19th-23rd Legislature (1995 -2004)

HOUSE
SCOTT OGAN





Representative Scott Ogan
District: 27
Party: Republican

Legislative Service
1995-2002 Representative
2003-2004 Senator Resigned 4:30 pm, 8/25/04

Date/Place of Birth:
5/3/52; Columbus, OH

Occupation:
Cabinet Maker, Business Owner

Spouse:
Janet

Children:
Ryan, Laura

Residency in Alaska:
Palmer; 1982-present Anchorage; 1975-82

Education:
High School - Seacrest High, Delray Beach, FL, G.E.D., 1970 Technical/Vocational - Pilot Training, Harrison Air, Palmer, AK 1982; Private Pilot Rating; Repairman School, Southern Bell Telephone Company, Boca Raton, Florida, 1970-73 College/University - University of Alaska Anchorage, 1977, Welding

Political and Government Positions:
Public Member, Big Game Commercial Services Board; Representative, Alaska Legislature: Chairman, House Resources Committee; Member: State Affairs, Legislative Council, Oil & Gas, Fisheries, Community & Regional Affairs Committees; Chairman, Conservative Republican Caucus; Member, Republican Majority Caucus.

Business and Professional Positions:
Owner, Mountain Woodcrafters, 27 years (specializing in design and manufacturing of Institutional Architectural Millwork); Statewide operations from Barrow to Sitka

Service Organization(s) Membership:
Palmer Chamber of Commerce; National Rifle Association

Special Interests:
Horse-back hunting with my son, King Salmon and Steelhead fishing with my family, cooking, wooden boat building and cruising, float plane flying, history, studying the Constitution, reading

Other:
It is an honor to serve in the legislature

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 7 SALE OF TELEPHONE COOPERATIVES REPRESENTATIVE OGAN
WITHDRAWN BY SPONSR 01/18/2002
HB 28 MOVE SECOND LEGISLATIVE SESSION REPRESENTATIVE OGAN
(H) STA 01/08/2001
HB 80 LEGAL HOURS FOR SALE OF ALCOHOL REPRESENTATIVE OGAN
(H) FIN 03/26/2001
HB 95 CONTROL OF CAPITOL SPACE REPRESENTATIVE OGAN
WITHDRAWN BY SPONSR 05/08/2001
HB 128 APPROVAL FOR EMPLOYMENT OF MINORS REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 76 SLA 02 06/20/2002
HB 372 ANIMAL COMPLEMENTARY CARE/VETERINARIANS REPRESENTATIVE OGAN BY REQUEST
(H) L&C 02/01/2002
HB 376 FISH & GAME IN NAVIGABLE WATERS REPRESENTATIVE OGAN
(H) FIN 04/08/2002
HB 400 PERMANENT FUND CONTRIBUTION FOR EDUCATION REPRESENTATIVE OGAN
(H) STA 02/11/2002
HB 425 WILDFIRES AND NATURAL DISASTERS REPRESENTATIVE OGAN
(H) RES 02/13/2002
HJR 31 POWERS OF US SEN/EMERGENCY APPOINTMENTS REPRESENTATIVE OGAN
(H) RLS 02/19/2002



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 48 HUNT/FISH LICENSE: NO SS# OR OATHS REQ'D REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 39 SLA 01 06/25/2001
HB 82 FARM OPERATIONS:DISCLOSURE/NUISANCES REPRESENTATIVE HARRIS
(H) RES 04/06/2001
HB 158 CRITERIA FOR REGULATIONS REPRESENTATIVE MCGUIRE
(H) JUD 02/28/2001
HB 349 AGENCY PROGRAM AND FINANCIAL PLANS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 98 SLA 02 06/28/2002
HB 367 MEDICAL ASSISTANCE PROGRAM COVERAGE REPRESENTATIVE COGHILL
(H) HES 01/30/2002
HB 484 REGULATORY TAKING OF PRIVATE PROPERTY REPRESENTATIVE KOHRING
(H) CRA 02/19/2002
HJR 6 ROADLESS POLICY REPRESENTATIVE WILSON
LEGIS RESOLVE 4 03/09/2001
HJR 7 ENDORSING ANWR LEASING REPRESENTATIVE MASEK
LEGIS RESOLVE 5 02/28/2001
HJR 16 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RLS 02/28/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 37 ALASKA AIRLINES 70TH ANNIVERSARY REPRESENTATIVE KOTT
LEGIS RESOLVE 46 04/12/2002
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SJR 12 ELIMINATE MARRIAGE TAX PENALTY SENATOR LEMAN
LEGIS RESOLVE 13 03/27/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001
SJR 17 FEDERAL GUN POLICIES SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 21 07/07/2001

Legislative Service: