20th-27th Legislature (1997 -2012)

HOUSE
REGGIE JOULE





Representative Reggie Joule
District: 40
Party: Democrat

Legislative Service
1997-2012 Representative

:

Date/Place of Birth:
July 14, 1952 - Nome, Alaska

Residency in Alaska:
St. Michaels, 1952-55;
Deering, 1955-58;
Kotzebue, 1958-present

Occupation:
Administrator

Family:
Spouse: Linda
Children: Lovisa, Reggie III, Angela, Dawn, Puyuk

Education:
High School - Copper Valley High School, 1967-70;
College/University - University of Alaska Fairbanks, 1970-72

Business and Professional Positions:
Former chairman of the Governor’s Advisory Board on Alcoholism & Drug Abuse;
Boys and Girls club extension advisory council;
Former vice-chair of the Governor’s Interim Commission on Children & Youth;
Former member of the Alaska Human Resource Investment Council;
Former member of the Northwest Arctic School Board;
Former member of the NANA Regional Corporation Board of Directors;
Former member of the Kotzebue Local Fish and Game Advisory Board

Service Organizations and Community Involvement:
Governor’s Council for Developmental Disabilities, LitSite, FAS Steering Committee

Special Interests:
Subsistence activities, promoting the World Eskimo Indian Olympics and Native Youth Olympics, reading, public speaking, and family.

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 352 APPROP: LONGEVITY BONUS REPRESENTATIVES GUTTENBERG, BERKOWITZ, CISSNA, CRAWFORD, CROFT, GARA, GRUENBERG, JOULE, KOOKESH, KERTTULA, KAPSNER, LYNN
(H) STA 01/12/2004
HB 356 EXTEND ALCOHOL DELIVERY SITE SUNSET REPRESENTATIVE JOULE
CHAPTER 28 SLA 04 05/04/2004
HCR 5 LEGIS. TASK FORCE ON DESIGN OF STATE SEAL REPRESENTATIVE JOULE
(S) FIN 03/12/2004
HCR 9 SOBRIETY AWARENESS MONTH: MARCH 2003 REPRESENTATIVE JOULE
(H) RLS 02/21/2003



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 21 MEDICAID FOR BREAST & CERVICAL CANCER REPRESENTATIVES KERTTULA, KAPSNER, CISSNA
(H) FIN 02/26/2003
HB 25 HEALTH CARE SERVICES DIRECTIVES REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
CHAPTER 83 SLA 04 06/25/2004
HB 45 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
(S) FIN 05/02/2003
HB 84 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 05/10/2004
HB 180 VETERANS APPRECIATION DAY REPRESENTATIVE CROFT
(H) MLV 03/10/2003
HB 200 LEGISLATIVE COUNCIL & LB&A MEMBERSHIP REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 03/19/2003
HB 233 INCREASE EDUCATION FUNDING REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 58 SLA 04 06/15/2004
HB 304 JACK COGHILL BRIDGE TO THE INTERIOR REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 7 SLA 04 03/15/2004
HB 341 DIVE FISHERY MANAGEMENT ASSESSMENT REPRESENTATIVE WILLIAMS
CHAPTER 156 SLA 04 07/03/2004
HB 425 SCHOOL FUNDS RELATED TO BOARDING SCHOOLS REPRESENTATIVE COGHILL
(S) FIN 05/01/2004
HB 470 INCOME TAX ON INDIVIDUALS & FIDUCIARIES REPRESENTATIVE MOSES
(H) W&M 02/16/2004
HB 493 LONG TERM FISCAL PLAN REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 04/21/2004
HB 512 HYDROGEN ENERGY RESEARCH PROGRAM REPRESENTATIVE CRAWFORD
(S) FIN 05/05/2004
HCR 19 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) EDU 05/16/2003
HJR 14 NATIONAL WHEELCHAIR GAMES REPRESENTATIVE CROFT
LEGIS RESOLVE 26 07/15/2003
HJR 18 SUPPORTING U.S. ARMED FORCES REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 8 04/24/2003
HJR 32 LABELING OF FISH & FISH PRODUCTS REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 38 04/01/2004