20th-27th Legislature (1997 -2012)

HOUSE
ALBERT KOOKESH





Representative Albert Kookesh
District: 5
Party: Democrat

Legislative Service
1997-2004 Representative
2005-2012 Senator

BIRTH DATE/PLACE:
11/24/1948; Juneau, Alaska

OCCUPATION:
Commercial Fisherman, Lodge and Market Owner/Operator

SPOUSE:
Sally Woods Kookesh

CHILDREN:
Elaine, Jacleen. Reanna, Albert, Walter

Education:
Grade School: Angoon Grade School High School: Mt. Edgecumbe High School
College University Alaska Methodist University, 1971, B.A.
Post Graduate: University of Washington, 1976, Juris Doctorate

Political and Government Positions:
Special Assistant for Rural Affairs, Office of the Governor, 12/94-5/96, Alaska Democratic Party: Precinct Chairman, Central Committeeman

Business and Professional Positions:
Board of Directors,Sealaska Corporation, Former Business Manager, Executive VP, Acting President/CEO, Kootznoowoo Inc, 1976-92

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
No Bills



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 101 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 70 SLA 01 07/03/2001
HB 114 INHALANT ABUSE REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) FIN 04/20/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 175 APPROP: POWER PROJECTS BONDS REPRESENTATIVE LANCASTER
(S) FIN 05/11/2002
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 320 ELECTRONIC BALLOTING EQUIPMENT REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 6 SLA 02 03/07/2002
HB 345 SPECIAL ELECTION FOR U.S. SENATE VACANCY REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 01/18/2002
HB 348 VIOLATION OF A DOMESTIC VIOLENCE ORDER REPRESENTATIVE CROFT
CHAPTER 113 SLA 02 07/01/2002
HB 368 FISHERY ENHANCEMENT LOANS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 03/04/2002
HB 405 CRIMES ON OR AGAINST STATE VESSELS/PLANES REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 87 SLA 02 06/27/2002
HB 442 MODIFIED BLANKET PRIMARY ELECTION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 02/15/2002
HB 491 G.O. BONDS: PUBLIC SCHOOLS REPRESENTATIVE JOULE
(H) HES 02/19/2002
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001