21st-26th Legislature (1999 -2010)

HOUSE
JOHN HARRIS





Representative John Harris
District: 12
Party: Republican

Legislative Service
1999-2010 Representative
2005-2008 Representative Speaker of the House

Date/Place of Birth:
October 15, 1957 Glennallen, Alaska

Residency in Alaska:
Valdez: 1957 - present

Occupation:
Business Owner Teamster

Spouse:
Nicole

Children:
John Paul

Education:
Valdez High School, Valdez: Graduated 1975 Lincoln Electric Welding School, Cleveland, Ohio Spartan School of Aeronautics, Tulsa, Oklahoma

Alaska State House of Representatives:
Speaker of the House: 2005 - 2008
Joint Armed Services Committee: 2003 - 2006
Ethics Committee: 2005 - 2006
Fisheries Committee: 2005 - 2008
Legislative Council Committee: 2005 - 2008
Rule Committee: 2005 - 2008
Co-Chair, Finance Committee: 2003 - 2004
Joint Armed Services Committee: 2001 - 2002
Finance Committee: 2001 - 2002
Legislative Budget & Audit Joint Committee: 2001 - 2002
Finance Subcommittees:
- Health & Social Services: 2001 - 2002
- Court System: 2004 - 2008
- Corrections: 2003
- Governor: 2003 - 2008
- Legislature: 2003 - 2008
- University of Alaska: 2003 - 2008

Other Political and Government Positions:
Valdez City Council: 1990 - 1998 Mayor, City of Valdez: 1992 - 1996

Business and Professional Positions:
Owner, Valdez Industrial Supply

Service Organizations and Community Involvement:
Chambers of Commerce: Valdez, Delta, Glennallen Prince William Sound Community College Advisory Board Board Member, Horizons Unlimited Board Member, Resource of Alaska Board Member, United Way St. Frances Xavier Catholic Church

Special Interests:
Flying, traveling, volunteering

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 62 ADOPTION OF SAFETY CODES REPRESENTATIVE HARRIS
(H) L&C 01/24/2003
HB 137 MUNICIPAL TAX EXEMPTION : FARM USE LAND REPRESENTATIVE HARRIS
(H) CRA 02/28/2003
HB 148 LAND SURVEY STANDARDS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) L&C 03/04/2003
HB 231 PARENTAL RIGHTS; SUPPORT ARREARAGES REPRESENTATIVE HARRIS
(H) HES 04/02/2003
HB 395 SHALLOW NATURAL GAS/ OIL AND GAS REPRESENTATIVE HARRIS
(S) RES 05/01/2004
HB 449 AIDEA BONDS FOR GAS PUBLIC UTILITIES REPRESENTATIVE HARRIS BY REQUEST
(H) FIN 03/24/2004
HB 459 ELECTRONIC/OPTICAL SCAN VOTING MACHINES REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 154 SLA 04 07/03/2004
HB 493 LONG TERM FISCAL PLAN REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 04/21/2004
HCR 21 ALASKA ENERGY POLICY TASK FORCE REPRESENTATIVE HARRIS
LEGIS RESOLVE 24 06/05/2003



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 17 JURY TRIAL FOR ENDING PARENTAL RIGHTS REPRESENTATIVE COGHILL
(H) JUD 01/21/2003
HB 25 HEALTH CARE SERVICES DIRECTIVES REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
CHAPTER 83 SLA 04 06/25/2004
HB 45 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
(S) FIN 05/02/2003
HB 49 EXPAND DNA DATABASE REPRESENTATIVES ANDERSON, HAWKER
CHAPTER 88 SLA 03 06/13/2003
HB 69 REGULATION OF SHALLOW NATURAL GAS REPRESENTATIVE KOHRING
CHAPTER 45 SLA 03 06/06/2003
HB 84 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 05/10/2004
HB 91 RETIRED PEACE OFFICER'S MEDICAL BENEFITS REPRESENTATIVE ANDERSON
(S) FIN 05/05/2004
HB 102 CONCEALED DEADLY WEAPONS REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 62 SLA 03 06/11/2003
HB 107 MEDICAID FOR BREAST & CERVICAL CANCER REPRESENTATIVE DAHLSTROM
(H) FIN 02/26/2003
HB 130 UNFAIR TRADE PRACTICES; ANTITRUST REPRESENTATIVE WEYHRAUCH
(H) JUD 04/08/2003
HB 184 INDIVIDUAL DEFERRED ANNUITIES REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 101 SLA 03 06/16/2003
HB 194 REGIONAL DEVELOPMENT ORG TAX CREDIT REPRESENTATIVE ANDERSON
(S) FIN 05/09/2003
HB 226 ORGANIC FOOD REPRESENTATIVE STOLTZE
CHAPTER 64 SLA 03 06/11/2003
HB 251 MARINE PILOT FOR FOREIGN PLEASURE CRAFT REPRESENTATIVE DAHLSTROM
CHAPTER 39 SLA 03 06/05/2003
HB 282 UNIVERSITY EMPLOYEE RESEARCH CONTRACTS REPRESENTATIVE FATE
CHAPTER 22 SLA 04 04/23/2004
HB 296 APPROP: NATURAL GAS DEVELOPMENT AUTHORITY REPRESENTATIVE CROFT
(H) FIN 02/18/2004
HB 304 JACK COGHILL BRIDGE TO THE INTERIOR REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 7 SLA 04 03/15/2004
HB 348 NOTICE TO CRIME VICTIMS REPRESENTATIVES STOLTZE, DAHLSTROM, SAMUELS, MCGUIRE
CHAPTER 15 SLA 04 04/21/2004
HB 386 NATURAL GAS DEVELOPMENT AUTH. CONTRACT REPRESENTATIVE CROFT
(H) O&G 02/16/2004
HB 413 APPROP: REVERSE 2003 CBR SWEEP REPRESENTATIVE CROFT
(H) FIN 01/28/2004
HB 426 TOURISM & RECREATION ASSESSMENT/CAR TAX REPRESENTATIVE KOTT
(H) L&C 03/18/2004
HB 457 DIFFERENTIATED HIGH SCHOOL DIPLOMAS REPRESENTATIVE WILSON
(H) EDU 02/16/2004
HB 507 G.O. BONDS FOR EDUCATIONAL FACILITIES REPRESENTATIVE HAWKER
(H) FIN 02/16/2004
HB 513 CSED NAME CHANGE/DRIVER'S LIC.SUSPENSION REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 107 SLA 04 06/29/2004
HB 514 CHILD SUPPORT ENFORCEMENT/ CRIMES REPRESENTATIVE KOTT
CHAPTER 108 SLA 04 06/29/2004
HCR 1 CONGRATULATE GOVERNOR/LT. GOVERNOR REPRESENTATIVE LYNN
(H) STA 01/21/2003
HCR 2 EXTEND RAILROAD TO FT. GREELY/DELTA JUNCT REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 12 05/02/2003
HCR 8 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEK REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 5 03/27/2003
HCR 11 ALASKA WILD SALMON WEEK REPRESENTATIVE WOLF
LEGIS RESOLVE 15 05/08/2003
HCR 12 HONORING CONGRESSMAN DON YOUNG REPRESENTATIVE STOLTZE
(H) STA 03/19/2003
HJR 18 SUPPORTING U.S. ARMED FORCES REPRESENTATIVE LYNN
LEGIS RESOLVE 8 04/24/2003
HJR 42 EXXON VALDEZ DAMAGE CLAIMS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RES 02/16/2004
SJR 4 ENDORSING ANWR LEASING SENATOR WAGONER
LEGIS RESOLVE 4 03/27/2003
SJR 9 SUPPORTING MEMBERS OF MILITARY SENATOR BUNDE
LEGIS RESOLVE 6 04/24/2003

Legislative Service: