUCTURE POLICY TASK FORCE REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 52 06/28/2004



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 84 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 05/10/2004
HB 86 INJUNCTIONS AGAINST PERMITTED PROJECTS REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 81 SLA 03 06/12/2003
HB 91 RETIRED PEACE OFFICER'S MEDICAL BENEFITS REPRESENTATIVE ANDERSON
(S) FIN 05/05/2004
HB 102 CONCEALED DEADLY WEAPONS REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 62 SLA 03 06/11/2003
HB 107 MEDICAID FOR BREAST & CERVICAL CANCER REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(H) FIN 02/26/2003
HB 196 CARBON SEQUESTRATION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
CHAPTER 152 SLA 04 07/03/2004
HB 275 ANIMALS AND CRUELTY TO ANIMALS REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 139 SLA 04 06/30/2004
HB 304 JACK COGHILL BRIDGE TO THE INTERIOR REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 7 SLA 04 03/15/2004
HB 313 STATE PROCUREMENT PILOT PROGRAM REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 51 SLA 03 06/06/2003
HB 459 ELECTRONIC/OPTICAL SCAN VOTING MACHINES REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 154 SLA 04 07/03/2004
HB 493 LONG TERM FISCAL PLAN REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 04/21/2004
HCR 1 CONGRATULATE GOVERNOR/LT. GOVERNOR REPRESENTATIVE LYNN
(H) STA 01/21/2003
HCR 2 EXTEND RAILROAD TO FT. GREELY/DELTA JUNCT REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 12 05/02/2003
HCR 12 HONORING CONGRESSMAN DON YOUNG REPRESENTATIVE STOLTZE
(H) STA 03/19/2003
HCR 19 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) EDU 05/16/2003
HJR 18 SUPPORTING U.S. ARMED FORCES REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 8 04/24/2003
HJR 32 LABELING OF FISH & FISH PRODUCTS REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 38 04/01/2004
HR 8 RONALD REAGAN DAY REPRESENTATIVE STEPOVICH
HOUSE RESOLVE 8 08/13/2004