18th-23rd Legislature (1993 -2004)

HOUSE
BILL WILLIAMS





Representative Bill Williams
District: 1
Party: Republican

Legislative Service
1993-2004 Representative

Date/Place of Birth:
5/21/43; Ketchikan, AK

Occupation:
Longshoreman

Spouse:
Caryl

Children:
Steve, Mike, Krissy, David, Adam

Residency in Alaska:
Ketchikan/Saxman - 1943-Present

Education:
High School - Ketchikan High School, 1958-1962

Political and Government Positions:
Alaska House of Representatives, 1993-present; Western Legislative Forestry Task Force, 1993-present; Member, House Finance Committee, 1999-00; National Conference of State Legislatures, 1990-00; Chairman, House Transportation Committee, 1997-98; Chairman, House Resources Committee, 1993-96; Western States Coalition, 1993-96; Major, City of Saxman, 1976-83; Saxman City Council, 1972-92.

Business and Professional Positions:
International Longshoremen and Warehousemen Union. Former: President, Cape Fox Corporation; Board Member, Southern Southeast Regional Aquaculture Association; Chairman, Southeast Alaska Presidents Association

Service Organization(s) Membership:
Alaska Native Brotherhood; Saxman Tlingit & Haida

Special Interests:
Sports, fishing, working for the future of Alaska

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 78 AHFC'S SMALL COMMUNITY HOUSING LOANS REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) CRA 01/19/2001
HB 213 INITIATIVE/REFERENDUM PETITIONS REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) FIN 03/01/2002
HB 248 PERS BENEFITS FOR JUV INSTIT EMPLOYEES REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) FIN 03/13/2002
HB 312 SUPP. PUBLIC SCHOOL FUNDING/YOUTH ACADEMY REPRESENTATIVE WILLIAMS
(S) HES 04/18/2002
HB 496 PUBLIC UTILITIES EXEMPT FROM REGULATION REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) RLS 04/04/2002
HJR 25 CONST AM: INITIATIVE/REFERENDUM PETITIONS REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) FIN 03/01/2002



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 119 PUBLIC UTILITY JOINT ACTION AGENCIES REPRESENTATIVE WILSON
(H) RLS 02/28/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 172 THERAPEUTIC COURTS/ SUPERIOR COURT JUDGES REPRESENTATIVE PORTER
CHAPTER 64 SLA 01 07/03/2001
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 368 FISHERY ENHANCEMENT LOANS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 03/04/2002
HCR 12 FOREIGN SHIPS AND U.S. LONGSHOREMEN REPRESENTATIVE MOSES
LEGIS RESOLVE 43 04/17/2002
HJR 6 ROADLESS POLICY REPRESENTATIVE WILSON
LEGIS RESOLVE 4 03/09/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SCR 28 JOINT LEGIS SALMON INDUSTRY TASK FORCE SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 53 05/03/2002
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001

Legislative Service: