19th-25th Legislature (1995 -2008)

HOUSE
VIC KOHRING





Representative Vic Kohring
District: 26
Party: Republican

Legislative Service
1995-2006 Representative
2007-2008 Representative Resigned 7/19/07

Date/Place of Birth:
8/2/58; Waukegan, IL

Spouse:
Tatiana

Children:
Anna

Occupation:
Construction

Residency in Alaska:
Chugiak; 1963-69 Anchorage; 1969-76 Wasilla; 1976-present

Education:
High School - Dimond, 1973-76, diploma College/University - Alaska Pacific University, 1987, B.A. Post Graduate - Alaska Pacific University, 1989, M.B.A.

Political and Government Positions:
State Representative, District 14, 1995-Present; Alaska Housing Finance Corporation Board of Directors, 1991-94; Wasilla Planning and Utilities Commission, 1991-94.

Service Organization(s) Membership:
Wasilla Chamber of Commerce; Palmer Chamber of Commerce; National Rifle Association; Iditarod Trail Committee

Special Interests:
Fishing, hunting, family activities

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 5 TOBACCO & ALCOHOL I.D. CHECKS/DRIVERS LIC REPRESENTATIVE KOHRING
WITHDRAWN BY SPONSR 04/12/2002
HB 217 MUNICIPAL PROPERTY ASSESSMENT AND TAX REPRESENTATIVE KOHRING
WITHDRAWN BY SPONSR 04/12/2002
HB 389 MUNI TAX EXEMPTION: DETERIORATED PROPERTY REPRESENTATIVE KOHRING
CHAPTER 102 SLA 02 06/28/2002
HB 440 AGENCY ALTERNATIVE OPERATING BUDGETS REPRESENTATIVE KOHRING
(H) FIN 02/15/2002
HB 441 MAKE DEC A DIVISION OF DNR REPRESENTATIVE KOHRING
(H) RES 02/15/2002
HB 443 TATTOOING AND BODY PIERCING REPRESENTATIVE KOHRING
CHAPTER 104 SLA 02 06/28/2002
HB 452 SCHOOL DISTRICT CONSOLIDATION REPRESENTATIVE KOHRING
(H) EDU 02/19/2002
HB 484 REGULATORY TAKING OF PRIVATE PROPERTY REPRESENTATIVE KOHRING
(H) CRA 02/19/2002
HB 487 FIREWORKS REGULATION REPRESENTATIVE KOHRING
(H) STA 02/19/2002



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 1 MOVE LEGISLATURE TO ANCHORAGE REPRESENTATIVES ROKEBERG, GREEN
(H) STA 01/08/2001
HB 13 MUNICIPAL SERVICE AREAS REPRESENTATIVE BUNDE
CHAPTER 31 SLA 01 05/24/2001
HB 28 MOVE SECOND LEGISLATIVE SESSION REPRESENTATIVE OGAN
(H) STA 01/08/2001
HB 32 SEX CRIME AND PORNOGRAPHY FORFEITURES REPRESENTATIVE HAYES
(S) RLS 05/07/2001
HB 48 HUNT/FISH LICENSE: NO SS# OR OATHS REQ'D REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 39 SLA 01 06/25/2001
HB 101 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 70 SLA 01 07/03/2001
HB 105 FOUNDATION FORMULA INCREASE REPRESENTATIVE STEVENS
RETURNED TO (H) RLS 04/27/2001
HB 112 ABORTION: INFORMED CONSENT; INFORMATION REPRESENTATIVE COGHILL
(H) HES 02/05/2001
HB 124 NURS.HOME/ASSISTED LIV. EMPLOYEES/VISITOR REPRESENTATIVE HALCRO
(H) JUD 04/19/2001
HB 128 APPROVAL FOR EMPLOYMENT OF MINORS REPRESENTATIVE OGAN
CHAPTER 76 SLA 02 06/20/2002
HB 129 FREE PARK PERMITS: DISABLED VETS/SR. CIT REPRESENTATIVE MASEK BY REQUEST
(H) FIN 04/12/2001
HB 158 CRITERIA FOR REGULATIONS REPRESENTATIVE MCGUIRE
(H) JUD 02/28/2001
HB 160 REPORTING OF ABORTIONS REPRESENTATIVE COGHILL
CHAPTER 141 SLA 02 07/05/2002
HB 163 FUNDING FOR CORRESPONDENCE STUDY REPRESENTATIVE DYSON
(H) EDU 03/09/2001
HB 268 LIMITS ON RIGHT TO PRIVACY REPRESENTATIVE GREEN
(H) RLS 05/06/2001
HB 296 MUNICIPAL MERGER AND CONSOLIDATION REPRESENTATIVE WHITAKER
VETOED BY GOVERNOR 07/05/2002
HB 358 EXEMPTION FROM PROPERTY TAX: TIMBER REPRESENTATIVE CHENAULT
CHAPTER 64 SLA 02 06/19/2002
HB 376 FISH & GAME IN NAVIGABLE WATERS REPRESENTATIVE OGAN
(H) FIN 04/08/2002
HB 409 ELIMINATE DAYLIGHT SAVING TIME REPRESENTATIVE LANCASTER BY REQUEST
(H) RLS 04/09/2002
HB 419 PRESCRIPTION DRUG ASSISTANCE TASK FORCE REPRESENTATIVE HAYES
(H) HES 02/13/2002
HB 464 CORRESPONDENCE STUDY PROGRAMS REPRESENTATIVE JAMES
(S) HES 05/06/2002
HCR 24 DONATE GAME MEAT TO CHARITABLE ORGS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RES 02/19/2002
HJR 1 CONST AM: 90 DAY LEGISLATIVE SESSION REPRESENTATIVE ROKEBERG
(H) STA 01/08/2001
HJR 16 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RLS 02/28/2001
HJR 21 CONST. AM: OPEN MEETINGS FOR LEGISLATURE REPRESENTATIVE CROFT
(H) JUD 03/16/2001
HJR 27 WWII ALASKA-USSR LEND-LEASE MONUMENTS REPRESENTATIVE CHENAULT
LEGIS RESOLVE 26 06/25/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 35 REPEAL ESTATE TAX REPRESENTATIVE JAMES
(S) RLS 05/13/2002
HJR 36 CONSTITUTIONAL AMENDMENT : TAX CAPS REPRESENTATIVE CROFT
(H) FIN 03/22/2002
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 242 CONCEALED HANDGUN PERMITTEES SENATOR TAYLOR
CHAPTER 17 SLA 02 05/03/2002
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001
SJR 17 FEDERAL GUN POLICIES SENATOR DONLEY
LEGIS RESOLVE 21 07/07/2001
SJR 23 CONST AM: APPROPRIATION/SPENDING LIMIT SENATOR DONLEY
(H) FIN 02/08/2002