21st-24th Legislature (1999 -2006)

HOUSE
MARY KAPSNER





Representative Mary Kapsner
District: 39
Party: Democrat

Legislative Service
1999-2006 Representative

Date/Place of Birth:
8/31/73; Anchorage, AK

Date/Place of Birth:
August 31, 1973

Political and Government Positions:
Legislative Intern, Representative Irene Nicholia, 1996

Business and Professional Positions:
Community Health Representative Rural Outreach Coordinator, Boys & Girls Club of America Legislative Correspondent, ARCS Midday News Political Commentator, Tundra Drums Fisheries Technician, Alaska Department of Fish & Game

Membership:
Youth Representative, National Congress of American Indians, 1995-96; Wooch Een Native Organization; University of Alaska Southeast Founded Native American student organization; University of Northern Colorado, 1993

Special Interests:
Fishing, traveling, tribal government, and family.

Residency in Alaska:
Lifelong Alaskan

Occupation:
Legislator

Spouse:
Joe Nelson

Children:
Conrad Qugpak Kapsner, Van Mutaq Kapsner and Job Taa�ssiq Nelson, Nora Shine Ikamtuk Nelson

Education:
University of Northern Colorado, 1991-94 University of Alaska Fairbanks, 1994-95 University of Alaska Southeast, 1995-97 University of Alaska Anchorage, 1997-98

Legislative Service:

Legislative Service:

Prime Sponsorship
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 114 INHALANT ABUSE REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) FIN 04/20/2001
HB 115 EMERGENCY COMMITMENT ORDERS AND TREATMENT REPRESENTATIVE KAPSNER
CHAPTER 72 SLA 01 07/03/2001
HB 171 ALASKA HISTORY CURRICULUM REPRESENTATIVE KAPSNER
(S) HES 02/20/2002
HB 192 BRISTOL BAY SALMON CLASSIC REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) RLS 04/28/2001
HB 207 REALIGNMENT OF JUDICIAL DISTRICTS REPRESENTATIVE KAPSNER
CHAPTER 108 SLA 02 06/28/2002
HB 313 INSURANCE COVERAGE FOR CONTRACEPTIVES REPRESENTATIVES MURKOWSKI, GUESS, KAPSNER, CISSNA, KERTTULA
(H) HES 01/14/2002
HB 481 PEACE OFFICER PERS BENEFITS: FOREST TECHS REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) STA 02/19/2002
HB 495 SCHOOL CONSTRUCTION: BONDS/FINANCING AUTH REPRESENTATIVE KAPSNER
(H) HES 05/01/2002
HCR 6 INHALANTS AND POISONS AWARENESS WEEKS REPRESENTATIVE KAPSNER
LEGIS RESOLVE 11 03/27/2001



Cosponsored Bills
BillShort TitlePrime Sponsor(s)Current StatusStatus Date
HB 20 MUNICIPAL DIVIDEND: AID TO MUNIS & OTHERS REPRESENTATIVE MOSES
(S) CRA 05/03/2002
HB 144 GUIDES FOR NONRESIDENT MOOSE HUNTERS REPRESENTATIVE LANCASTER
(H) RES 02/23/2001
HB 172 THERAPEUTIC COURTS/ SUPERIOR COURT JUDGES REPRESENTATIVE PORTER
CHAPTER 64 SLA 01 07/03/2001
HB 173 SCREENING NEWBORNS FOR HEARING ABILITY REPRESENTATIVE JOULE
(H) FIN 04/21/2001
HB 255 STATEWIDE SUICIDE PREVENTION COUNCIL REPRESENTATIVE PORTER
(H) FIN 04/25/2001
HB 285 SECOND VERSE OF ALASKA'S STATE SONG REPRESENTATIVE MORGAN
(S) FIN 05/10/2002
HB 345 SPECIAL ELECTION FOR U.S. SENATE VACANCY REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 01/18/2002
HB 442 MODIFIED BLANKET PRIMARY ELECTION REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(H) STA 02/15/2002
HB 454 POLITICAL ACTIVITY BY CLASSIFIED EMPLOYEE REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) STA 02/19/2002
HB 491 G.O. BONDS: PUBLIC SCHOOLS REPRESENTATIVE JOULE
(H) HES 02/19/2002
HCR 1 STATEWIDE COMP ENERGY PLAN TASK FORCE REPRESENTATIVE BERKOWITZ
(S) HES 04/25/2001
HJR 16 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS REPRESENTATIVE CRAWFORD
(H) RLS 02/28/2001
HJR 20 OPPOSING ARCTIC SHIPMENT OF NUCLEAR WASTE REPRESENTATIVE JOULE
(S) TRA 04/06/2001
HJR 33 SUPPORT WAR ON TERRORISM & SUPPORT PEACE REPRESENTATIVE JAMES
LEGIS RESOLVE 48 04/12/2002
HJR 45 SALMON LABELING REPRESENTATIVE KERTTULA
LEGIS RESOLVE 60 05/17/2002
SB 79 FRED ZHAROFF MEMORIAL BRIDGE SENATOR AUSTERMAN
CHAPTER 11 SLA 01 04/10/2001
SB 145 REGIONAL & VILLAGE PUB.SAFETY OFFICERS SENATOR HALFORD
CHAPTER 97 SLA 01 07/10/2001
SB 198 STATEWIDE SUICIDE PREVENTION COUNCIL SENATOR HALFORD
CHAPTER 84 SLA 01 07/03/2001
SJR 14 OPPOSE CANADIAN FEE TO TRANSPORT FIREARMS SENATOR TAYLOR
LEGIS RESOLVE 18 04/27/2001

Legislative Service: