21st-28th Legislature (1999 -2014)

HOUSE
BETH KERTTULA





Representative Beth Kerttula
District: 3
Party: Democrat

Legislative Service
1999-2006 Representative
2007-2008 Representative Minority Leader
2009-2012 Representative House Minority Leader
2013-2014 Representative Resigned January 24, 2014

:

Beth's family has a long
history in Alaska starting in 1918, when her grandfather
Oscar spent the winter in Nome. In 1935 he returned with his
young family to the Matanuska Valley to farm. Beth's
father Jay has the honor of being the state's longest-
serving legislator and the only legislator to have served
as both House Speaker and Senate President. Her mother
Joyce was an English teacher and full-time volunteer as
Jay's office manager.


After growing up as a legislator's child in Juneau and
Palmer, Beth earned her BA from Stanford University and her
JD from the University of Santa Clara. She worked as an
attorney in both private and public practice before running
for office.


Beth has been elected seven times to the Alaska House of
Representatives from District 3 in Juneau. During her
public service she has been a strong voice for Alaskans
retaining control over their resource wealth and responsible
development and has been instrumental in oil and gas
decisions. Beth has also been a leader to restore civility,
ethics and non-partisan decision-making to the legislature.
She was the original sponsor of Alaska's world-renowned
cruise ship pollution legislation.


A trusted and respected leader, Beth served on the House
Finance Committee, was Minority Whip for 3 years, and is
currently the House Minority Leader - the highest rank for
a minority member in the House.


Beth's husband Jim Powell was Deputy Mayor of Juneau.
He works at the Department of Environmental Conservation and
is a PhD student at the University of Alaska.


Beth is a member of the Alaska Native Sisterhood, Camp
2, the Fil-Am and the Filipino Communities of Juneau, and
the Alaska Bar Association. Beth owns a very small jewelry
making business and enjoys reading, watching movies and just
being outside with Jim.

:
Beth resigned on January 24, 2014.

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 22 MARINE PASSENGER VESSELS REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) FIN 04/21/2001
HB 30 PUPIL\TEACHER RATIO IN PUBLIC SCHOOLS REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) EDU 01/08/2001
HB 313 INSURANCE COVERAGE FOR CONTRACEPTIVES REPRESENTATIVES MURKOWSKI, GUESS, KAPSNER, CISSNA, KERTTULA
(H) HES 01/14/2002
HB 482 STATE EMPLOYEE DEPENDENTS DAYCARE CENTERS REPRESENTATIVE KERTTULA
(H) STA 02/19/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 11 MOBILE HOME PARK EVICTION NOTICE REPRESENTATIVES CROFT, MURKOWSKI
(H) JUD 03/09/2001
HB 18 RENTERS' TAX EQUIVALENCY PAYMENT APPROP. REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) FIN 04/10/2001
HB 36 ENTERPRISE ZONES REPRESENTATIVE HAYES
(H) FIN 04/12/2001
HB 37 STUDENT LOAN FORGIVENESS REPRESENTATIVE STEVENS
(H) FIN 02/23/2001
HB 43 STUDENT LOAN FORGIVENESS REPRESENTATIVE GREEN
(S) HES 05/01/2001
HB 44 JOE REDINGTON SR. MEMORIAL TRAIL REPRESENTATIVE MASEK
CHAPTER 1 SLA 01 03/09/2001
HB 53 SEISMIC HAZARDS SAFETY COMMISSION REPRESENTATIVE DAVIES
CHAPTER 109 SLA 02 07/01/2002
HB 54 STUDENT LOAN FORGIVENESS REPRESENTATIVE DAVIES
(H) FIN 03/16/2001
HB 101 CHARTER SCHOOLS REPRESENTATIVE DYSON
CHAPTER 70 SLA 01 07/03/2001
HB 114 INHALANT ABUSE REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) FIN 04/20/2001
HB 118 SR CIT./DISABLED VET. PROP TAX EXEMPTION REPRESENTATIVE WHITAKER
CHAPTER 23 SLA 01 05/09/2001
HB 170 PERS PEACE OFFICER STATUS: F&G EMPLOYEES REPRESENTATIVE MASEK
(H) STA 03/09/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 172 THERAPEUTIC COURTS/ SUPERIOR COURT JUDGES REPRESENTATIVE PORTER
CHAPTER 64 SLA 01 07/03/2001
HB 173 SCREENING NEWBORNS FOR HEARING ABILITY REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 04/21/2001
HB 190 NATURAL GAS PIPELINE INCENTIVE/GAS TAX REPRESENTATIVE WHITAKER
WITHDRAWN BY SPONSR 05/02/2002
HB 194 COMMERCIAL FISHING LICENSE & PERMIT FEES REPRESENTATIVE STEVENS
CHAPTER 27 SLA 01 05/09/2001
HB 197 HEALTH CARE SERVICES DIRECTIVES REPRESENTATIVE HUDSON
(S) HES 04/24/2002
HB 202 PERS BENEFITS FOR PARK RANGERS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) STA 03/22/2001
HB 223 VOLUNTARY DUES DEDUCTION FROM RETIREMENT REPRESENTATIVE HUDSON
(H) STA 03/30/2001
HB 226 EMPLOYMENT OF PERSONS UNDER AGE 19 REPRESENTATIVE HARRIS
(H) L&C 04/02/2001
HB 228 SALE OF TOBACCO PRODUCTS REPRESENTATIVE HARRIS
CHAPTER 88 SLA 01 07/03/2001
HB 248 PERS BENEFITS FOR JUV INSTIT EMPLOYEES REPRESENTATIVE WILLIAMS
(H) FIN 03/13/2002
HB 253 CHILD PROTECTION:PERS PEACE OFF. STATUS REPRESENTATIVE JAMES
(H) STA 04/28/2001
HB 272 TOBACCO USE PREVENTION TRUST REPRESENTATIVE LANCASTER
(H) FIN 05/05/2001
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 320 ELECTRONIC BALLOTING EQUIPMENT REPRESENTATIVE GREEN
CHAPTER 6 SLA 02 03/07/2002
HB 345 SPECIAL ELECTION FOR U.S. SENATE VACANCY REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 01/18/2002
HB 362 EXTEND BOARD OF GOVERNORS OF AK BAR ASSN REPRESENTATIVE MURKOWSKI
CHAPTER 101 SLA 02 06/28/2002
HB 368 FISHERY ENHANCEMENT LOANS REPRESENTATIVE HARRIS
(H) FIN 03/04/2002
HB 390 ASMI SALMON MARKETING & MARKTNG TAX REPRESENTATIVE MCGUIRE
CHAPTER 136 SLA 02 07/05/2002
HB 393 SALES OF BUSINESS OPPORTUNITIES REPRESENTATIVE STEVENS
CHAPTER 128 SLA 02 07/05/2002
HB 405 CRIMES ON OR AGAINST STATE VESSELS/PLANES REPRESENTATIVE MEYER
CHAPTER 87 SLA 02 06/27/2002
HB 442 MODIFIED BLANKET PRIMARY ELECTION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 02/15/2002
HB 448 TELEMARKETERS PHONE LISTS/REGISTRATION REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) JUD 04/25/2002
HB 454 POLITICAL ACTIVITY BY CLASSIFIED EMPLOYEE REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) STA 02/19/2002
HB 489 CRUELTY TO ANIMALS REPRESENTATIVE CHENAULT
(S) RLS 05/13/2002
HCR 1 STATEWIDE COMP ENERGY PLAN TASK FORCE REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(S) HES 04/25/2001
HCR 24 DONATE GAME MEAT TO CHARITABLE ORGS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RES 02/19/2002
HJR 13 OPPOSE REDUCTION OF 90% OIL & GAS ROYALTY REPRESENTATIVE CISSNA
(H) O&G 02/07/2001
HJR 16 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RLS 02/28/2001
HJR 20 OPPOSING ARCTIC SHIPMENT OF NUCLEAR WASTE REPRESENTATIVE JOULE
(S) TRA 04/06/2001
HJR 21 CONST. AM: OPEN MEETINGS FOR LEGISLATURE REPRESENTATIVE CROFT
(H) JUD 03/16/2001
HJR 27 WWII ALASKA-USSR LEND-LEASE MONUMENTS REPRESENTATIVE CHENAULT
LEGIS RESOLVE 26 06/25/2001
SB 65 STUDY OF PAY EQUITY FOR STATE EMPLOYEES SENATOR DONLEY
CHAPTER 48 SLA 01 06/25/2001
SB 78 MUNICIPAL REGULATION OF RADIO ANTENNAS SENATOR TAYLOR BY REQUEST
CHAPTER 19 SLA 01 04/27/2001
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 93 ARCTIC WINTER GAMES TEAM ALASKA TRUST SENATOR PHILLIPS
CHAPTER 21 SLA 01 05/07/2001
SB 266 FISHERY ENHANCEMENT LOANS SENATOR STEVENS
CHAPTER 26 SLA 02 05/18/2002
SCR 28 JOINT LEGIS SALMON INDUSTRY TASK FORCE SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 53 05/03/2002
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001
SJR 15 CHILEAN FARMED SALMON SENATOR AUSTERMAN
LEGIS RESOLVE 22 07/07/2001
SJR 27 NATIONAL GUARD ARMORY IN JUNEAU SENATOR ELTON
LEGIS RESOLVE 28 07/07/2001