22nd-28th Legislature (2001 -2014)

HOUSE
PEGGY WILSON





Representative Peggy Wilson
District: 2
Party: Republican

Legislative Service
2001-2010 Representative
2011-2014 Representative House Majority Whip

:

Date/Place of Birth:
September 8, 1945
Anamosa, Iowa

Residency in Alaska:
1993 - present
Wrangell: 1997 - present
Tok: 1993 - 1997

Occupation:
Registered Nurse

Family:
Husband - Woody
Children: Tad, Gina and Chris
Grandchildren: 8
Great Grandchildren: 2

Education:
High School: Manchester, Iowa: 1960 - 1964
Kirkwood Community College: 1969 - 1973
   - Associate Degree in Science
   - Associate Degree in Registered Nursing
University of Alaska
   - EMT Training, Continuing Education
University of Chapel Hill
   - Nationally Certified School Nurse

Alaska State House of Representatives:
Health, Education, & Social Services:
   member: 2001 - 2008
   Vice-Chair: 2001 - 2002
   Chair: 2003 - 2008
Special Committee on Education: 2001 - 2006
House Special Committee on Fisheries: 2001 - 2008
   Co-Chair: 2001 - 2002
   Vice-Chair: 2003 - 2004
Judiciary Committee: 2007
Legislative Council Committee: 2007 - present
Resources Committee: 2007 - present
   Vice-Chair: 2011 - present
House Special Committee on Ways & Means:2003 - 2008
   Vice-Chair: 2005 - 2006
State Affairs: 2001 - 2002, 2009 - present
Transportation: 2001 - 2002, 2009 - present
   Chair: 2009 - present
Finance Subcommittees:
   - Education & Early Development: 2001 - present
   - Corrections: 2011 - present
   - Health & Social Services: 2001 - 2008
   - Labor & Workforce Development: 2005 - 2010
   - Fish & Game: 2003 - 2004
   - Transportation & Public Facilities: 2001 - 2002, 2009 - present
Southeast Caucus: 2003 - 2006
Fish Caucus: 2001 - present
Children’s Caucus: 2001 - 2008
School District Cost Task Force: 2005 - 2006, 2009 - present
Fiscal Policy Caucus: 2001 - 2002
Resources Caucus: 2009 - present
Majority Whip: 2011 - present

Other Political and Government Positions:
North Carolina House of Representatives: 1989 - 1993
   - NCSL Article about Legislators who have served in more than one state
Women’s Legislative Network of NCSL: 2003 - present
National Conference of State Legislatures (NCSL)
   - NCSL Fiscal Policy Committee: 2001 - 2006
Pacific Northwest Economic Region (PNWER): 2001 - present
Council of State Governments: 1990 - 1993, 2006 - present
Western Legislative Forestry Task Force (WLFTF): 2001- 2004
Wrangell/Petersburg Resource Advisory Committee (RAC): 2002 - present
Alaska Comprehensive Center Advisory Board: 2006 - present
Alaska-Canada Electrical Intertie Steering Committee: 2006 - present
U.S. Coastal States Caucus: 2009 - present
Southeast Alaska Conference: 2001 - present

Business and Professional Positions:
Former Positions:
   - EMT, Tok Area Emergency Management Service
   - EMT I & II instructor
   - School Nurse
   - Store Front Business Owner
   - General Manager for a life insurance company
   - Dairy Farmer

Service Organizations and Community Involvement:
Petersburg Chamber of Commerce
Sitka Chamber of Commerce
Wrangell Chamber of Commerce

Other Information:
Representative Wilson is the only woman to have served in two different State Legislatures.
   - Source: Center For American Women and Politics
   - Gilda Morales/Program Coordinator, Information Services

Special Interests:
Reading, Grandchildren, Traveling, Hunting, Boating, Church, Volunteer Work

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 119 PUBLIC UTILITY JOINT ACTION AGENCIES REPRESENTATIVE WILSON
(H) RLS 02/28/2001
HB 203 SPECIAL APPROP: SCHOOL DIST. COST FACTORS REPRESENTATIVE WILSON
(S) RLS 05/15/2002
HB 245 MARITAL & FAMILY THERAPISTS REPRESENTATIVE WILSON
(S) HES 02/22/2002
HB 276 REGULATION OF NURSING REPRESENTATIVE WILSON
CHAPTER 97 SLA 02 06/28/2002
HB 449 STUDENT LOAN FORGIVENESS:MEDICAL CARE REPRESENTATIVE WILSON
(H) EDU 02/19/2002
HB 483 PROCUREMENT OF GROUP HEALTH INSURANCE REPRESENTATIVE WILSON
(H) STA 02/19/2002
HJR 6 ROADLESS POLICY REPRESENTATIVE WILSON
LEGIS RESOLVE 4 03/09/2001



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 20 MUNICIPAL DIVIDEND: AID TO MUNIS & OTHERS REPRESENTATIVE MOSES
(S) CRA 05/03/2002
HB 32 SEX CRIME AND PORNOGRAPHY FORFEITURES REPRESENTATIVE HAYES
(S) RLS 05/07/2001
HB 91 ADD PHYSICIAN ASST TO STATE MEDICAL BOARD REPRESENTATIVE FATE
(H) FIN 03/07/2001
HB 95 CONTROL OF CAPITOL SPACE REPRESENTATIVE OGAN
WITHDRAWN BY SPONSR 05/08/2001
HB 111 CIVIL LIABILITY AND LIVESTOCK REPRESENTATIVE COGHILL
(S) JUD 04/24/2001
HB 115 EMERGENCY COMMITMENT ORDERS AND TREATMENT REPRESENTATIVE KAPSNER
CHAPTER 72 SLA 01 07/03/2001
HB 158 CRITERIA FOR REGULATIONS REPRESENTATIVE MCGUIRE
(H) JUD 02/28/2001
HB 160 REPORTING OF ABORTIONS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 141 SLA 02 07/05/2002
HB 164 GRANDPARENTS' RIGHTS REGARDING CINA REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 43 SLA 01 06/25/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 173 SCREENING NEWBORNS FOR HEARING ABILITY REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 04/21/2001
HB 176 APPROP: KAKE-PETERSBURG INTERTIE REPRESENTATIVE LANCASTER
(H) L&C 03/12/2001
HB 181 COMMUNITY PROPERTY/OBLIGATIONS OF SPOUSES REPRESENTATIVE MURKOWSKI
CHAPTER 80 SLA 01 07/03/2001
HB 187 VANDALISM OF CEMETERIES & GRAVES REPRESENTATIVE WHITAKER
CHAPTER 83 SLA 01 07/03/2001
HB 194 COMMERCIAL FISHING LICENSE & PERMIT FEES REPRESENTATIVE STEVENS
CHAPTER 27 SLA 01 05/09/2001
HB 195 FREEDOM OF RELIGION REPRESENTATIVE DYSON
(H) JUD 04/11/2001
HB 196 RIGHT OF ACTION FOR LEGAL SEPARATION REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 80 SLA 02 06/20/2002
HB 197 HEALTH CARE SERVICES DIRECTIVES REPRESENTATIVE HUDSON
(S) HES 04/24/2002
HB 210 STAT. OF LIMITATIONS:SEXUAL ASSAULT/ABUSE REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 86 SLA 01 07/03/2001
HB 211 FOUNDATION FORMULA INCREASE REPRESENTATIVE GUESS
(H) HES 02/08/2002
HB 213 INITIATIVE/REFERENDUM PETITIONS REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) FIN 03/01/2002
HB 222 ANNUAL RENTAL FOR MINING CLAIMS REPRESENTATIVE FATE
(H) RES 03/30/2001
HB 232 REMOTE RECREATIONAL CABIN SITE SALES REPRESENTATIVE FATE
(H) FIN 04/26/2002
HB 239 VOCATIONAL EDUCATION PILOT PROGRAM REPRESENTATIVE FOSTER
(S) RLS 05/15/2002
HB 241 RAIL AND UTILITY CORRIDOR TO CANADA REPRESENTATIVE JAMES
(S) RES 02/01/2002
HB 243 VERIFY AGE REQD FOR DEFENSE IN SEX CRIMES REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 83 SLA 02 06/20/2002
HB 244 RIGHT-OF-WAY TO DENALI BOR. FOR RR/UTIL. REPRESENTATIVE JAMES
CHAPTER 2 SLA 02 01/16/2002
HB 255 STATEWIDE SUICIDE PREVENTION COUNCIL REPRESENTATIVE PORTER
(H) FIN 04/25/2001
HB 268 LIMITS ON RIGHT TO PRIVACY REPRESENTATIVE GREEN
(H) RLS 05/06/2001
HB 283 APPOINTMENTS TO BOARD OF FISHERIES REPRESENTATIVE SCALZI
(H) RES 02/27/2002
HB 284 BOARD OF FISHERIES CONFLICTS OF INTEREST REPRESENTATIVE SCALZI
(H) RES 02/27/2002
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 286 FISHING PERMITS/ASSOCIATIONS/ASSESSMENTS REPRESENTATIVE SCALZI
CHAPTER 134 SLA 02 07/05/2002
HB 288 LIMITED ENTRY BUY-BACK PROGRAM/ASSESSMENT REPRESENTATIVE SCALZI
CHAPTER 135 SLA 02 07/05/2002
HB 315 GROUP HEALTH INSURANCE FOR PRIVATE GROUPS REPRESENTATIVE ROKEBERG
(S) HES 05/08/2002
HB 320 ELECTRONIC BALLOTING EQUIPMENT REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 6 SLA 02 03/07/2002
HB 348 VIOLATION OF A DOMESTIC VIOLENCE ORDER REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 113 SLA 02 07/01/2002
HB 368 FISHERY ENHANCEMENT LOANS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 03/04/2002
HB 417 ADULT DAY SERVICES FACILITIES REPRESENTATIVE CROFT
(H) L&C 02/13/2002
HB 448 TELEMARKETERS PHONE LISTS/REGISTRATION REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) JUD 04/25/2002
HB 464 CORRESPONDENCE STUDY PROGRAMS REPRESENTATIVE JAMES
(S) HES 05/06/2002
HCR 6 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEKS REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 11 03/27/2001
HCR 8 NORTH SLOPE NATURAL GAS PIPELINE ROUTING REPRESENTATIVE WHITAKER
(S) RLS 04/24/2001
HCR 20 SEPT 11 DAY OF REMEMBRANCE REPRESENTATIVE STEVENS
LEGIS RESOLVE 49 04/17/2002
HCR 24 DONATE GAME MEAT TO CHARITABLE ORGS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RES 02/19/2002
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MASEK
LEGIS RESOLVE 5 02/28/2001
HJR 16 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RLS 02/28/2001
HJR 17 DESTROY BRADY BILL RECORDS REPRESENTATIVE HAYES
(S) STA 02/11/2002
HJR 25 CONST AM: INITIATIVE/REFERENDUM PETITIONS REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) FIN 03/01/2002
HJR 26 STELLER SEA LION RESEARCH TEAM TO ALASKA REPRESENTATIVE STEVENS
LEGIS RESOLVE 25 07/07/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 35 REPEAL ESTATE TAX REPRESENTATIVE JAMES
(S) RLS 05/13/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 65 STUDY OF PAY EQUITY FOR STATE EMPLOYEES SENATOR DONLEY
CHAPTER 48 SLA 01 06/25/2001
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 105 VICTIMS' RIGHTS/ PRISONER'S PFD SENATOR HALFORD
CHAPTER 92 SLA 01 07/05/2001
SB 145 REGIONAL & VILLAGE PUB.SAFETY OFFICERS SENATOR HALFORD
CHAPTER 97 SLA 01 07/10/2001
SB 149 TEACHER RETIREM'T,REEMPLOYM'T,CERTIFIC'T SENATOR LEMAN
CHAPTER 58 SLA 01 06/29/2001
SB 242 CONCEALED HANDGUN PERMITTEES SENATOR TAYLOR
CHAPTER 17 SLA 02 05/03/2002
SB 266 FISHERY ENHANCEMENT LOANS SENATOR STEVENS
CHAPTER 26 SLA 02 05/18/2002
SCR 2 SOBRIETY AWARENESS MONTH SENATOR WARD
LEGIS RESOLVE 10 03/27/2001
SCR 28 JOINT LEGIS SALMON INDUSTRY TASK FORCE SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 53 05/03/2002
SJR 3 F-22 RAPTOR AIRCRAFT AT ELMENDORF AFB SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 6 03/09/2001
SJR 8 VOTING SITES AT MILITARY INSTALLATIONS SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 8 03/27/2001
SJR 9 NATIONAL MISSILE DEFENSE SYSTEM SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 7 03/27/2001
SJR 10 US COAST GUARD FUNDING SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 19 04/23/2001
SJR 12 ELIMINATE MARRIAGE TAX PENALTY SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 13 03/27/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001
SJR 15 CHILEAN FARMED SALMON SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 22 07/07/2001
SJR 31 TAX EXEMPT BONDS TO FUND VETERANS LOANS SENATOR WARD
LEGIS RESOLVE 52 05/03/2002