21st-23rd Legislature (1999 -2004)

HOUSE
CARL MORGAN





Representative Carl Morgan
District: 36
Party: Republican

Legislative Service
1999-2004 Representative

Date/Place of Birth:
1/21/50; Upper Kalskag, AK

Spouse:
Angela

Children:
Mona, Mary, Buddy (Carl), Fia (Sophia), Philip and six grand children

Residency in Alaska:
Lifelong

Occupation:
Electrician

Education:
Mt. Edgecumbe High School Graduate (Alaska Statewide Boarding School), 1969; Northrup Institute of Technology, Aircraft Maintenance Studies, 1971-1972; IBEW Electrical Apprenticeship Program, 1972-1976; Journeyman's License, 1976-1992

Business and Professional Positions:
Calista Corporation (Native regional profit) - Board of Directors/Treasurer, 1991-Present

Political and Government Positions:
Alaska State House of Representatives, 1999 - present; Member, Rules Committee, 2001 - present; Member, Resources Committee, 1999 - 2000, 2003; Co-Chairman, Community and Regional Affairs Committee, 1999-2002; Member, Economic Development Trade and Tourism Committee, 2001 - 2003; Alternate Member, The Energy Council (International Organization of Energy States), 2000 - 2001, Co-Chairman, Fisheries Committee, 1999 - 2000; Member, Health Education and Social Services Committee, 1999 - 2000; Member, (U.S.)President's Board of Advisors on Tribal Colleges and Universities, 2003 - present; Member, Western Interior Alaska Subsistence Regional Advisory Council, 1996 - present; Member, Aniak Traditional Council (federally recognized tribal government), 1990 - 2001; Kuskokwim Native Association (non-profit consortium of twelve tribes) Executive Committee, 1996 - 2001; Mayor, City of Aniak, 1991 - 1996.

Service Organization(s) Membership:
Current Member, National Rifle Association; Past Chairman/Member: 2000-present, Interior Rivers RC&D (Alaska Regional Development Organization; IBEW Electrical Instructor: 1979 Kuskokwim College, 1984 (Kotzebue Technical Center)

Special Interests:
Family outings, including hunting, fishing, snowmachining and boating

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 8 LEGIS.PIONEER ROAD DEVELOPMENT TASK FORCE REPRESENTATIVE ROKEBERG
(S) RLS 05/06/2001
HB 127 AVIATION & AIRCRAFT EMERGENCY EQUIPMENT REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 56 SLA 01 06/29/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 173 SCREENING NEWBORNS FOR HEARING ABILITY REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 04/21/2001
HB 218 BOARDING SCHOOL FUNDING REPRESENTATIVE COGHILL
(H) EDU 03/27/2001
HB 241 RAIL AND UTILITY CORRIDOR TO CANADA REPRESENTATIVE JAMES
(S) RES 02/01/2002
HB 294 PAYMENT DATE FOR BILLS FOR SERVICES REPRESENTATIVE COGHILL
(H) L&C 01/14/2002
HB 448 TELEMARKETERS PHONE LISTS/REGISTRATION REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) JUD 04/25/2002
HB 464 CORRESPONDENCE STUDY PROGRAMS REPRESENTATIVE JAMES
(S) HES 05/06/2002
HB 495 SCHOOL CONSTRUCTION: BONDS/FINANCING AUTH REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) HES 05/01/2002
HCR 6 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEKS REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 11 03/27/2001
HJR 6 ROADLESS POLICY REPRESENTATIVE WILSON
LEGIS RESOLVE 4 03/09/2001
HJR 16 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RLS 02/28/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 137 ALASKA HUMAN RESOURCE INVESTMENT COUNCIL SENATOR TORGERSON
CHAPTER 102 SLA 01 07/13/2001
SB 145 REGIONAL & VILLAGE PUB.SAFETY OFFICERS SENATOR HALFORD
CHAPTER 97 SLA 01 07/10/2001
SB 198 STATEWIDE SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR HALFORD
CHAPTER 84 SLA 01 07/03/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001

Legislative Service: